ביקורת ספרותית על בלי לומר שלום מאת לינווד ברקלי
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 25 בספטמבר, 2010
ע"י Reut.Zaro


(נכתב במקור בפורום ספרים של קפה דה מרקר)

בלי לומר שלום של לינווד ברקלי הוא ספר שצריך לקרוא בו מעט על מנת להגיע למקום הזה בספר שבו תתאהבו בו ולא תוכלו להוריד אותו מהידיים, זאת בעיה אם אין לכם סבלנות וסיבולת להמשיך לקרוא מעבר לכמה עשרות דפים ראשונים.

אני חושבת שהכריכה האחורית של הספר מתארת את התמצית שלו בצורה כל כך מושלמת: "בלי לומר שלום בוחן את אחד הפחדים האנושיים הבסיסיים ביותר: מה אם אתעורר יום אחד ואגלה שהכל השתנה? שכל מי שאהב אותי אי פעם נעלם ולי לא ניתנה אפילו ההזדמנות לשאול למה".

הספר מספר על סינתיה בת ה-14 שמתעוררת בוקר אחד שדומה להרבה בקרים בחייה הקצרים רק כדי לגלות שכל משפחתה לא בבית ואימה אפילו לא השאירה פתק כהרגלה, בהתחלה סינתיה מייחסת את העלמות המשפחה מוקדם בבוקר לריב שהיה לה עם הוריה ועל העובדה ששתתה, שיקרה להם ויצאה עם בחור שלא היה מקובל עליהם. עם הזמן היא לומדת לגלות שאין כך הדבר ומשפחתה בעצם נעלמה ללא עקבות ובלי להשאיר רמזים לאן הלכו אימה, פטרישיה, אביה, קלייטון, ואחיה הגדול טוד.

הספר קופץ 25 שנה קדימה ובעצם מתחיל לספר את סיפורה של סינתיה הבוגרת יחד עם בעלה טרי וילדתם הקטנה גרייס, הסיפור בהווה מתחיל בעצם בסדרת תחקירים שעושה על סינתיה כתבה ועל מה שקרה ובעצם פותחת מחדש את כל הפצעים והצלקות הנפשיות שיש לסינתיה שאינה יודעת לאן משפחתה נעלמה ומדוע עד היום לא יצרה קשר. כמה שבועות לאחר שידור הכתבה מתחילים לקרות דברים מוזרים ולצוץ דברים מהעבר של סינתיה בלי שתוכל להסבירם לאיש.

לאט לאט בספר אנחנו מגלים עוד חלקים מהפאזל הגדול הזה ואני שמחה שלא התייאשתי מהספר בעמודיו הראשונים כי הוא מסתמן כאחד ספרי המיסתורין והמתח היחידים שנתקלתי בהם וכתובים לא בצורה ברורה כך שהקורא לא מנחש מה התמונה הכוללת עד הפרקים הממש אחרונים של הספר, אין הרבה ספרים שבהם לא הצלחתי לנחש הכל כבר באמצע הספר.

במהלך הסיפור ישנם גם פרקים "סתומים" וקצרים של דמויות ללא שם או רקע אבל הם חיונים לסיפור מכיוון שלאט לאט התמונה נגלית לקורא והוא מתחיל להבין גם מהפרקים האלה מי הן הדמויות ומה הן זוממות, הפרקים האלה בהתחלה מאוד תיסכלו אותי, אח"כ הרשימו אותי.

מכיוון שאני לא רוצה להרוס לאיש את הקריאה אני לא ארחיב יותר בתוכן הספר אני רק אוכל לומר שכשהתקרבתי לפיתרון התעלומה הנחתי את הספר בצד ללילה ורק ביום למחרת קראתי את הסוף בנשימה אחת, זה היה שווה את זה, לתת לכל הסיפור להתעכל לפני הסוף המעולה של הספר.

ספר מרתק ועוצר נשימה (רק צריך להיות טיפה סבלנים איתו בהתחלה), כתיבה מעולה ודמויות עם עומק שנותנות לך תחושה שאתה מכיר אותן באופן אישי. בהחלט ספר מומלץ לקריאה.
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ