ביקורת ספרותית על גן-עדן לאישה - מפעל לתרגום ספרות מופת # מאת אמיל זולא
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 7 במאי, 2013
ע"י מחשבות


דניז בודו היא נערה עניה בת 20, אחת המגיעה מעיירה קטנה בשם ולון. בעברה היא מוכרת בחנות בגדים ועתה נותרה ללא הורים, כשעל ידיה תלויים פפה בן ה-7 וז'אן בן ה-16. היא אחותם, אבל למעשה היא אמם. לפריז היא מגיעה כדי לשהות אצל דודה, מסייה בודו, אף הוא בעל חנות בדים.

אוקטב מורה, מסייה מוּרה, הוא בעל חנות בדים גדולה ומהודרת, גן-עדן לאישה, ממש מול חנות הבדים של דודה של דניז. מסייה מורה הוא גאון עיצוב וגאון שיווק. הוא בחור צעיר ויפה, עשיר וכזה המפיל ברשתו את נשי פריז, השמחות מצדן לפול אל בין בדי המשי שהוא משווק ואחדות אף מבלות במיטתו.

מה קורה כששני אלה נפגשים? כל מנעד הרגשות נפרש: שמחה, עצב, דכאון, אושר, סבל. בין לבין נפרשת לפנינו פריז באחד מקטעי הפיתוח המרשימים שלה: יצירת בתי הכלבו הראשונים והענקיים באירופה בפרט ובעולם בכלל.

דניז מגיעה בדיוק כשגן-עדן לאישה בשיא ההתפתחות הראשונית שלו ואלבף של פעם, חנות הבדים של הדוד בודו, מתחילה בשקיעתה לנוכח התחרות המטורפת והטורפת של מסייה מורה. מקום עבודה הרי אין באלבף של פעם ודניז מכירה בזה מיד כשהיא מבינה שאיכשהו היא תצטרך לגדל את פפה וז'אן אחיה. למרות שדודה שונא את המתחרה ממול, הוא יודע שלשם צריכה דניז לפנות. היא פונה, מתקבלת, מתחילה בעבודה כשעל כל צעד ושעל לועגים לה, יורדים לחייה והתנאים אינם קלים. בתחילה היא לא יודעת שבעל חנות, מורה, שם עליה עין ושומר עליה. למרות זאת, יום אחד היא מוצאת עצמה מתבקשת לגשת לקופה הראשית ולסכם חשבון. במילים אחרות: אנו מאחלים לך הצלחה בהמשך דרכך.

החיים בחוץ קשים והיא מוצאת עצמה שוכרת דירה אצל מסייה בורא, השוכר בעצמו בניין שלם הגובל בקיר גן-עדן לאישה. מסייה בורא בעצמו הוא בונה מטריות ושמשיות, הנמכרות בגן-עדן לאישה לא מכבר. זה נגמר טרגי.

איכשהו דניז מוצאת עצמה בחזרה בגן-עדן לאישה. המוכרים שקודם לעגו לה מבינים שהיא כבר לא מושא ללעג ונזהרים. אבל מנגד קורים דברים מדהימים. גן-עדן לאישה הופך אט אט לגורם מאיים לכל בית מסחר בפריז מגדול עד קטן. מורה יוצר קשרים ענפים עם הברון הורטמן (המקבילה לברון אוסמן, האדריכל ששינה ללא הכר את פני פריז מאמצע המאה התשע עשרה) ומגייסו כמשקיע. הברון מוצא את מורה מקסים, מרשים ובעל חזון, ולא עובר זמן רב והוא מתחיל להשקיע. מורה, מצדו, "חוטף" רובע שלם עבור גן-עדן לאישה והופך את החנות לגדולה מתמיד, מרשימה מתמיד, כשתחילה חנות לבדי משי והמשכה חנות המונה 50 מחלקות, אלפי עובדים, משלוחים בכל רחבי אירופה ודריסה, אמנם לא מכוונת, של כל העסקים בסביבה.

דניז חושבת שכך עסקים צריכים להיות למרות שתחילתה זבנית דרוסה ונלעגת. יש לה רעיונות גדולים והיא אוהבת מסחר בסדרי גודל של גן-עדן לאישה. אלא שעלייתה ועלייתה מתרחשים רק בחזרתה לעבודה ואז מתרחשות סערות נפשיות לכל הנוגעים בדבר, יהיה זה מורה בכבודו ובעצמו, דניז העולה לגדולה, הדוד המאבד הכל כולל בני משפחה, ומכרים המאבדים נכסים אל מול הסערה המסחרית הגדולה הנקראת גן-עדן לאישה, כשמורה לא חדל לפרסם בעיתונים, לא חדל לשלוח קטלוגים ולהטריף את נפש נשי פריז בימי מכירה מיוחדים בהם מבקרים מאות אלפי אנשים ביום, מקבלים שתיה ונשנושים חופשי, לרשותם עומד אולם מנוחה ושולחנות עם נייר מכתבים, כדי שיוכלו לכתוב ליקיריהם וכך הלאה.

זולה כותב בלתי נלאה. הספר דוהר ומתקדם ללא הפוגה. גן-עדן לאישה גדל ותופס נפח עצום אל מול התפתחותה האישית של דניז, בלי ועם קשר.

הספר הוא, למי שעוקב, אחד מ-20 שנכתבו בסדרת רוגון-מאקאר. אין ספק שזה אחד המופתיים שבהם, ספר המתרחש באחת הערים המלהיבות - פריז.
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני 5 שנים ו-10 חודשים)
אני קורא סדרתי. כשיש כותב כמו זולה/זולא אני לא מרפה. חפש כל מה שיש לקרוא ממנו.
שין שין (לפני 5 שנים ו-10 חודשים)
סקירה מאירת עיניים. כל הכבוד שאתה מתמיד וממשיך לחשוף בפנינו את ספריו של אמיל זולה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ