ביקורת ספרותית על מלכים ג' מאת יוכי ברנדס
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 14 ביולי, 2013
ע"י גילת


קראתי את הספר והתלהבתי ממש. דאגתי שכל הסובבים שלי ידעו שיוכי ברנדס היא בהחלט עכשיו אחת הסופרות שאני מחבבת, יש לה כשרון כתיבה, אומץ, קצת חוצפה ובעיקר פריצת מוסכמות ותבניתיות. לא האמנתי שסיפור תנ"ך יכול להיכתב בצורה כל כך מרתקת!
קראתי את שבע אמהות, שהוא בהחלט שווה קריאה, מעניין ויוצא דופן, ושם היה טיזר להרחיב על מיכל (אהובת נפשה של יוכי) בספר מלכים ג'.
אבל-
אז גיליתי (ציפור קטנה לחשה לי), שבעצם כמה שיוכי מנסה להציג את ההחטאה לאמת ואת ההצגה השוביניסטית או הנוחה למפרשי/עורכי התנ"ך (אל תתפסו אותי במילה)- היא עושה זאת בעצמה. וזה- ביאס אותי קשות.
דוג' לכך היא שלמיכל מעולם לא היה ילד, מה שלא מוצג כך בספרה. אני יודעת שספר זה ספר, ובכל זאת יוכי לא כותבת את התנ"ך וזכותה לעצב את העלילה כפי רצונה, אבל עדיין- כשמתעסקים עם ספר כ"כ רציני (התנ"ך אם לא הבנתם)- עד כמה זה נכון להיות מניפולטיבי?
לפי מה שהבנתי, הסופרת עשתה מחקרים מאוד מקיפים ורציניים וחיפשה מידע בכל מיני מדרשים חיצוניים ומדרשי חז"ל, אבל חבל שהיא בחרה לקחת משם רק את מה שנוח לה לעלילה שלה ולכתיבה הפמיניסטית.
מאוד נהניתי מהקריאה, אבל בסיומה יצאתי ברגשות מעורבים. כאילו ערערו את עולמי לכמה ימים, ואז גיליתי שזו סתם הייתה רעידת אדמה מלאכותית. אין לי דרך אחרת לתאר את ההרגשה.
ולמרות הכל- ספר מעולה, אם כי כדאי לקחת בערבון מוגבל את האמיתות ונכונות הפרטים, ולא להישאב מדיי עד כדי ערעור היסודות.
הספר גרם לי לרצות לקרוא ולבדוק לעומק שוב את המקורות התנ"כיים של ספר מלכים, ואז אולי אפילו לקרוא שוב את הספר שלה.
היא הייתה מקבלת ממני בקלות 5 כוכבים, אם לא הייתי יוצאת ברגשות מעורבים מהקריאה ומההרגשה ששוב "נפלתי בפח" כי האמנתי מהר מדיי ונתתי לרגשות שלי לסחוף אותי ללא היכר.
אני חייבת לציין ששם הספר גאוני ומקורי כשלעצמו. השאלה האם זה ההמשך שיוכי המציאה מדמיונה הפורה למלכים א+ב מהתנ"ך, או שמא זה ההמשך שהיא מאמינה בו?
אין לי ספק שאקרא ספרים נוספים של יוכי ברנדס. ההנאה מובטחת.
2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אירה וקס (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
לגמרי :) אגיד יותר מזה.מאז קראתי את הספר ,אני עדיין איפשהו תוהה מה באמת יתרחש שם באותה תקופה :)....זאת אומרת שברנדס לא הצליחה לחתום (כמו שאומרים) ב"מילה האחרונה" על מלך ישראל בתודעתי.
גילת (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
תודה אירה,
לצערי, אני מכירה טוב מדיי את ספר מלכים א+ב בשביל לתת כוכב נוסף...
הרבה קטעים הושמטו בצורה מגמתית כדי להנמיך את בית דוד לעומת הגבהה של בית שאול, וזה עם החטאה רצינית למקורות. וזה בלי להביע את דעתי האישית בעניין (יש סיבה שמלכות בית דוד היא המלכות שעמ"י כל כך מאדיר, כנראה שיוכי לא תשנה זאת ולא בכדי).
אני פשוט אעדיף להתייחס לזה כאל ספר שלא מתיימר לפרש או להוסיף לתנ"ך. ככה אחיה איתו בשלום.
ושוב- תודה :)
אירה וקס (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
"הספר גרם לי לרצות לקרוא ולבדוק לעומק שוב את המקורות התנ"כיים של ספר מלכים" זכור לי זאת היתה בדיוק ההרגשה גם שלי,ואכן בדקתי את הקטעים הספציפיים שעניינו אותי, ממליצה גם לך לעשות כך , בטוחה שאחרי זה תעניקי להספר 5 כוככבים.... אהבתי את הביקורת :)2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ