ביקורת ספרותית על שם הורד (הוצאה מחודשת) מאת אומברטו אקו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 11 באוגוסט, 2012
ע"י יונתן


השנה: 1968. המקום: פראג, צ'כוסלובקיה. ימים ספורים לפני פלישת הצבא הסובייטי לעיר, מגיע לידי המחבר כתב יד נדיר אשר פורסם (כך נאמר לקורא) לראשונה באמצע המאה ה-19 (1842, ליתר דיוק). בספר זה מציג בפנינו חוקר ומלומד צרפתי בשם ואלה את זיכרונותיו של אדסו ממלק, נזיר גרמני בן המאה ה-14, כפי שנתגלו במנזר בו התגורר עד יומו האחרון. מלבד הקדמה קצרה ומספר הערות שכתב ואלה, סיפורו של אדסו מובא במלואו, מבלי להשמיט ולו פרט אחד...

1327. הימים ימי שסע חברתי, פוליטי ודתי עמוק בעולם הנוצרי. קרב אידיאולוגי עז ניטש בין תומכי האפיפיור לנאמני הקיסרות הרומית הקדושה ומאיים לגלוש לעימות עקוב מדם. וויליאם מבסקרוויל, אינקוויזיטור לשעבר וחבר המסדר הפרנציסקני נשלח למנזר בצפון איטליה בשם הקיסר על מנת להשתתף במפגש עם נציגי האפיפיור, בו אמורים הצדדים ללבן את המחלוקות ביניהם. מתלווה אליו במסעו אדסו ממלק, באותה תקופה עדיין נער צעיר המתעתד להתמסר לחיי נזירות.

זמן מה לאחר הגעתם ואחרי שעורכים היכרות ראשונית עם כמה מהנפשות הפועלות, פונה אב המנזר לוויליאם ומבקש ממנו לרדת לעומקו של אירוע אלים, משונה וטורד מנוחה שהתרחש במקום. מסתבר שמוקד הפעילות העיקרי הוא הסקריפטוריום (היכל רחב ידיים בו עומלים הנזירים על איור והעתקת ספרים) והספריה הצמודה אליו, יצירת מופת ארכיטקטונית אפופת מסתורין שבה מאוחסנים בקפידה עשרות אלפי כתבי יד עתיקים. הגישה למאגר עצום זה של ידע אנושי שנרכש במשך מאות שנים מותרת אך ורק לספרן הראשי, עוזרו ואב המנזר. עד מהרה מעמיקה התעלומה וויליאם ותלמידו הצעיר נאלצים להתמודד עם כוחות עלומים ורבי עוצמה הזורעים בהלה ומאיימים לפורר לחלוטין את מערכת הערכים והנורמות שעליה מושתתת הקהילה.

קריאת הספר אכן אינה פשוטה ודורשת מאמץ רב. שלל הסוגיות התיאולוגיות, פילוסופיות ומוסריות שמעלה המחבר ושפע המידע ההיסטורי עלולים להרתיע רבים, אך למי שיצלח את העמודים הראשונים צפויה חווית קריאה מענגת ומעוררת מחשבה.

13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
ענתי (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
שם הורד את הספר קראתי לפני .. כמה שנים? אולי 20 כשרק יצא וקראתי אותו בהנאה רבה ולאחר מכן כשיצא הסרט אל המסכים התאכזבתי מהסרט וצוטטתי אותו בעל פה (למורת רוחם של הצופים שישבו לידי)
אני בטוחה כשאקרא אותו עכשיו אחרי 20 שנה אראה אותו מנקודת מבט שונה לגמרי

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ