ביקורת ספרותית על סיפורו של אדגר סוטל - סאגה מאת דיוויד רובלסקי
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 11 במאי, 2013
ע"י yaelhar


הסיפור הזה מסופר דרך עיניו - והשקפת עולמו - של אדגר סוטל, שהוא אילם, מבריק, מטולטל על ידי סערות גיל ההתבגרות האלימות, חווה את העולם דרך החיים עם והטיפול בכלבים, שהם העסק המשפחתי, וגם הפילוסופיה והאמונה של בני המשפחה. אדגר חי עם משפחתו בחווה בשולי עיירה בויסקונסין.
נראה כאילו בני האדם מנסים לפענח את חברם הטוב החי לצידם, וספרים לא מעטים נכתבו כשהכלב הוא הגיבור והמספר. בחלקם הגדול ניכרת אי ההבנה הבסיסית את הכלב, ההופכת את מה שנכתב לגרוטסקי ומביך. בספר הזה הסופר מכיר היטב התנהגות, שפת גוף והמניעים של כלבים, ומהזווית הזו הספר אמין ומדוייק מאד.

הספר הזה מחולק כאילו לשלושה חלקים, בכל אחד מהם הנושא והכיוון אליו הולך הסיפור שונה מאד. החלק הראשון מתאר בדרך פסטורלית למדי את ההיסטוריה של חוות סוטל מאבי הסב, שהקים את החווה והתחיל לגדל כלבים מגורים שכלבתו המליטה והוא התקשה להיפרד מהם. החלק הזה הזכיר לי ספרים שעוסקים בהיסטוריה התמימה של מחוזות הסְפָר האמריקאים ("הארכיטקטורה בחבל האוזרק בארקנסו" לדוגמה), בהם אנשים השתלטו על ארץ (שנראתה להם) ריקה ותפסו נחלות ענקיות כי היה מספיק מקום לכל הכובשים. החלק השני הוא סיפור מסע של אדגר לכיוון ההתבגרות וההבנה, והחלק השלישי - הקצר מכולם - הוא סיפור מתח מותח בהחלט.

לקח לי זמן עד שהצלחתי להיכנס לקצב של הספר ולהבין את מה שהסופר רצה לספר לי. הספר כתוב היטב ומעניין אבל בתחילה לא הבנתי איך לגשת אליו. הסיפור נראה מפוזר ולא ממוקד, וקצת הפריע לי גוון של מיסטיקה שאמנם הוא מועט בסיפור, אבל כמי שלא מאמינה ברוחות רפאים ובעולם שמעבר, הוא נראה לי פיתרון דחוק לבעיה בעלילה. אחר כך החלטתי לראות בקטעים האלה המחשה של ההבנה שהמוח שלנו קולט בלי לערב את המודעות, ואז הבנתי שלמעשה הספר עוסק בנאמנות. נאמנות הכלב לאדם היא מוסכמה. אך מה לגבי נאמנות האדם לכלב? ומה לגבי נאמנות האדם לבני אדם אחרים, למשל בני משפחתו? אנחנו אומרים "דם סמיך ממים" אבל יודעים שלא תמיד הפתגם הזה נכון, כפי שלמדנו מהסיפור על קין והבל.

הספר כתוב כאילו הסופר רוצה לפתור בעיה אישית המציקה לו, משהו שהוא מכיר היטב אבל לא הגיע למסקנה לגביו. הספר ידבר כנראה לאלה האוהבים סאגות משפחתיות ענפות, ולא נרתעים מספר עב כרס. גם אלה האוהבים כלבים כנראה יאהבו אותו. אני אהבתי אותו - לא בלי הסתייגויות - אבל אהבתי.27 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 6 שנים)
תודה רבה, נצחיה! אכן ספר שגורם לקורא התלבטויות אם להמשיך או לנטוש. עבורי התכנים המושכים גברו, אבל אני לגמרי מבינה איך מישהו יתייחס אליו אחרת.
נצחיה (לפני 6 שנים)
תודה על הסקירה. אני לא ממש הסתדרתי עם הספר, אני חושבת שחשתי בהסתייגויותייך, והן ממש הפריעו לי בקריאה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ