ביקורת ספרותית על אהבתה של סלטנאת מאת שרה אהרוני
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 22 באוגוסט, 2009
ע"י dyona


סלטאנאת נולדה בלילה בלי כוכב. אמה התענתה בכאבים קשים, זעמה על אביה שלא הספיק להגיע ללידה ואת כל כעסה ותסכוליה הוציאה על התינוקת החדשה. רבות התעמרה האם בילדתה הרכה, בקללות, מכות ומניעת אהבה. כך גדלה סאלטאנת בשכונת העוני היהודית אשר בכפר גולפיניאן בפרס (איראן).

בהיותה בת 11 בלבד, עקב המצוקה הכלכלית הקשה בבית, נשלחה סלטאנאת להיות משרתת בבתי עשירים. חמש שנים קשות של עבודת פרך והשפלות עברו עליה במספר בתים עד אשר הכירה, במקרה, את דווד תשבי והוזמנה על ידו לשמש בת-לוויה לאמו.

בבית תשבי המפואר זכתה סלטאנאת לכל מה שכה ייחלה לו ונמנע ממנה עד עתה : אהבה, כבוד, הערכה ותנאי מגורים ומחיה נוחים ומפנקים. בנוסף על כך נקשרו נפשותיהם של סלטאנאת ודווד, המבוגר ממנה בשנים רבות, באהבה גדולה.

כאשר נדמה היה שבא הקץ לסבלותיה של סלטאנאת ומעתה מזומנים לה חיים טובים שיפצו אותה על עברה הקשה – דורסת אמה ברגל גסה את קשר האהבה ומאלצת את בתה, בנימוקים מכוערים ואכזריים, להינשא לגבר שהיא בחרה עבורה. כל ניסיונותיהם של סלטאנאת ודווד להיחלץ מן המלכודת שטמנה להם אמה עולים בתוהו.

לחיים יש כוח משלהם. הקורא מתוודע לדמותו של עזיז שנבחר, בלא ידיעתו, לשמש כעונשה של סלטאנאת. מאחר וזו דמות חיובית ביותר אי אפשר שלא להעריך ולכבד גם אותו וכך קורה, בסופו של דבר גם לסלטאנאת.

העלילה ממשיכה להתפתל ועוברת מפרס לישראל הצעירה. במהלך הסיפור מכיר הקורא עולם שלם של מנהגים, טקסים ומאכלים - עולמם של יהודי פרס. עולם זה הוא מורכב ורב-גוני, אין עולמם של הכפריים העניים והאדוקים בדתם דומה לזה של עשירי טהראן אשר נפתחו לתרבות המערב.

הסיפור הוא סיפור אמיתי המבוסס על חייה של אם המחברת, שרה אהרוני. שוב מוכחת הקלישאה האומרת שהמציאות חזקה מכל דמיון. על עלילה כזאת ניתן היה לומר "סרט תורכי ", "סוחטת דמעות", "מוגזמת" וכד' אך כאשר זו המציאות לא נותר אלא לקרוא אותה בשקיקה.

4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ