ביקורת ספרותית על סיפורים מן הפרובינציה - הספריה החדשה # מאת אנטון צ'כוב
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 26 באפריל, 2009
ע"י יוֹסֵף


מכל הסיפורים המופיעים בספר זה, אהבתי במיוחד את 'חיי' (סיפורו של איש פרובינציה) סיפור על בן למשפחת אצולה ברוסיה ערב המהפכה, שמנסה לשנות את חייו חסרי התכלית מלאי הצביעות והשקר, על ידי פנייה לצורת חיים של פועל פשוט. לא ברור שהחיים שבחר עדיפים על החיים הקודמים אבל הוא דבק בהם במסירות מעוררת השתאות, בעיקר לאור העובדה שהדמות לא בהכרח משדרת חזון ודבקות, אולי יותר בנאליות והשלמה עם המציאות. פשוט ומקסים ביופיו...

בנוסף, מופיע בקובץ הסיפורים הזה של צ'כוב, לצד סיפורים ידועים יותר או פחות, הסיפור הקצרצר 'הסטודנט' שעליו מספרים שצ'כוב אמר: 'וכי איזה מין פסימיסט אני, והרי מכל יצירותי כולן, הסיפור 'הסטודנט' הוא החביב עלי ביותר'.

באחרית דבר נילי מירסקי מנתחת את ה'סטודנט' ומוכיחה שצ'כוב האמין, וכך יצר את דמויותיו, שכל אדם בסופו של דבר פועל כתוצאה מדחפים לא רצוניים ואף לא מודעים, ומצב רוחו משתנה תכופות, במודע או שלא במודע, בהתאם לסיבות חיצוניות גרידא. הדמויות מוצגות במכוון כחסרות אופי מוצק ויציב, ונתונות לתנודות נפשיות משתנות. בכך מציג צ'כוב את דמויותיו, ובעצם את טבע האדם בכלל, בצורה אירונית, ואולי אף נלעגת ועלובה.
מרסקי מביאה אנקדוטה משעשעת שממחישה את השקפתו של צ'כוב: אחד הפסנתרנים הרוסים הגדולים בא לנגן לפני טולסטוי בתקווה שהסופר הדגול יבחין בכשרונו ויסייע לו, אולם הסופר דחה אותו. כעבור שלושים שנה אמר צ'כוב לאותו פסנתרן 'מן הסתם היתה קיבתו של טולסטוי מקולקלת באותו היום ותו לא. אילו באת אליו בפעם אחרת, היתה תגובתו שונה בתכלית...'.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חובב ספרות (לפני 8 שנים)
מצחיק, אבל הפסנתרן הייה לא אחר מאשר סרגי רחמנינוב, אחרון הרומנטיקנים הגדולים. אל תחמיצו את הקונצ'רטו לפסנתר מס'2, אחת מיצירותיו שפירסמה אותו כמלחין. וגם את הסימפוניה ה-2 המרהיבה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ