ביקורת ספרותית על אהבה אסורה בפטרבורג מאת מישקה בן-דוד
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 12 בינואר, 2010
ע"י יעקב קליש


רומן ריגול שעיקרו אהבה עזה והיחסים שמתפתחים בין איש "המוסד" - יוגב, הנמצא בסנט פטרבורג המקסימה, במסווה של איש עסקים קנדי, לבין אנה היפה - בעלת חנות ספרים. האהבה שהחלה במסעדה שבה נהגו השניים לאכול מידי צהריים, מתפתחת במהירות, למורת רוחם של מעסיקיו - אנשי "המוסד", ומאיימת למוטט את חומת החשאיות שיוגב בנה סביבו.
יוגב, שנישואיו וחייו כאן, בערבה הלוהטת, הגיעו לקיצם, מנסה לפתוח דף חדש בפטרבורג הקפואה והרחוקה - שאליה נשלח במסגרת עבודתו.
וכך מתאר יוגב את הדקות הראשונות של פגישתם במסעדה:
"...וכשהנידה ראשה צנחה קווצת שיער אל עיניה, והיא החזירה אותה למקומה בתנועה איטית...ניסיתי להתעלם ממנה...הבחנתי בתנועה נוספת שלה, היתה זו בסך הכול תנועה קלה של לשונה, קצה לשונה, שהשתרבב קלות והרטיב את זוויות שפתיה..."
ועוד.
"אני אדם בן ארבעים. הייתי עם אישה למעלה ממחצית חיי. הייתי מאוהב באשתי...וגם נערות ליווי יפות לא עוררו בי דבר...מה יכול להיות קסום כל כך בקצה בקושי-נראה של לשון המרטיבה את קצות שפתיה היבשות של אישה זרה. יפה אמנם, אבל זרה. או בתנועת היד האיטית, המסלקת בלי משים קצוות שיער שחור שמתעקשת לנשור ממצחה אל עיניה המלוכסנות..."
ולפני סיום.
"קורי קסם נטווים אט אט, בטרם מתרחשת אהבה. וקורי הקסם הנמשכים מאנה, דקים ובלתי נראים, עטפו אותי לאיטם כבר שבועות אחדים. ידעתי שאם לא אקרע אותם בעודם דקים, הם ייהפכו, כמו קורי עכביש, לעבותות החזקים ביותר שבנמצא."
"יופיה של אנה היה היופי השקט שאהבתי, אך לא רק הוא הילך עלי קסם. יופיה של אישה הוא כרזת פרסומת, ואצל אנה הרגשתי שהתוכן יפה אף יותר מהעטיפה שבה הוא נארז."
זהו, סיימתי.

לא התאפקתי, והייתי חייב להביא מעט מהקטעים - ולו רק קמצוץ מסגנונו המקסים של הסופר.
המחבר משלב, מידי פעם, סיפורי אהבה ומחזות של פושקין, צ'ייקובסקי, טולסטוי ועוד - המשמשים כרקע לסיפור האהבה הנפלא ההולך ונרקם בין השניים. השזירה בין היצירה לעלילה היום-יומית נראית כדבר טבעי - סיפור שנראה כאילו גדל לצידו, בטבעיות - ללא שום חריקות.
**נהנתי מאד.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
ליzוש (לפני 7 שנים ו-11 חודשים)
איזה ביקורת יפה.. כ"כ נהנתי מהביקורת אני חייבת לקרא אותו.
עושה רושם שהוא מיוחד..
מלכת הספרים (לפני 8 שנים ו-9 חודשים)
הספר הזה לגילי? אתה יכול להגיד לי עם הספר הזה הוא לגילי כי לפי איך שתיארת אותו הוא נשמע ספר טוב,ובכלל אתה כותב מאוד יפה
ג'יהאן (לפני 8 שנים ו-11 חודשים)
נשמע אחלה ספר

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ