ביקורת ספרותית על פתאום בעומק היער מאת עמוס עוז
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 13 בפברואר, 2019
ע"י Rasta


כבר שנים ארוכות שתושבי הכפר חיים באי-ודאות מוחלט מלווה בפחד ואימה מהחושך, היערות הסבוכים, שד, והעובדה שכל בעלי החיים נעלמו כלא היו.
מתי ומיה זוג חברים, לא אוהבים, שחלילה לא יצחקו וילעגו להם, מסרבים לקבל את המציאות אותם המבוגרים בוחרים להציג להם ויוצאים אל היער כדי לגלות פעם אחת ולתמיד מה לעזאזל קרה ולאן נעלמו כל בעלי החיים.

זה קרה שנים לפני שמתי מיה ושאר החברים לכתה נולדו, כשההורים שלהם היו ילדים בגילם. לילה אחד נעלמו כל בעלי החיים ומאז חיים התושבים בני אדם בין בני אדם, ללא חיות, אף לא אחת. תתארו לכם מציאות בה מתעוררים לדממה מוחלטת, אין ציוץ ציפורים ואף לא כלב אחד משחק בחצר.
מציאות בה ההורים מסרבים לילדים לצאת מהבית לבד וכשאור אחרון נעלם הדלתות נסגרות וננעלות, אין יוצא ואין נכנס. מציאות בה ההורים נזכרים מידי יום באותו לילה נורא ומפחדים לדבר עליו ובכל זאת מידי פעם, בלי שאף אחד מהמבוגרים האחרים שם לב, הם משחזרים את קולות החיות בפני הילדים, ובעצם מה להם ולחיות? מדובר בלא יותר מאגדת ילדים. מעבר לתמונות בכתה שהמורה עמנואלה הביאה להם ובנוסף סיפרה להם איך באותו לילה נורא נעלמו יחד עם כל החיות גורי החתולים שלה, מעולם לא ראו בעל חיים במציאות. ואלמון הדייג הזקן שכלבו ברח לו ומאז שקע בדיכאון.
במציאות בה ההורים מספרים לילדים שיש שד המסתתר ביערות, שמו נהי, וכשהלבנה תופסת את מקומה בשמיכת השמים השחורה ומאירה את הלילה הוא יוצא ומשוטט בכפר וחלילה שתמצאו מחוץ לבתים. במציאות בה הילדים מקניטים וצוחקים על ילדים אחרים שמראים עניין באותו מקרה ומעזים לשאול שאלות.
יש גם ילד אחד, נימי, שכל לילה חולם על בעלי חיים ובבוקר למחרת רץ ומשתף את החברים בכתה שרק צוחקים עליו ומבקשים שיסתום. גם לנימי יש חלק מגניב בסיפור.

מה באמת קרה לבעלי החיים באותו לילה? האם באמת שד בשם נהי הוא האחראי? מה קרה לנימי? תקראו ותגלו.

מסרים ברורים על קבלת ואהבת האחר. מקומם של חריגים בחברה וכמובן אמונות טפלות שמעצבות מציאות.
אגדת ילדים שעמוס עוז כתב בכישרון מופתי, מקסים. מומלץ.
קריאה מהנה.
19 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Rasta (לפני 4 חודשים)
רץ, תודה!
רץ (לפני 4 חודשים)
מקסימה - הביקורת
Rasta (לפני 4 חודשים)
מסכים Tamas, בשמחה.
Tamas (לפני 4 חודשים)
מדהים מה שדירוג יכול לעשות ;). לפעמים סקירה ללא דירוג נקראת בצורה אחרת והרושם המתקבל הוא שונה...ואז מגיע הדירוג והופ פתאום הקריאה היא אחרת והרושם יכול להשתנות...מעניין.

תודה על סקירה מעניינת.
Rasta (לפני 4 חודשים)
צודקת בהחלט.
Tamas (לפני 4 חודשים)
לא מסוג הספרים ששווים דירוג?
Rasta (לפני 4 חודשים)
בכיף סקאוט, קריאה מהנה.
Rasta (לפני 4 חודשים)
בשמחה חני.
סקאוט (לפני 4 חודשים)
נשמע טוב! מוסיפה לרשימה
תודה על סקירה טובה, ראסטה.
חני (לפני 4 חודשים)
היי תודה על הסקירה, אוהבת אגדות כל עוד אין חטופים. נראה לי שאלך על הגדולים שלו לפני כן ואראה איך אני מתמודדת.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ