ביקורת ספרותית על הצופן הנוצרי באמנות מאת אפי זיו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 17 בינואר, 2018
ע"י יעקב קליש


הספר הוא, מבחינתי, "אנציקלופדיה מצוירת של הדת המעניינת ביותר בעולם"- הנצרות. לא ידוע לי על דת כה מגוונת, צבעונית ומלאת דמויות וסיפורים כפי שהדת הנוצרית משופעת בהם. אין אח ורע לרמת הציורים, לעושרם, ליופיים ולתוכנם בשום דת המוכרת לנו.
ד"ר אפי זיו עשה עבודה מדהימה כשקרא תיגר על מאות רבות של ציורים, דמויות ואגדות שבנצרות, כשהוא מכניסם תחת קורת גג אחת-בספר. אפשר בהחלט לראות בספר זה את בר-הסמכא בה"א הידיעה לנושא אוֹמנות הציורים והסיפורים שמאחוריהם, כאשר ברשימת העוזרים והתורמים לספר, בעיקר בנושאי הסיפורים, נמצאת הגברת יסכה הרני, שהיא ללא ספק נמצאת בראש הפירמידה בארץ בנושאי הנצרות!
הספר עצמו מכיל מעל 600 ציורים, תמונות וצילומים הקשורים לדת הנוצרית ובהחלט מספק ימי קריאה מענגים, גם למי שלא הכי קרוב לדת זו. פשוט, ליהנות מכול דף.
אין דבר שקשור לדת שאינו מופיע בין דפיו; כיצד לבחון ציור והסיפורים שמאחוריו, כיצד נבדיל בין סצנות דומות בציורים שונים, סימני הזיהוי (האטריבוט) של כול קדוש, משמעויות של רבים מהמנהגים הנוצרים, סמלים, כיצד לפרש ציורים, צילומים ממקומות שונים, הקדושים, הנזירים, מושגים בנצרות, ראשי תיבות, סוגי הצלב השונים ועוד ועוד...
ד"ר זיו מביא מבחר עצום של מידע, וממיין את הנושאים לפי קטגוריות המקילות מאוד על ההתמצאות בנבכי הפרטים. גם מקומם של דברים מוכרים לא נגרע ובהחלט ניתנות תשובות לרבים מהם, כמו למשל מה פירושו של חד הקרן, מה משמעות המספר 8 בדת, ומכאן, מדוע רבות מהכנסיות מתומנות (שמונה צלעות), מה פשר 15 מדרגות המובילות לכנסייה שהכניסה אליה מוגבהת מהרחוב, מה המשמעות של הטלה (שהיה על כתפי אריק שרון...), של השושן הצחור, השקנאי, היונה, הטווס ועוד...
מחירו הגבוה, יחסית, של הספר נובע מכך שהובאו בו ציורים רבים בעלי זכות יוצרים (שמן הסתם היה צורך לשלם עבורם), אך הוא בהחלט שווה כול שקל ממחירו!
לסיכום, גם אם לא תמצאו תשובה חד משמעית לדבר מה שתעלו על דעתכם (ואין סיבה שלא...) הספר בהחלט מעודד להמשיך ולשקוע בנבכי הפרטים, במטרה להבין את האוֹמנות המקסימה של ציורי הנצרות וסיפוריה. ואולי כעת, לאחר ההתעמקות בנבכי הדת, כשנעמוד בכנסייה מול תמונה או יצירה כלשהי נוכל לנתח ולהבין ואף, רחמנא ליצלן - ליהנות ממנה...
עונג צרוף. ממליץ בפה מלא!
17 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שין שין (לפני 3 חודשים)
ברוך שובך. סקירה נהדרת.
גלדריאל (לפני 3 חודשים)
נשמע ספר נפלא, ובכוונתי לקנות אותו.
אכן, לכל אדם שמתעניין בתרבות המערבית, בציור, פיסול ארכיטקטורה ומוזיקה של כמעט 2000 השנים האחרונות יש צורך להבין ולהכיר את הדת שבשמה ולמענה נוצרו כל כך הרבה יצירות אמנות. לצערי, בישראל, יש איזו סוג של פוסט טראומה עמוקה ופחד ממיסיונריות נוצרית ( למרות שאנו לא ממש בסכנה כרגע ) ולכן הימנעות מעיסוק בנצרות. אף שאנחנו חיים בערש הנצרות ומוקפים באתרים מרכזיים לה אין שום אזכור לעניין זה בשום תכנית לימודית בבתי הספר, ולמעשה התפקיד היחיד שהנצרות משחקת בחיים של הישראלי הממוצע זה התפקיד של הארכי נבל האנטישמי. ברור שהכנסייות הנוצריות הרוויחו את זה ביושר, ובכל זאת זה מצער שיש פה מין פחד מידע.
נעמי (לפני 5 חודשים)
עוד תזכורת לעומק החדירה של הנצרות לחיים שלנו וכמה יש ללמוד כדי להיות מסוגלים לזהות את ההשפעה שלה על התרבות, האומנות, המוסר, ההשקפה, המדיניות והאתיקה שלנו.
Pulp_Fiction (לפני 5 חודשים)
תודה, יעקב. הנצרות עשירה באמנות ואת זאת היא ירשה מן המסורות הפגאניות של יוון ורומא. כתבת מעניין מאוד.
עמיחי (לפני 5 חודשים)
תודה רבה. מעניין מאד.
יעקב קליש (לפני 5 חודשים)
תודה אנקה, היתרון בביקורות של כולנו, או של רובנו, הוא שלא חייבים להיות מבקרים מקצועיים וטוב שכך...
אנקה (לפני 5 חודשים)
גם באישון לילה אתה עדיין כותב יפה ולמרות כמות המידע שנמצא בו :)
יעקב קליש (לפני 5 חודשים)
אנקה יקרה, תודה כתבתי את הביקורת/חוות דעת בלילה, כדי שאיש לא ירגיש בכניסתי השקטה חזרה לקבוצה..."הבעיה" עם הספר הזה שהוא מכיל כל כך הרבה מידע שאפשר להשתגע ממנו, מה שמקשה, עלי לפחות, לכתוב משהו מסודר. ושוב, תודה!
אנקה (לפני 5 חודשים)
ברוך חזרתך לאתרנו הצנוע :) ביקורת יפה מאוד. התגעגענו.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ