ביקורת ספרותית על האידיוט המושלם מאת אילן הייטנר
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 28 ביוני, 2012
ע"י אלון דה אלפרט


****


הספר הזה הוא בדיוק כמו השם שלו. הוא מצליח להיות מאוד מאוד אידיוטי, ובעת ובעונה אחת לתת לך הרגשה כאילו נחבאת בו למעשה איזה סוג של אמירה חברתית אמיתית, ישראלית, וביקורת על חברת השפע והבליל המטופש של ניו אייג' שאופף את כולנו. אבל בתכל'ס, הוא באמת מאוד אידיוטי.
כרגיל אצל אילן הייטנר, גם כאן יש כמויות של "תובנות" על החיים שמגיעות ממקום מאוד לא נפוח וחסר כל חשיבות עצמית. מה שמרשים אותי באופן אישי הוא שנראה שיש להייטנר איזה מאגר סודי בלתי נדלה של תובנות כאלה, שמצליחות להיות מדוייקות מאוד, ואי אפשר להימנע מההרגשה שלו הן היו מגיעות לידיו של טווה סיפורים יותר מוצלח, התוצאה היתה יכולה להיות מרהיבה באמת. כי יש פה באמת כמויות של פנינים, רק שהן טובעות בים של מלל אינפנטילי, בנאלי, סקסיסטי ואני לא יודע מה עוד. הייטנר יכול לכתוב ספר על כל נושא, ונדמה לי שכל כל ספר כזה, יהיה הנושא אשר יהיה, ייראה בדיוק אותו דבר, אם הוא יהיה על תרמילאים בדרום אמריקה, על ביטוח לאומי או על השואה. הוא תמיד יהיה קליל ומגניב וקולי עד להתפקע. תמיד יהיה בו רגש נוגה ושטחי, התבוננות חדה על הקומדיה של החיים, הוא יהיה סקסי ומקסים ושובה לב, ואידיוטי כמעט לחלוטין.
כבר כתבתי פעם שהייטנר מצליח לעשות דבר אחד נהדר - הוא לוקח את עצמו/משופר כדמות בסיסית, ואליה הוא מחבר דמויות משנה מומצאות (בחלקן לפחות), ועלילות משנה שאותן הוא ממציא לגמרי (בספר הזה, למשל, אחרי מריבה עם אשתו ההרה וההורמונלית הוא נוסע לשדה התעופה וממריא משם לטיסה הראשונה שיוצאת (ורשה). אין לי ספק שכל גבר חווה את הרצון הזה לקום ולקנות כרטיס טיסה במצבים האבסורדיים שמגיעים אליהם בריבים עם הגברת, אבל אין לי ספק שבחיים האמיתיים, הייטנר בעצמו לא עלה על מטוס. הוא פשוט זרם עם הדמיון שלו. וזה דבר מדהים לעשות. לו רק הוא היה מצליח להכניס את זה לסיפור שמתרומם מעל גובה הדשא).
בקיצור, "אידיוט מושלם" מקבל ממני שלושה כוכבים, כי יש בו תמהיל של כוכב אחד ושל חמישה, הוא משעשע - בעיקר בתחילתו - והוא שווה בדיוק את 25 השקלים שהשקעתי בו.


****
24 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חובב ספרות (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
קלעת בול ! ובשביל זה טוב שיש 4 ב-100 אחרת אני לא רואה רבים קונים את הספר.
אלון דה אלפרט (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
תודה, ליידיז
בלו-בלו (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
אין ספק שהביקורת הרבה יותר טובה מהספר...
רוזי (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
ובעיני זו אהבה אמיתית לא להתכחש לחסרונות, ובכל זאת לאהוב :-) ואכן - ההחלטה היא של הקורא, אבל יפה בעיני שאתה משאיר את זכות הבחירה, ולא ממליץ בפסקנות: "זוועה" או "חובה" :-)
אלון דה אלפרט (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
תודה, רוזי. אני פשוט כותב את דעתי ההחלטה אם לקרוא היא רק של הקורא. אשתי שונאת את התכונה הזאת אצלי - לתאר חסרונות אצל מישהו... ועדיין להישאר במחיצתו
רוזי (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
כתבת ביקורת נהדרת חדה, אמיתית. מדהים איך אתה מצליח להציג את החסרונות בלי להוציא את החשק לקרוא את הספר :-)
אלון דה אלפרט (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
לא ממש שואלים אותנו מה אנחנו מעדיפים, אנקה
אנקה (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
בזוקה היה תחליף ל"עוגיות המזל" הסיניות, בכלל המילה בזוקה מזכירה לי כלי נשק והיום כידוע כבר לא צריך כאלו. הדברים המפגרים האלו היו חלק מילדותינו התמימה. במחשבה שניה : הב לי את שנות הבזוקה האלו ולא צריכה עוד שום דבר. מעדיפה להתקע במנהרת הזמן בעבר מאשר בחלליות העתיד.
אלון דה אלפרט (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
אין דברים כאלה ב"בזוקה". יש עתידות מעניין לחשוב, בהקשר הזה, מה היו עושים שם אם היו ממציאים את הבזוקה בימינו. כל הסיפור המפגר הזה עם העתידות לא היה עובד היום בחיים.
אנקה (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
המשך בדרך זאת (ציטוט ממסטיק בזוקה?!)
אלון דה אלפרט (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
אין, אנקה, אני בנאדם שהולך עם האמת שלו :-)
אנקה (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
או בעצם לא היה שווה:) אלון , אני אוהבת בביקורותיך את הכנות והשנינות ואת הדבקות באמת שלך.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ