ביקורת ספרותית על ניסיון קטלני - ג'ק ריצ'ר #02 מאת לי צ'יילד
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 13 במאי, 2012
ע"י אפרתי


על הכריכה האחורית שמה של הגיבורה הולי ג'קסון. ב-455 עמודי הספר היא הולי ג'ונסון. מה זה אומר על ההוצאה? אכן, כן, רשלנות. וזה לא הסימן היחיד. העורך או המתרגם מוכרח להירשם דחוף לקורס בעברית, יש לו שגיאות איות ושגיאות תחביר וסתם החלפה בין א' ל-ע'.
גם אם התרגום היה מושלם, הספר הזה הוא אכזבה גדולה. לי צ'יילד במירעו.
לכל מכיריו ומוקירו של ג'ק ריצ'ר, גיבורם של סדרת הספרים הקטלניים, אין צורך להסביר מי הוא מה. לכל האחרים אנסה להבהיר כמה פרטים.

ג'ק ריצ'ר הוא קצין לשעבר במשטרה הצבאית. הוא בן שלושים ושבע ומתבגר בהדרגה ממבצע למבצע.

לג'ק ריצ'ר יש שעון מדוייק בראש, מד מרחק במוח, מד מהירות ועוד כל מיני מכשירי מדידה וירטואלים. יש לו אברי גוף המשמשים כמכונת הרג משוכללת. זו הסיבה שג'ק צועד בדרכים של ארצות הברית ללא מטען, חופשי ומאושר.
חופשי ומאושר? עד שההרפתקה תופסת אותו.

בכל הספרים של צ'יילד ריצ'ר צועד עשרות קילומטרים, נוסע מאות או אלפי קילומטרים, ובקיצור, בזמן שאנחנו צועדים בניחותא בין המטבח לסלון, למקלחת ולחדרים, ג'ק גומע מרחקים עצומים.

ג'ק גם מתאהב בכל ספר באשה אחרת, תמיד מאחת הכוחות המיוחדים, שוטרת, סוכנת F.B.I, חיילת בצבא, שריף ממין נקבה וכו'. אבל בסוף הספר הוא נוטש אותה כדי שיוכל להתאהב בסופרוומן אחרת בספר הבא.

רוב הספרים מתרחשים באיזה חור מן החורים של ארצות הברית, מקום נידח שאליו התגלגל ג'ק במקרה (מחר אתה מת מתרחש בניו יורק, אבל הספר הזה יוצא דופן מבחינות רבות והוא גם משובח במיוחד).

כל המאפיינים הנ"ל חוזרים על עצמם גם בספר הזה. אז מה באמת הבעייה שלו ולמה הענקתי לו רק 3 כוכבים?

1. חלקים גדולים ממנו משעממים מאוד.
2. הוא ארוך מדי.
3. ההתחלה והסוף בהחלט מספקים את הסחורה, רוב החלק המרכזי לעוס עד זרא.
4. יש בו חלקים גדולים שסובלים מחוסר אמינות משווע. הדמויות פועלות על פי קודים פנימיים שאין בהם עקביות אפילו כשמדובר בקודם מוטרפים במיוחד.
5. בלי לחטוא בספויילר, אי אפשר שלא להתייחס לאותו תא כלא שבנייתו מתוארת בדקדקנות מצמררת, ולמרבה הפלא אותו תא כלא שנוסה באכזריות על אחד מבוניו, צוייד במנעול פשוט ובשומרים רשלניים במיוחד. ולא זו בלבד, האסיר והאסירה מורשים גם לשוטט ברחבי המתחם בלי היגיון ממשי.

בקיצור, חשבתי לנטוש אותו באמצע, אבל יש לי הערכה רבה ללי צ'יילד והכרת טובה לג'ק ריצ'ר שעזר לי הרבה.

בכך שהעניק לי שעות קריאה קסומות.
(אבל לא בספר הזה).19 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
dushka (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
באתי, הייתי וכו. ועכשיו אני מבינה שהייתי צריכה קודם לקרוא את כל הביקורות שלך ואז להחליט ממה להתחיל. לדעתי את צריכה לחשוב על כתיבת מדריך. השתכנעתי לנסות בהזדמנות את שכנוע קטלני, למרות הקטלניות הזאת שקצת מרתיעה אותי. אני מקווה שלא עוקרים שם עיניים.
אפרתי (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
נו, ומה אתה חושב? עברתי ליד צומת ספרים, 3 ב-99, התמכרות, חוסר שליטה עצמית, ערימת ספרים גבוהה בארון, ושוב! ריצ'ר אחד נוחת לי ביד ביחד עם החדש של ג'ון ורדון.
עולם (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
אפרתי - תודה על האזהרה אבל אם הספר הזה יתגלגל לידי אקרא אותו בכל זאת. פיתחתי כבר רגש חזק כלפי ג'ק ריצ'ר ולא אבגוד בו גם כאשר הוא מפשל קלות...-:)
אפרתי (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
אנשים מבזבזים זמן על כל מיני דברים כמו טלוויזיה וסתם ישיבה בחוץ וחוף הים וכל מיני דברים שאצלם נחשבים חשובים ואצלי לא. ככה זה בחיים. אני עובדת בין 8-10 שעות ביממה וגם בשעות שאינני עובדת אני צריכה להיות אוזן קשבת לאמא שלי, למשל, שזו עבודה לא קלה בפני עצמה. חוץ מזה יש לי עוד מחוייבויות. אז את שעות הפנאי שלי אני מקדישה בין השאר לספרים. וביניהם גם ספרים שהם בזבוז זמן אבל בכל זאת לא רציתי להפסיק. אז האם אני צריכה להתנצל על זה שיש הרבה ספרים נהדרים שעדיין לא קראתי ואני מבזבזת זמן על ספר בינוני? אני לא בטוחה. את צודקת, אני צריכה הסחת דעת כי יש בחיי הרבה גורמים מלחיצים ולא מעט בעיות. ודבר אחד אני ממש לא יודעת לעשות וזה להיות באפס מעשה ולא לעשות כלום. לכן, גם אם אני קוראת ספר בינוני יש לזה צידוק מוסרי...
panyola (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
אפרת נתת לו ציון רע כי זוהי לא ספרות מופת וגם אומרת שחוזר על עצמו
האם הוא בגדר שעשוע עבורך הסחת הדעת,?
אם לא נראה שיש ספרים הרבה יותר טובים ממנו
הביקורת שלך הצחיקה אותי הספר נראה לי מדבריך
כבזבוז זמן
אפרתי (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
תודה רבה, משבחים יקרים, ואנקה, אנא הפעילי את קסמייך הטלפאתיים לעיתים יותר קרובות... חמדת, אינני יודעת מי זאת הוצאת קוראים, אבל באמת חבל שסופר משובח נופל קורבן לשרלטנים. במקרה של הספר הזה זה לא היה ממש עוזר, אבל זה מעצבן. עכשיו אני קוראת ספר של פ.ד. ג'יימס. כשאסיים תהייה חוות דעת מתאימה, אבל מה לעשות, ספר מתח שנכתב על ידי אישה שונה לגמרי. הרבה יותר עומק, הרבה פחות אלימות.
חמדת (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
אפרתי -מי זאת הוצאת קוראים הזאת? כנראה זניחה ולכן הטעיות המחפירות .יופי של הבחנה מצידך.
אנקה (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
בדיוק שאלתי את עצמי מתי שוב אזכה לטעום ביקורת משובחת מפרי מקלדתך ודימיונך העשיר:) והנה הטלפתיה שלי עזרה. אפרתי לאט אבל בטוח את הופכת למומחית מספר אחת של הצמד חמד לי צ'יילד+ ג'ק ריצ'ר. הקיצר, נהניתי.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ