ביקורת ספרותית על ארצות התן - הוצאת עם עובד מאת עמוס עוז
בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד
הביקורת נכתבה ביום שישי, 5 באפריל, 2019
ע"י מחשבות


תמיד כשאני לוקח ספר של עמוס עוז ביד, אני מרגיש בו איזושהי הבטחה גלומה. לעיתים רחוקות ההבטחה מתגשמת במלואה. הפעם האכזבה היתה גדולה במיוחד. הספר מכיל עשרה סיפורים, כשאת השניים האחרונים כבר לא טרחתי לקרוא בכלל.
ארצות התן אלה הארצות בהם התנים מייללים בלילות. בדר"כ זה הכפר, הקיבוץ, פאתי ירושלים וכל המקומות בהן בילה וגדל עוז.
הסיפורים נכתבו בין השנים 1962-1965 והיום אלה סיפורים שאין בהם עניין עוד. אני מניח שגם אז לא היה בהם עניין מיוחד, שהרי משרד החינוך בחר בהם אז להתעלל בתלמידיו.
הסיפורים מורכבים מכל מיני טיפוסים מוזרים, נוקשים, בלתי מתפשרים. האור בכל הסיפורים צהוב, מעיק ודל, האנשים לרוב בודדים והאינטראקציה ביניהם צורמת.
באחד הסיפורים בנו של אחד ממייסדי הקיבוץ עומד לצנוח צניחת ראווה ראשונה ביום העצמאות דווקא בשטח קיבוצו. הצניחה הופכת לפשלה נוראית כשהוא מסתבך בכבלי חשמל.
בסיפור אחר בחור בן 28 מקיבוץ מסוים, מורה למתמטיקה ואספן בולים נלהב, מגיע לעיר לנסות ולעשות עסקת חליפין בבול מסוים. הוא יושב במסעדה השייכת כמובן לתנובה, שם הוא פוגש בחורה המעשנת עצמה לדעת ולא מפסיקה להשתעל. הוא כמובן מראה לה כמה אתלטי הוא על חוף הים ומחמיץ את עסקת הבולים.
שאפרט הלאה כמה הסיפורים מופלאים?
בסמוך לאחר מותו של עוז, הוצת לו ויכוח בין מומחי עוז מעל דפי עיתון הארץ לגבי ספריו, בעיקר מיהם הספרים הטובים יותר ולמה. ארצות התן נחשב אצל האחד כבולט בספריו. אני כבר לא זוכר מי אמר מה, אבל עוז לא נחשב אצלי בכל מקרה לסופר נחשק וזה רק הולך ונחלש.
33 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גלית (לפני שבוע וחצי)
אני בהחלט מסכימה אתך פאלפ בעניין דעות פוליטיות באתר,ז ה ממש לא רלבנטי מה הדעות הפוליטיות לעניין קריאת ספרים.
אם מישהו הצליח לפספס את זה אני מגדירה את עצמי כשמאלנית והיה מאד מעציב אותי ומשעמם אם כולם באתר היו בדעה שלי.
סקאוט לא קראה לי מטומטמת,לא באופן אישי ,אני לקחתי את זה אישית כשכתבה בהכללה.
אני לעומת זאת השתמשתי במילה עיוורון,באופן ספציפי,כלפי סקאוט,מתוך התיחסות למה שהיא כתבה לא בהקשר לדעות הפוליטיות שלה.
סקאוט (לפני שבוע וחצי)
גוסטאב, אני לא קראתי לה מטומטמת. דבריי היו מכוונים אליך כי גישתך הסרקיסטית עיצבנה אותי. תשמע, אין לי דבר נגדך או נגד דעותייך, אני עשיתי את החלטתי ולדעתי היא הייתה מושכלת. גנץ נשמע לי אדם טוב והעובדה שהוא רמטכל היא מאוד משפיעה ומעולה אבל הוא חסר נסיון פוליטי. קודם שישתפשף בפוליטיקה, יהיה חבר כנסת, יוכיח את עצמו והכי חשוב: יצבור ניסיון, אני אהיה הראשונה לבחור בו. יתרה מכך, החיבור שלו ליאיר לפיד לא מצא חן בעיני מהסיבה הפשוטה שיאיר לפיד ניתנה לו הזדמנות להוכיח עצמו כשר אוצר אבל הוא כשל בתפקיד זה.

אני מדברת בתור אחת שאי-שם באחת ממערכות הבחירות הקודמות, שיש עתיד רצה לראשונה, מאוד תמכתי בה והתלהבתי מיאיר לפיד וממה שהוא מציע והייתי מאושרת שניתנה לו הזדמנות אבל הוא לא עמד בהבטחותיו ויצאתי מאוכזבת ממנו מאוד.

חוץ מזה, יש בליכוד פולטקאי אחד שאני מעריכה מאוד ומאמינה בדרכו מאוד, ולא, זה לא ביבי , שאני מקווה שאכן יצליח להשפיע לטובה רק אם תינתן לו ההזדמנות לכך כי אני בטוחה שהוא אדם טוב.

שיהיה המשך שבוע טוב ושיהיה חג פסח כשר ושמח!
וגוסטאב, למרות חילוקי הדעות בינינו, אני בטוחה שגם אני וגם אתה דואגים ורוצים לטובתה של המדינה הזאת.

לגבי דבריי שנכללו בהם המילה מטומטם, אני אסיר אותם מכיוון שגם אם כעסתי, לא הייתי צריכה לרדת נמוך ולרשום מילה כזאת, בזה אני מסכימה איתכם מאוד.


גוסטב (לפני שבועיים)
פאלפ, אף אחד כאן לא גידף, אולי בעצם סקאוט קראה כאן למישהו 'מטומטמת' תשאל את גלית.
ההתייחסות לא נובעת מהתנשאות, אולי אם תרכיב שתי רשימות של סופרים ישראלים שמאל מול ימין תבין למה התכוונתי, גם ציינתי דוגמאות מובהקות לצד שלי.
לא טענתי שאין לצד השני שיקול דעת, אני פשוט חושב שהוא מוטעה, ניזון מנתונים לא נכונים, חצאי דברים ואיננו מבוסס על עובדות.

סקאוט, את כבר כמה פעמים הודעת שאת עוזבת את הדיון ושקצת בדברים הנאמרים כאן, אולי כדאי שתממשי גם זכות זאת, במקרה הזה תהיה זאת זכותנו, או לפחות של חלקנו. תודה וחג שמח
סקאוט (לפני שבועיים)
פאלפ- תודה רבה. אני מכבדת את דעתך. תמיד אהבתי לקרוא את תגובותייך כי הן כתובות בטוב טעם ובעיקר בהבנה ורגישות.
Pulp_Fiction (לפני שבועיים)
סקאוט, תודה על כנותך וכל הכבוד על היכולת לעמוד על דעתך. אני רחוק מלהיות תומך של ביבי, ההיפך הוא הנכון. אבל גם אני מרגיש שהויכוח הפך מלוכלך ולא מכבד גם מהצד שמתנגד לביבי. כל מי שמכנה את תומכי הליכוד "עוורים", "עדר" וכו' רק כי בחירתם לא לרוחו שכח מה זה דמוקרטיה ואינו שונה מאף מסית .
יש גם ניחוח של התנשאות ואטימות באמירה שבאתר העוסק בספרים מצופה למצוא אנשים מצד מסוים של המפה הפוליטית בלבד. איך שאמר פעם סטינג "אין לאף צד מונופול על ההיגיון הבריא/שכל ישר".
בכל אופן אני חושב שאדם שחושב עצמו ליברל אמתי אמור לראות את התמונה הגדולה ובטח לא לגדף אוטומטית כל מי שחושב אחרת ולהציגו כאילו אין לו שיקול דעת.
yaelhar (לפני שבועיים)
לדעתי תקצירים הם דרך לגיטימית ללמוד ולהיבחן בספרות.
כי בבית הספר חוויית הקריאה וההנאה ממנה אינן נספרות. אם זה חומר לימודים - מה יותר נכון מאשר ללמוד מתקצירים?

קראתי על משטרים בהם ההמון היה המוסמך לקבוע מי אשם ומי חף מפשע (עם רמז קטן מהריבון, ברור). שום שופט לא העז להחליט אחרת מההמון או להתווכח איתו, אם רצה לחזור הביתה בשלום. ומי שלא מבין היום את ההיגיון בטיעוני ההמון, ברור שהוא מטומטם...

סקאוט (לפני שבועיים)
את יודעת למה, גלית? כי קצתי. קצתי בפוליטיקה. קצתי בדיבורים. קצתי בכלל במערכת הבחירות ובפולטקאים והיה בי ספק קטן אם בכלל לבחור אבל בסוף החלטתי לממש את זכותי בכל זאת.

אני מאוד אוהבת את המדינה הזאת ורוצה רק את הטוב עבורה אבל אני גם יודעת שזה לא תלוי בי. הבעיות במדינה הם עמוקים יותר מכן ביבי או לא ביבי אבל באמת שקצתי בדיון הזה ולכן אני יותר לא אומרת שום דבר. שיהיה המשך יום נעים ובבשורות טובות.
גלית (לפני שבועיים)
לדעתי גם סרקזם וגם ציניות הם כלי ויכוח לגיטימיים
גם אם אמנם קשה להתמודד אתם.
כשאת קוראת למי שמתנגד לדעתך מטומטם את קוראת גם לי מטומטמת.
וזה לא נימוק בויכוח.
ואם כבר התעקשת - אכן לא נשמעת אובייקטיבית או אפילו הבאת נימוקים לביסוס נפלאותו של נתניהו.
טענת שפרשנים פוליטיים עושים את עבודתם ובמקביל טענת שהתקשורת נגד נתניהו.
טענת שגנץ לא ראוי ושלא ימלא הבטחות ובמקביל טענת שהוא חדש ולא מוכר.
בסיכומו של עניין מה שיש לך נגד גנץ שהוא לא ביבי.....
גלית (לפני שבועיים)
טוקבקיסטים זו לא התקשורת
כשאת מאשימה עיתונאים עם יושרה שמציגים עובדות ומעלים נושאים לדיון כעוינים ונוטרים טינה - זה בעייתי.
ו"עשו נגדו" זה לא משהו שצמח יש מאין. ההתנהלות שלו בעייתית בלשון המעטה ,גם אם ננפה 80% כשמועות ורכילות.
ואדם שמנסה להעביר חוק שימנע את הגעתו לבית משפט לא יכול להתכסות בטיעון - נראה מה יפסוק בית משפט.
סקאוט (לפני שבועיים)
גלית, אני מעריכה אותך ולכן דבריי לא כוונו אליך אלא אל גוסטאב. תגובתו של גוסטאב הרגישה לי צינית ולא אהבתי את זה. לכן הגבתי כפי שהגבתי. אין לי בעיה שיחשוב שונה ממני אבל לא תוך כדי שהוא מוציא אותי מטומטמת. שיר הלל לנתניהו? באמת? טוב שלא כינה אותי מושחתת.
גלית (לפני שבועיים)
אף אחד לא טען שאין לך זכות לחשוב כרצונך סקאוט
מה שאין לך זכות -זה לקרוא לי מטומטמת....(לא לי אישית אלא באופן גורף למי שלא מסכים עם ההכללה שלך)
סקאוט (לפני שבועיים)
וגלית, גם אם נתניהו אשם, לא מתפקידנו לשפוט אותו. בשביל זה יש בית משפט. כל הטוקבסטים שמקללים ומשמיצים אותו עושים לא לעניין. הם לא בית המשפט. שיתנו למנוסים מהם לטפל בעסק הזה.
סקאוט (לפני שבועיים)
גלית, לא קראתי לך מטומטמת. אני פשוט כועסת על מה שעשו נגדו, נגד נתניהו. ובעיקר לא יודעת אם אכן שינוי היה מניב תוצאות טובות. ברור לי שזה יצור מצב שלא הרבה השתנה אבל האם באמת היה כאן שינוי לטובה? מסופקני. לגבי בגין ושאר תומכי הימין שמסרו שטחים. ברור, אני יודעת שהם עשו זאת.
בכל אופן, אני נתונה בדעותיי ואני לא שונאת אף אחד. הציניות שהפגין גוסטאב הכעיסה אותי ולכן החלטתי לכתוב כפי שכתבתי. גם אם דעתי שונה- אני לא טיפשה ולא תומכת בביבי ובמפלגתו כעיוורת. שקלתי לפני הבחירות רבות אם הליכוד זו הבחירה הנכונה והגעתי למסקנה שאכן כך.
בחירתי בליכוד נבעה ממחשבה רבה ולא כלאחר יד, כפי שהרגשתי שגוסטאב מנסה להציג אותי.

אני קצתי בדיון הזה ולכן אני מסירה את חלקי בו. שיהיה יום נעים ורק בבשורות טובות.
גלית (לפני שבועיים)
ואת הספר של עמוס עוז , מחשבות דווקא חיבבתי. מה שאני לא יכולה לומר על שאר כתביו.
גלית (לפני שבועיים)
סקאוט "לעניות דעתי, ישנה צורת התבטאות באמצעותה ניתן לנסח דברים: בצורה מכבדת. "
אז "יפה נפש שמתנגדים לרצח רבין " (מי לא מתנגד לרצח? יפה נפש או לא, שמאל או ימין?)
ו " ומטומטם מי שלא מבחין בזאת."
הן דרכים לביטוי הערכה וכבוד לדעתך?

אכן יש ביטויי שנאה רבים כלפי ביבי , הוא זכה בהם בצדק. אדם שמלבין פנים ברבים של מי שחלש ממנו -אורנה פרץ המשעממת שסה"כ דרשה תשובה לה היא זכאית מראש הממשלה שלה- לא יכול להתלונן שמכפישים אותו.
אדם שאחראי לקמפיין רויטל גנץ היא במחסום וואטש/גילת בנט הולכת עם גופיה ומבשלת שרימפס/בני גנץ הלך לפסיכולוגית והוא גם סוטה מין לא יכול להתלונן על תקשורת עויינת.
אדם שנותן לגיטמיות לדברים הנוראים שאומרים סמוטריץ' ,ביטן, מירי רגב (כולם במסגרת חופש הביטוי אמנם) לא יכול להעלב שהרפש מתיז גם עליו.
מי שמנהל קמפיין פילוג ושנאה כבר עשר שנים זה ראש הממשלה שלך ( השמאל שכח מה זה להיות יהודים) זה שעמד בכיכר ציון ראה את המראות ושמע את הקולות.

לא עצר אותם ומעולם לא הכה על חטא.

כל אחד צריך להתחיל מאיפה שהוא אפילו ביבי לא נולד ראש ממשלה -מוזר ככל שישמע- ומי שניהל גוף גדול כמו צה"ל כישוריו הניהוליים מוכחים.
מה היה מביא אילו נבחר? גנץ היה מביא ניקיון כפיים בשביל ההתחלה, יש לבני גנץ המון בני דודים אבל למיטב ידיעתי אף אחד מהם לא עורך דין,וזה כבר יתרון עצום.

זה שמשהו קיים הרבה שנים זו ממש לא סיבה לא להחליף אותו,להפך,השררה משחיתה,

ובשורה התחתונה: מסתבר שאני מטומטמת. אני לא מכירה את ה"תקשורת" שאת מדברת עליה. יש עיתונאים שמאלנים ויש עיתונאים ימניים , ולהעביר בקורת על הממסד זה תפקידם -כלב השמירה של הדמוקרטיה , מכירה?-
מה שהכי מעצבן אותי זה העיוורון המוחלט שאת מפגינה "אני ימנית ואני נגד החזרת שטחים תמורת שלום"
את יודעת מי החזיר את סיני (בלי לעשות עבודה עד הסוף ולפתור את עניין השטחים ורצועת עזה ) תמורת שלום? מנחם בגין. ידעת שהוא היה ליכודניק?
מי החזיר את חברון ? איזה אחד בנימין נתניהו.
מי בצע את ההתנתקות? (אמנם תמורת שום דבר) אריק שרון איש ימין מובהק.
שום מפלגה שמאלנית לא החזירה שטחים בשבעים שנות המדינה,אבל בואי ,אל תתני לעובדות להפריע לך.
סקאוט (לפני שבועיים)
ועוד משהו: אם היה מעומד ראוי באמת, להרגשתי, שיכול להתמודד נגד נתניהו הייתי בוחרת בו. גנץ, לפי דעתי, לא כזה וזכותי לחשוב כך.
גלית (לפני שבועיים)
מה שגוסטב
גלית (לפני שבועיים)
מה שאודי ,מה שיעל הר
תמיד היו מי שטענו שהדור הולך ופוחת ושהנוער לא קורא ואם קורא אז קורא זבל.בתיכון שלי -לפני כשלושים שנה- לא התביישו לקרוא תקצירים , זו לא המצאה של הדור של היום. באופן אישי אני יכולה לומר שכמעט כל מה שהכריחו אותי ללמוד בתיכון אני שונאת - התפסן בשדה השיפון,והיה העקוב למישור,החטא ועונשו. חפץ, בעל זבוב. מיכאל שלי.
מה שכן אהבתי אהבתי למרות ההכרח ולמרות המורה הגרועה - גיא אוני,ביקור הגברת הזקנה, מסעות גוליבר.אמילי דיקנסון,מותו של סוכן,אל תגע בזמיר.
סקאוט (לפני שבועיים)
דווקא השמאל והעיתונות מאוד נגדו. אני ימינית. ואני נגד החזרת שטחים למען שלום.
ברור שדבריו של נתניהו כנגד רבין מתנקמים בו ובזה אני מסכימה איתך אבל בסך הכולל, בתור אחת שמאוד אוהבת את המדינה הזאת, אני מרגישה שממשלת ימין היא הממשלה הנכונה למדינת ישראל.

גנץ אולי לא אדם רע ואני מניחה שיש לו כוונות טובות אבל אין לו שום ניסיון פוליטי. גם אם ביבי בסדר וגם אם לא- אי אפשר להתעלם מכך שהוא הביא הישגים יפים למדינה ועל כך אני מסתכלת.
מה גנץ היה מביא אילו נבחר?

יתרה מזאת, את השלטון של נתניהו אנחנו כבר מכירים. אין חדש תחת השמש. האם גנץ אכן היה מקיים את הבטחותיו ולא מאכזב? מסופקני מהסיבה הפשוטה ששום פולטקאי, גם אם כוונותיו טובים, לא הצליח לקיים את כל הבטחותיו או אפילו חצי מהן. ומי ערב לכך שהשלטון בהנהגתו של גנץ היה טוב יותר? למה לתת לגורל לקבוע? המדינה שלנו היא לא שטח הפקר.

זה לא רק להדיח את ביבי. זה לשאול את עצמנו: האם המעומד שרוצה לתפוס את השלטון במקומו, -באמת- ראוי?

מפלגה שנמצאת בקושי שלושה חודשים...לעומת מפלגה רבת שנים.

גוסטב (לפני שבועיים)
קצת מוזר לי שאת תומכת במפלגה שחלק מהחברים בה (ע'ע איתמר בן גביר וסמל הרכב של רבין) והעומד בראשה (עומד על המרפסת הפגנת הארון) היו חלק מהמסיתים נגד רבין, אבל סופקת את כפייך ומצקצקת בלשונך על כל מי שמעז לחשוב, להרגיש ולדבר נגד מנהיגך הנערץ.

מי שמאשים את ביבי זה היועץ המשפטי לממשלה, הפרקליטות, משטרת ישראל ולא השמאל והעיתונות.

האם את יכולה להביא דוגמה מדבריי שבהם הבעתי שנאה? הסתה?
סקאוט (לפני שבועיים)
והדבר הכי חשוב: את העובדה שנתניהו אשם או לא אשם- זה בית המשפט יחליט. חורה לי שכל אזרח שיש לו מחשב ומקלדת חושב שהוא יכול להשמיץ ראש ממשלה, במיוחד ראש ממשלה שעדיין לא פורסם נגדו כתב אישום.


לא אתה, לא אני ולא אף אחד אחר הוא פרשן פוליטי! תנו לאנשים שמבינים יותר מכם לעשות את העבודה.

גוסטאב, שים עצמך במקומו של ביבי, גם אם הוא אשם וגם אם לא, אתה היית שמח שהיו מדברים עליך ומרכלים מאחורי גבך ומפרסמים קריקטורות עליך ועל בני משפחתך? אני בטוחה שלא!

גם אם הוא אשם- תנו לבית המשפט לעשות את שלו! לגדף ולהשמיץ לא יועיל במאום!!!
סקאוט (לפני שבועיים)
אני כלל לא מצדיקה אותו, גוסטאב, להפך. אני פשוט סולדת משנאה והרגשתי ששנאו את ביבי לא בצדק.
אפשר לא להסכים אבל למה להשמיץ וללכלך?! זה בדיוק מה שהיה כלפי רבין זכרונו לברכה.
שנאה שנאה ועוד שנאה. עד שהאזרחים והממשלה לא יתעוררו ויבינו ששום דבר לא ניתן להשיג משנאה, שום דבר לא ישתנה.

כשאתה הולך לבחור בקלפי לא בגלל שאתה מאמין במפלגה בה אתה בוחר אלא רק כדי להדיח את מפלגת השלטון- זה מה שאתה מקבל.

אי אפשר להתעלם מכך שהבחירות דחקו הצידה את הדבר החשוב ביותר: המצב במדינה, בשביל הכפשות ושנאה.

גם נמאס לי שהשיח הפוליטי נהיה כל כך רדוד שמשמיצים גם את בוחרי הליכוד. זה פשוט מגעיל. לכל אחד יש אפשרות לבחור מי שהוא רוצה ולהיבחר וגם אם המזל לא משחק לך צריך לדעת להפסיד בכבוד: מה שחלק מתומכי כחול לבן לא יודעים. הם לא יודעים להפסיד בכבוד, לדעתי. לפחות חלקם הקיצוני.
גוסטב (לפני שבועיים)
סקאוט, כתבת ''ולכל יפיי הנפש שמתנגדים לרצח רבין'' אפשר להסיק מדברייך שניתן עוד למנוע את הרצח של רבין? שאת לא מתנגדת לרצח ומצדיקה אותו? שאת חלק מאותם יפי נפש? שאת לא חלק מהם וחושבת שרצח ראש הממשלה יצחק רבין מוצדק?

חופש הביטוי שאת כל כך דואגת לו, מאפשר לי לכתוב בסרקזם ואפילו בציניות (תבדקי בויקיפדיה את ההבדלים)

רק מהתגובות שלך בשרשור הזה אפשר כבר להרכיב שיר נאה, הלל, או לא, זאת כבר הבחירה שלך
סקאוט (לפני שבועיים)
זה לא משנה, הוא כמעט בוודאות מנצח! ♥ ושכל שונאיו ידשדשו מאחור.

קודם תוכיחו במאה אחוז שהוא אשם ואחר כך תלהגו!
להאשים ולהשמיץ זה דבר קל מאוד לעשות אבל מבחן המציאות הוא זה שמנצח.
רץ (לפני שבועיים)
אנחנו חושבים שונה לגבי עוז, כביטוי לטעם שונה, וזה בהחלט מה שיפה בסמניה. אני מבין שיכול להיות שעם שר החינוך החדש, לא ילמדו עוד את עוז בבתי ספר. בכל מקרה היום יותר מתמיד עוז הוא גם ביטוי לעולם ההולך ונעלם. לחברה ישראלית שונה יותר מתמיד.
אור (לפני שבועיים)
בגלל זה כתבתי לעניות דעתי.

כמובן שכל אדם הוא חף מפשע עד שיוכח אחרת (על-ידי בית המשפט).
סקאוט (לפני שבועיים)
אור, הוא עדיין לא הורשע ועד שלא הורשע במאה אחוז ולא נכתוב נגדו כתב אישום: הוא עדיין בגדר חף מפשע. ולכן לא מטעמנו, האזרחים, לשפוט את נתניהו. זה תפקיד בית המשפט.
אור (לפני שבועיים)
היי סקאוט, בגלל זה הדגש שלי היה על חיזוק שתי ההודעות הראשונות ולא המשך השרשור.

ולא, לטעמי ההיסטוריה לא חוזרת על עצמה, השנאה כלפי ביבי אינה אלימה כמו השנאה כלפי רבין בזמנו, והוא לא הולך להירצח (הוא כן הולך להיעלם לתקופה כי כלא וזה, לעניות דעתי, אבל להירצח לא).

אבל כפי שציינת, את רשאית לחשוב כך במסגרת חופש המצפון והביטוי.
אור (לפני שבועיים)
מי שמעריך אומנות, מוקיר את הצורה.

אבל אומנות כדרכה היא סובייקטיבית.
מחשבות (לפני שבועיים)
עוז לא כותב בצורה יוצאת דופן כל כך שניתן להביא את הצורה לפני התוכן. התוכן בהחלט סתמי והצורה, נו הצורה.
סקאוט (לפני שבועיים)
ולכל יפיי הנפש שמתנגדים לרצח רבין, אתם לא חושבים שעושים לנתניהו אותו דבר?! גם על רבין כתבו דברים רבים ושנאו אותו שנאת מוות.. ההיסטוריה חוזרת על עצמה?!
סקאוט (לפני שבועיים)
לעניות דעתי, ישנה צורת התבטאות באמצעותה ניתן לנסח דברים: בצורה מכבדת. אני מבינה שנושא הבחירות הוא עקב אכילס של התקופה האחרונה אבל אל לנו לשכוח שבסופו של יום מאחורי המקלדת מצוי בן אדם והוא יכול לחשוב ולבחור כל מעומד שנראה ראוי בעיניו, גם אם הואבעיניכם לא נראה כאדם רצוי או מתאים.
להזכירכם: יש דבר כזה הקרוי חופש ביטוי וחירות המחשבה וכל אדם רשאי ליישם אותם כרצונו כל עוד הוא לא פוגע באחר. ואני, כמדומני, לא פגעתי באף אחד. הבעתי דעתי בצורה לגיטימית.

סקאוט (לפני שבועיים)
אור, לגיטימי שתחשוב אחרת מאיתנו אבל מדוע לחזק אדם שהחליט לרשום את דבריו בצורה צינית? זה שאני בוחרת בליכוד לא אומר שאני מתחנפת לביבי ואכתוב לו שירי הלל.
אור (לפני שבועיים)
מחזק את גוסטב, בדגש על שתי התגובות הראשונות, התסכול והתבדות בנוגע להשקפות הפוליטיות של חלק מחברי סימניה (לא שזה משנה משהו).

omripoll, אהבתי והתחברתי לתגובתך.
אור (לפני שבועיים)
מחשבות, תגמול מלמידה מסיכומים גרידא, ממשיך גם אל האוניברסיטה (צר לי לאכזב).
אולי הגיע הזמן להחליף שיטה. בעצם לא אולי, בטוח.
אור (לפני שבועיים)
איזה דיסוננס בין חווית הקריאה שאתה עברת וחווית הקריאה שאני עברתי,

היופי בעוז, הוא לא העלילה (כפי שציינת), אלא סגנון הכתיבה. מי שמתחבר אליו מכור, ועבורו המילים מתנגנות במעין נעימה כבירה.

יכול להבין את הביקורת על העלילה, אבל פחות על הסגנון,
עד היום אני זוכר את תיאור חווית הצניחה של עוז ב"דרך הרוח". לעולם סופר לא יצליח להתעלות על התיאור הנקי והערב שלו (אם קיים בך הכוח, ממליץ לחזור אליו).

ראוי לציין שזהו ספרו הראשון של עוז, אשר נכתב בגיל 23.
אני אישית הכנתי את עצמי לבוסר, ולכן הייתי פחות מחויב לביקורתיות ויותר פתוח להתרשמות (ולטעמי, היה ממה).
עמיחי (לפני שבועיים)
אני מסכים איתך שברוב הסיפורים התחושה אצל הקורא היא מועקה ותמיהה.
אף על פי כן אני חושב שהספר הזה מומלץ במיוחד למי שרוצה להכיר את הסיפורת של עוז.

ספר הביכורים של עוז ממחיש מהי הופעה מקורית ואלגנטית, בעלת אופי ייחודי, על במת הספרות.
בלשון יפהפיה, וירטואוזית, עוז מעביר אל הקורא את עולמן הפנימי של דמויותיו הכואבות, המסובכות, לעיתים מוכות הגורל.
בעיניי, עוז הוא אמן הקשר בין סגנון ובחירת מילים לבין התוכן והאווירה.

אני חושב שדווקא חבל לא לקרוא עד הסוף. הסיפור האחרון הוא הטוב בספר.
זו וריאציה מרתקת של עוז על סיפור יפתח הגלעדי - ההוא מספר שופטים - ובתו.
סקאוט (לפני שלושה שבועות)
סנטו- כל מילה במקומה! וברצוני להוסיף שמה שהבחירות האלה גרמו לאנשים זה פשוט לא נורמלי! אנשים פוגעים, רומסים ולא קשובים לאחר כתוצאה מדעתו הפוליטית, זה אבסורד! מעולם לא השפלתי, השמצתי והקטנתי אדם אחר כתוצאה מדעתו הפוליטית, הגם שהייתה רחוקה ממני שנות אור!
מחשבות (לפני שלושה שבועות)
הספר שלי הוא אכן זה שעבר שכתוב ועדיין הוא לא מעניין.
omripoll (לפני שלושה שבועות)
הדיון הזה התחיל מעניין.. אבל הפסקתי לקרוא כשגלש לאקטואליה פוליטית...
דבר ראשון - מחשבות האם ידעת שלספר יש שתי גרסאות? עוז שכתב את הספר בשנות השבעים וכתב אותו מחדש בעברית יותר קלה לעיכול ועדיין יפה מאוד. בעיניי, זה אחד הספרים הטובים של עוז והחשובים של הספרות העברית. יש שם פנינים של ממש. לחשוב שעוז כתב אותו בשנות העשרים לחייו...

לגבי "הוראת הספרות". כמורה לספרות אני מאמין שהצלחתי לחבר את תלמידיי ליופי ולעושר של הספרות העולמית והעברית.. זה לא קל.. אנחנו פה בפורום זן נדיר, שמוכן להשקיע זמן בקריאת ספרים כשבחוץ כל כך הרבה גירויים. ניסיתי להראות שבספרות כל אחד יכול למצוא משהו - השראה, יופי, נחמה, תובנות ועונג פשוט לשם עצמו. בעיניי, תוכנית הלימודים בספרות כוללת לא מעט יצירות מופת וגם מאפשרת למורה החרוץ ללמד יצירות כמעט ככל העולה על רוחו, כל עוד לבסוף התלמידים גם מצליחים בבגרות..

בהקשר שלנו, לימדתי כמה שנים את "דרך הרוח" מתוך ארצות התן והתלמידים התחברו מאוד. יש שם תיאור מרתק של יחסי דורות, ציפיות שמתנפצות, אכזבות ותקוות ועוד ועוד...

לגבי הוראת התנ"ך, בעיניי זו עוד יצירת מופת. כדוברי עברית מודרנית נפלה בחלקנו הזכות להנות מהתנ"ך במאמץ מועט יחסית. למה לשלול את הזכות הזאת מהדורות הבאים? אם היינו מדברים יוונית לא היינו קוראים את האודיסאה? איטלקית את היצירות של דנטה? גרמנית את גתה? האם זו לא זכות שצריך להנות ממנה?..

אגב, אני מפנה את מי שחושב על הנושא לקרוא את הביקורת שלי על ספרו של מיכה גודמן "הנאום האחרון של משה" בו הוא עוסק בפרשנות ספר דברים באופן בו לדעתי יש ללמד תנ"ך.

למי שהתעצל לקרוא הכל - לסיום ממליץ מאוד על ארצות התן בשכתוב של שנות השבעים, נגיד ויפייפה. מלא בתובנות על נפש האדם והחברה הישראלית בראשית ימיה.

סנטו (לפני שלושה שבועות)
מסכים עם מחשבות: כשמסכמים תקופה, ואת זה עשה יפה הדה מרקר של הארץ, העשור האחרון היה לא רע וביבי כמדינאי היה מוצלח למדי. זו עובדה ועם זה צריך להתמודד.

עובדה היא שבעשור האחרון נעשו בארץ דברים נהדרים בתחבורה, כלכלה, בטחון ועוד. כל אחד יכול להרגיש את זה ומי שמתכחש לכך לא אובייקטיבי.
מה שעושים לביבי בתקשורת ובשמאל בשנים האחרונות זה רצח אופי כיוון שהם לא מסוגלים להתמודד איתו במגרש הפוליטי. כמה תיקים פתחו וסגרו לו מחוסר ראיות? האם הוא הורשע במשהו? לא. כל עוד לא הורשע הוא בחזקת חף מפשע, לכן שפטו אותו על מה שעשה ולא על מה שהתקשורת רוצה שתחשבו שעשה.
אני מצביע לאידאולוגיה של הליכוד, לא לביבי. מבחינתי אם סער, שטייניץ או ארדן היו בשלטון זה היה היינו אך. אם מירי רגב הייתה כבר הייתי בודק את עצמי יותר לעומק.
מחשבות (לפני שלושה שבועות)
גוסטב, למי?
גוסטב (לפני שלושה שבועות)
כל הדתות פנאטיות, במיוחד כאלה שמתחילות ב..בוא נחתוך לתינוק את הקצה של ה... מצד שני, לחכות ולעשות את זה בגיל 13, זה באמת משוגע.
למי תצביע? למי שיעיף את הממשלה הזאת שמסיתה נגד אזרחיה, גם אם הם הורים שכולים, גם אם הם נכי צהל. קצינים בצהל וראשי שרותי הביטחון נקראים ''בוגדים'' בעוד החרדים השותפים הטבעיים, לא מתגייסים ויונקים מכספי המיסים שלך.
מתנחלים זורקים אבנים על חיילים אבל בצלם ושוברים שתיקה הם האויב מבית.
תצביע בעד תחבורה ציבורית הולמת, כי אין כזאת! אתה משלם עבור זה מיסים.
תצביע על מערכת בריאות, שלא תזדקק לה, אבל יש אנשים שכן, אבל הם משעממים.
תצביע בעד דמוקרטיה ולא בראש ממשלה שהוא גם שר הביטחון, שר החוץ, ביטחון, בריאות, עליה, קליטה, שונות
סקאוט (לפני שלושה שבועות)
גוסטב- די. קצתי בדיון הזה.
Rasta (לפני שלושה שבועות)
המצב של המדינה לא טוב. מצד אחד אני ממש לא מצביע ימין, בטח לא ביבי, ואני כן תומך בשמאל כשמדברים על נושאים של דת, לאום, כלכלה וכל הקשור ברווחה ואני מגדיר את עצמי שמאל בנושאים החשובים לי כאזרח הקטן. מצד שני אני לא סומך לא על השמאל ולא על הימין בכל הקשור לפתרון הסכסוך, רק בגלל שאני לא סומך על האסלאם, יש שם יותר מידי פנאטים... דת של משוגעים. בקיצור, לא יודע למי להצביע.
גוסטב (לפני שלושה שבועות)
את בטח מתכוונת לסארקזם... בציניות משתמש ביעילות רבה מנהיגך הדגול.
אבל לבלבל בין שני המושגים זאת טעות שגם חכמים עושים.
שאני אבין, את קראת לי ההפך מחכם?! ועוד אחרי ששבחתי את שירתך וציינתי שהיא ראויה למלכים.
סקאוט (לפני שלושה שבועות)
גוסטאב- חבל שאתה בוחר בציניות. היא לא מוציאה אותך חכם אלא ההפך. בדיוק ההפך.
גוסטב (לפני שלושה שבועות)
ממש עשור מקסים! אולי תכתבי על זה שיר סקאוט? או על מנהיגינו הדגול? מגיע לו, ובטח גם יפרסמו את השיר בצ'אד.
חשבתי שלפחות בפורום קריאה, אהיה מוקף בשמאלנים שתמונות של גרוסמן ועוז תלויות להם על קירות בתיהם...כנראה שהתבדיתי.
סקאוט (לפני שלושה שבועות)
מחשבות- לגמרי!! אי אפשר להתעלם מכך שביבי פשוט יודע לדבר ומייצג אותנו יפה מאוד בעולם וזה דבר חשוב.
מלבד זאת, יש לו גם נסיון בפוליטיקה, מה שאין, למשל, לגנץ. גנץ לא נראה לי אדם רע אבל נסיון פוליטי אין לו ולדעתי זה חשוב מאוד שלפני שנבחרים לתפקיד חשוב כמו ראש ממשלה לצבור נסיון פוליטי זה דבר ראשון במעלה.

מחשבות (לפני שלושה שבועות)
כשמסכמים תקופה, ואת זה עשה יפה הדה מרקר של הארץ, העשור האחרון היה לא רע וביבי כמדינאי היה מוצלח למדי. זו עובדה ועם זה צריך להתמודד.
סקאוט (לפני שלושה שבועות)
ואתה חושב שפוליטיקאי אחר שיבחר יעשה משהו? מסופקני. וביבי כן עשה. הוא מייצג אותנו לא רע בכלל בעולם.

מרבית הפוליטיקאים בכנסת רק יודעים להבטיח הבטחות וכשזה מגיע לקיומם המציאות קצת שונה. בעצם, קצת הרבה.
ביבי, לעניות דעתי, הוא בין הפולטקאים שעוד איכשהו כן עשו משהו בקדנציה שלהם לטובת המדינה. גם אם דבר מזערי.

גוסטב (לפני שלושה שבועות)
כי ביבי כל מילה שיוצאת לו מהפה אמת? ואת חלון ההזדמנויות שהוא פער לעצמו, ולנו, הוא ממש ניצל ועשה רבות בעשור(!) האחרון למען כולנו? או למען עצמו? ואם מלהגים יפה באנגלית זה עדיין BS...
סקאוט (לפני שלושה שבועות)
ראסטה ומחשבות- מסכימה מאוד לדבריכם.
סקאוט (לפני שלושה שבועות)
גוסטאב, אז איזו אלטרנטיבה טובה יש מלבד ליכוד? רוב חברי הכנסת רק מדברים ומדברים.. סליחה, מלהגים ומלהגים ובפועל, בחלון ההזדמנות שניתן להם, לא עושים דבר.
גוסטב (לפני שלושה שבועות)
סקאוט, זה מוזר שאת מחשיבה את מצביעי פייגלין מטורפים וסטלנים, לפחות להם יש תירוץ.. לעומת מצביעי ליכוד,שלהם אין תירוץ, אבל יש ניסיון...של 10 שנים... כי מי שמצביע ליכוד יקבל סיפוח, שזה כמו אפרטהייד רק בעברית. המשיחיים כבר בפנים והם גם רוצים בית מקדש MKIII, וגם מדינת הלכה, לא רווחה, אל תתבלבלי. מי שמצביע ליכוד יביא על כולם את החוק הצרפתי, שזה ממש מעולה, לביבי. ועם מי הליכוד ירכיב קואליציה? עם מרצ ההומופובים?! או עם פייגלין שאת כל כך מזועזעת ממנו? ואם כבר דיברנו על חינוך, אז אולי נזכה לראות את מירי רגב בתור שרת החינוך, כי בתרבות היא ממש חזקה (על חלשים, נכים וזקנים) והיא ממש אוהבת את צ'כוב, כמוך.
Rasta (לפני שלושה שבועות)
כבר הפסקתי להאמין למצע של המפלגות האלו, 47 מפלגות מתמודדות! זה אבסורד... קוראים לזה מצע כי זה רזה ושברירי ולא אמין כמו מצה של פסח, מוכרים לנו שיט. אומרים ואומרים ובסוף שוכחים את האזרח הקטן.
מחשבות (לפני שלושה שבועות)
סקאוט, אף מפלגה לא מקיימת מה שהיא מבטיחה ולא מפני שהיא לא רוצה, היא לא יכולה. לדברים יש את המומנטום שלהם וכל עוד המפלגה בשלטון היא בשיא העשייה, אין סיבה להחליף. מנגד, מפלגה כמו כולנו הבטיחה וקיימה חלק, אבל זה עומד לעלות לנו ביוקר מה שכחלון עשה.
במרץ יש את בצלם, גוף זר ועוין ולכן פסול. היום ראיתי את ליצמן וכל מה שאמר אמת היה. רק שאני לא יכול להצביע עבור החרדים.
Tamas (לפני שלושה שבועות)
עם תמימות דעים כזו לגבי לימודי היסטוריה וספרות....הכי טוב מתמטיקה.
סקאוט (לפני שלושה שבועות)
אני אישית מצביעה ליכוד אבל אני חושבת שאתה צריך לחשוב מה הכי חשוב בעינייך: חינוך? בטחון? כלכלה? ולפי זה לבחור את המפלגה שהכי מתאימה לך אידיאולוגית. פשוט תקרא כל מצע ומצע עד שתמצא את מי שהכי מתאים לך.
מחשבות (לפני שלושה שבועות)
אתם התחלתם, אבל אם כבר, אני כימני מתון, לא יודע עד עכשיו למי להצביע שלושה ימים לפני הבחירות.
סקאוט (לפני שלושה שבועות)
ראסטה- מסכימה. חבורה של צעירים שלא מעניין אותם מה קורה בארץ לנו, רק שיספקו להם סמים. בושה! איך אברהם שפירא, בין השומרים הראשונים של המושבות אמר: אתם נוער, אתם? אתם בררה!
( מילה נקייה למילה חרא)
Rasta (לפני שלושה שבועות)
חבורה של "סטלנים" או צרכני קנאביס שלא מפעילים תשכל שלהם ומצביעים לאיש דת קיצוני, הומופוב שיעשה אפרטהייד במדינה ויקים בית מקדש שלישי... דור של טפשים עיוורים שהולכים אחרי עשן ירוק שמטשטש להם תשכל, ואת זה אני אומר כאחד שתומך בלגליזציה של סמים קלים, זה רק מראה כמה המצב עגום.
סקאוט (לפני שלושה שבועות)
גוסטאב- אז מה עדיף? אתה יודע שרבים מהצעירים היום עומדים להצביע לפייגלין?! רק בגלל הסמים! =_= אפילו כאלה שהם שמאלנים, מצביעים לו.
גוסטב (לפני שלושה שבועות)
הגזמתם! להנחיל לדור הצעיר תרבות, ערכים וידע?! ועוד בפוליטיקה, כלכלה והיסטוריה, הם עוד יסיימו את התיכון ויבינו לאיזה מלחמות שולחים אותם, ועל מה בעצם הם שומרים, ישתחררו, ילכו לעבוד, ויבינו מה עושים עם המסים שהם משלמים, ואחרים לא, ולמה חשוב להשאיר אותם עניים, והכי גרוע... יבינו באמת למי הם מצביעים ומה הם לא מקבלים בתמורה.
סקאוט (לפני שלושה שבועות)
ספרות והיסטוריה אלה מקצועות מדהימים. בשום אופן לא לוותר עליהם! העבר תמיד ריתק אותי. ספרות זו דרך חיים. עצוב שצעירים רבים לא מתעניינים בצ׳כוב ושאר הסופרים הקלאסיים. זה חורה לי מאוד.
ללא ידיעת היסטוריה איך ניתן שיהיה הווה ועבר? גם תנ״ך לא הייתי מוותרת מהסיבה הפשוטה שזו גם סוג של היסטוריה, ההיסטוריה של העם שלנו, העם היהודי.
אני מסכימה עם מחשבות לגבי פוליטיקה ואזרחות. גם צריך להוסיף שיעור מיוחד שילמד צעירים כישורי חיים בסיסיים כמו איך לתפעל חשבון בנק, משכורת וכדומה.
Rasta (לפני שלושה שבועות)
חלילה! לוותר על ספרות והיסטוריה? אלו המקצועות, יחד עם אנגלית, שהחזיקו אותי במסגרת המטופשת הזאת. דבר אחד בטוח, תוכנית הלימודים שגויה מהשורש. מורים לא יודעים ללמד ומעדיפים להאכיל את התלמידים בטו מאץ אינפורמיישן שכל מטרתו העיקרית היא להעביר אותם בגרויות בלי שום מעבר וזה לא טוב. לימודים משעממים שמפתחים סלידה אצל התלמידים.

לא קראתי את ארצות התן, אקרא בהזדמנות. אני מאמין שאתחבר ואוהב מאחר ואת הספרים האחרים של עוז שכן קראתי, אהבתי.
מחשבות (לפני שלושה שבועות)
על היסטוריה בטח לא צריך לוותר וחובה ללמד אזרחות כולל במיוחד פוליטיקה בסיוע מעורבות של מרצים פוליטיים המסוגלים להעביר את התשוקה לפוליטיקה בלי ממש להסגיר את הצבעתם עצמם.
על תנ"ך חובה לוותר. זו סתם שפה זרה, שככל שהיא יפה היא מולידה את זרעי פורענות הדת, שנאת הזר ושנאת הנשים.
yaelhar (לפני שלושה שבועות)
חני חלק מהמורים שלימדו אותי ספרות ממש אהבו אותה.
ובעיקר אהבו את הפרשנות שלהם (שלא היתה שלהם אלא הפרשנות המוסכמת). ואני ממש סבלתי מכל רגע, במיוחד כי אהבתי מאד לקרוא.

אין לי דעה לגבי היסטוריה אבל באופן כללי אני חושבת שבית הספר צריך ללמד כישורים - ובראשם כישורי חשיבה עצמאית וראיית עיקר וטפל. בחוויות הרגשיות של התלמידים לא הייתי נוגעת אחרי שהייתי מספקת להם שפה והבנה של מה שהם קוראים ושומעים.

אבל אני מעולם לא הייתי מורה, כך שאני מבינה שמה שאני אומרת אינו על הספקטרום של משרד החינוך ומוריו.
חני (לפני שלושה שבועות)
לפני כחדשיים נתקלתי בנערה אחרי צבא שאמרה שהיא הייתה מוותרת על הסטוריה. ולא מעניין אותה מרד בר כוכבא, ולא אכפת לה איפה זה היה. הייתי בשוק שלא יכולתי לענות כמה רגעים. באופן מפתיע בתי בכיתה ח אמרה שממש אוהבת הסטוריה. הרצתה לי על המהפכה הצרפתית. אני חושבת שכל תלמיד יאהב תחום שהוא מתחבר אליו בגלל העניין, המורה, הצורה שמעבירים לו את החומר.
עם תנך יש בעיה גדולה, מורים מלמדים זאת באופן יבש. חצי מהילדים לא מבינים את השפה.
זאת אומרת שהרבה תלוי במורה וכמה הוא מחייה את החומר ויוצא מהקופסא לקראת התלמידים.
אודי למדתי בצפית היו לי שעורי ספרות מרתקים. היום אני לומדת ספרות ואני מבינה שאנשים שאוהבים ספרות הם זן נכחד. יעל כדי לנתח את ביאליק או עגנון בבית ספר צריך מורה שאוהב ללמד ספרות אחרת זה לא ילך.
yaelhar (לפני שלושה שבועות)
גם לדעתי האמירה "הדור של היום עצל באופן יוצא דופן" שגויה .
אני גם לא חושבת שהוא טוב יותר מדורות קודמים. לדעתי הוא טוב באותה מידה. בכל דור יש המיעוט המצטיין, המיעוט הגרוע והרוב העצל, ההולך בתלם ועושה מה שצריך. (מתוך הרוב הזה יצמחו בבגרות גם אנשים מצויינים, וגם אלה שיבחרו להצטרף לגרועים)

לגבי לימודי הספרות - הייתי מבטלת אותם לחלוטין. ספרות לא צריך ללמוד. צריך לחוות אותה באופן ישיר. הניסיון של המורים - גם הטובים שבהם - לכפות פרשנות אחידה על הקוראים - גורמים נזק לעתים בלתי הפיך לעתים ניתן לתיקון ליכולת לחוות ולהעריך באופן עצמאי של הקוראים.
אודי (לפני שלושה שבועות)
פרפר צהוב יקר, אמירה כמו "הדור של היום עצל באופן יוצא דופן", היא כוללנית מדי ולא נכונה. אני מלמד בתיכון קרוב ל 10 שנים ואני מבטיח לך שהדור הצעיר היום צמא לידע, מעורב ובעל נכונות לתרום לחברה הרבה יותר מהתלמידים בדורי. הבעייה היא בעיקר בתכנית הלימוד המיושנת ובאיכות ההוראה, ובכך אתה צודק בהחלט. אכן הרמה ירדה מאוד וחלק מהמורים אפילו לא מכירים לעומק את היצירות אותן הם מלמדים. יותר מזה המורים כלל לא נדרשים להכיר אותן לעומק אלא רק להתאים אותן לתכנית הלימוד המיושנת והטכנית.
זכורה לי סצנה אחת משיעור ספרות שנכחתי בו לאחרונה שאולי מסבירה את הכל. אחת התלמידות שאלה את המורה למה צריך בכלל ללמוד ספרות. מורה רצינית שמכבדת את המקצוע הייתה פותחת דיון לעומק על משמעות הספרות בחיינו, על חשיבותה על הצורך שהיא ממלאת. ובכן מה ענתה המורה הנכבדת: כדי לשפר את האינטליגנציה הרגשית שלך...
חני (לפני שלושה שבועות)
מחשבות בוודאי יש לעוז פואנטה בסיפורים הללו.
אולי זו עוד דרך להביא לנו
קורטוב של אירוניה על מה שהתרחש
בארץ בתחילת דרכה. כבודו מונח...
פרפר צהוב (לפני שלושה שבועות)
מחשבות, הדור של היום עצל באופן יוצא דופן. מחפשים קיצורי דרך ומפספסים את כל היופי שבספרים.
פאלפ, המורים לספרות בהחלט הורסים כל חלקה טובה. הצורך להגדיר ולנתח כל עניין בסיפור גורם לכך שמרוב עצים מפספסים לגמרי את היער, שהרי הקסם בסיפור טוב הוא לא סכום חלקיו, אלא הרבה מעבר לכך. הדרך המיוחדת בה הסופר מצליח ליצור אצלנו את ההשתאות וההנאה מהסיפור או מאופן כתיבתו היא העיקר, ולא היכולת לתת שם לכל אמצעי ספרותי כזה או אחר.
Pulp_Fiction (לפני שלושה שבועות)
אני זוכר שכל המורות שהיו לי לספרות הצליחו לשעמם אותי לגמרי. אפילו כשהן לימדו יצירות יפות.
מחשבות (לפני שלושה שבועות)
אני מקווה שהוא יצא מתוכנית הלימודים. היום לומדים את כל החיים לפניו. שמחתי מאוד, אבל בתי ציננה את התלהבותי ולא היתה לה שום כוונה לקרוא אותו. קראה סיכומים ועברה יפה את המבחן. נשארתי פעור פה, שמוטי לסת, אבל וחפוי ראש.
גוסטב (לפני שלושה שבועות)
לפני שלושה עשורים ניהלתי מאבק דומה לשלך עם הספר הזה, לא זוכר את התוצאה הסופית, שלושה, ארבע סיפורים שלא סיימתי לקרוא.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ