ביקורת ספרותית על סוד הנקודה הטובה - מסע לגילוי הטוב שבתוכנו לאור משנתו של רבי נחמן מברסלב מאת רן ובר
הביקורת נכתבה ביום שני, 9 ביוני, 2014
ע"י יעקב קליש


מספר מילים על המחבר/ האדם רן ובר
הפעם, ברשותכם, אחרוג ממנהגי ואקדיש מספר מילים לרן ובר האדם.
לרן ובר, יותר נכון לכתיבתו, התוודעתי לראשונה לפני כשנתיים, כשהייתי בין המובילים ל"עליהום" שנעשה לו כאן באתר לאחר המלצות לספרו "התגלות". ההמלצות היו מממליצים שנרשמו ל"סימניה" אד הוק לקידום ספרו, אף שלא שוכנעתי שכולם קראו אותו. בעקבות הדברים שכתבתי נוצר קשר בינינו, ולאחר התכתבות ממושכת איתו- שבה הכרתי את האדם, הבעתי התנצלות פומבית כאן ב"סימניה"- התנצלות שבאה מכל הלב!!!
ובכן, מה מניע אותי לכתוב על האיש, ולא על ספרו, באתר המוקדש כולו לספר?
הכרתי אדם מיוחד, עדין ונעים הליכות, ובחילופי המכתבים הרבים יצא לנו להתכתב גם על ספריו העתידיים וככל שגבר זרם המכתבים גברה הערכתי אליו שזהו אדם ש"קשה למצוא אנשים כמותו" בימינו. את כל תורתו- הטוב שבעולם- הוא מנסה להעביר בדרכי נועם לזולת, עם חיוך (יש רבים ב"יו טיוב") ללא כפיה ועם הרבה אהבת אדם באשר הוא.
את ספרו "סוד הנקודה הטובה" לא קראתי עדיין אך אם רן ובר הצליח להעביר רק חלק קטן מהגיגי לבו על העולם אל דפיו של הספר – ממליץ לקרוא, או לפחות לפתוח ולדפדף בדפיו כשברקע תדמיינו לכם (כעין "ענן" מקומיקס...) את דמותו הנפלאה של האדם היקר הזה.
גילוי נאות בשולי הדברים:
א. ההתכתבות האחרונה בינינו היתה בדצמבר 2012.
ב. לא התבקשתי לכתוב את דעתי עליו וכמובן לא לנסות "לדחוף" את ספרו, סתם הרגשתי צורך כשראיתי אותו בסימניה.

יאללה חבר'ה, אם בא לכם, אתם מוזמנים להתחיל במלאכת הקטילה...
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 3 שנים)
יעקב קליש, אתה בן אדם נפלא (וגם חבר טוב).

בהצלחה לרן ובר. אסתכל על הספר...
יעקב קליש (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
דן תודה.
אתה צודק מבחינתי בכל מה שכתבת, ואכן סייגתי מראש את המעשה כשכתבתי שלא קראתי ורק העליתי השערה למה אני מצפה אם הסופר הצליח להביע את דעתו ודעותיו בספר.
פשוט, ניסיתי להתנהג "מחוץ לקופסה" כמו שנהוג לומר.
דן סתיו (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
יעקב קליש לעניות דעתי אין כל פסול בכתיבה על הסופר. הרי בסופו של דבר הספר לא היה נוצר ללא הסופר, הרי הוא הפרי הגדל בגנו הרוחני של כותבו....בעיני, מידע מעניין על הסופר ועל עולמו שופך אור על הספר ולכן הוא מבורך כשלעצמו. אפשר שאני טועה, אך מה שנראה לי מעט יוצא דופן (מבחינה סטטיסטית לא ערכית חלילה) הוא לכתוב ביקורת על ספר שטרם קראת. נוכח הדברים המרתקים והכנים שכתבת על המחבר נראה לי שביקורת נוספת שלך, לאחר קריאת הספר, תהא מאירת עיניים ותזכה לקהל קוראים רב.
יעקב קליש (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
רן על לא דבר. ההיפך, אני הוא זה שצריך להודות על כי היכרתי אדם כמוך. כל שנאמר- מכל הלב נאמר. מאחל לך המשך הצלחה בכול הדברים שבהם תעסוק!
יעקב קליש (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
תשובות ל Yaelhar ולנעמה 37 Yaelhar, בגדול מסכים איתך, אך חששתי שבכל זאת יימצאו מספר קוראים שיביעו את דעתם ש"לא כאן המקום לכתוב על הסופר" אלא פינה זו מיועדת רק לביקורות על ספרים. לא הייתי בטוח שהגילוי הנאות יתקבל בהבנה ע"י כולם. שמח לראות שטעיתי - דבר המעיד, כנראה, על סובלנות באתר, ועל כך אני שמח ומודה לך ול"מלייקים".
נעמה 37. הרשי לי להציע לך לפנות ישירות לרן ובר ומשוכנע אני שהסבריו המדוייקים והסובלניים יתנו לך את התשובה הטובה ביותר לשאלתך. ולגבי החלק השני של שאלתך נראה לי שתשובתי ל- Yaelhar די עונה גם לך. אשמח להתעדכן, אפילו בפרטי, אם צדקתי. תודה.
נעמה 38 (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
אשמח לדעת אם אלו הגיגי הלב של רן באופו אישי או כפי שהכותרת רומזת ספר העוסק במשנתו של רבי נחמן הנה אני גם אוסיף גילוי נאות שלא בטוח שהוא רלוונטי אבל, על רן ובר שמעתי בתקופה בה קראתי את ספרין של הרב ארז דורון.
נ.ב. אם אתה בעסקי נקודות טובות קליש , אז למה יצאת מנקודת הנחה שתתחיל פה מלאכת קטילה ולא נתת לקוראים פה את "הזכות" לפרגן כמו ברוב הטוקבקים על סקירות?
רן ובר (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
תודה על האנושיות יעקב - תודה רבה על האנושיות והאכפתיות. הפירגון הוא מצרך נדיר אבל קיים והביקורת שלך מחזקת אותי עוד ועוד שלא לוותר על הטוב ועל ראיית הטוב באחרים. גילוי נאות אישי: כשהתחיל עלי ה״עליהום״ בזמנו, הייתי יכול להתעלם או לפתור את זה ב״סתם קנאים או משועממים״ אבל העדפתי להיום כמה שיותר כנה ואמיתי ופשוט איתך ולראות שיש מולי מישהו שבאמת אכפת לו. מישהו שסולד מ״טריקים שיווקיים״ שפגש כנראה כאן ובמקומות אחרים. אשרייך, אני רואה כמה אתה תומך ומחזק את הקהילה כאן.
מקווה שיצא לך בקרוב לקרוא גם את הספר ואשמח לשמוע את דעתך.
יום נפלא,
רן
yaelhar (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
היתרון שבגילוי נאות הוא, שהוא מונע קטילות...

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ