ביקורת ספרותית על השופט - ספריה לעם #767 מאת שי אספריל
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 11 בפברואר, 2019
ע"י רחלי (live)


במשך שנים רבות הצטיירה בעיניי מערכת בתי המשפט כמוסד ממלכתי, אצילי ורשמי, שיושבים בו אנשים בעלי מצפון, דרך ארץ, כאלה שגורמים לאימהות שלהם להתרומם להזדקף ולהתגאות.

הפעם הראשונה שהבועה התפוצצה הייתה שישה חודשים לאחר שאחותי נהרגה בתאונת דרכים מזעזעת ומיותרת בכביש 6, רגע לפני חג הפסח, כשכל המשפחה עודנה לא מעכלת, המומה, אנו מקבלים את הבשורה כי שופט בית משפט מחוזי החליט להחזיר לנהג את רישיונו למרות המלצת המשטרה שלא לעשות זאת.
נימוקו של השופט: "על הנהג לפרנס את משפחתו".
כתבתי בזמנו מכתב חריף, פניתי לכל מי שיכולתי, זה לא עזר! השופט החליט לשים על כף המאזניים את פרנסתו של הנהג, אל מול המוות של אחותי ועובדת נוספת נהרגה יחד איתה.

בספר "השופט", מתואר אריאל בן אליאס כאדם שדרכו סלולה היטב לבית משפט העליון, בתנאי שלא יימצא חלילה "כתם" בעברו.

הספר מגולל את חייהם של אריאל, מרסל, נתן...כל אחד מהם מתקשר לרעהו, בדרך זו או אחרת.אריאל רווק מושבע, צעיר, ומבוסס במעמדו, נמרץ, גדל כבן יחיד, אינו יודע מיהו אביו. הוא נושא בליבו סוד אפל, סוד אותו לא חלק עם איש, סוד ששמור בתוך כספת ליבו, סוד שרודף אותו ביום ובעיקר בסיוטים בליילה, סוד שאינו נותן לנשמתו מרגוע ושלווה.
אריאל נפגש עם אישה נשואה אותה הכיר דרך האינטרנט, הפגישה הזו עולה לו ביוקר, מערערת את עולמו, מסכנת את מינויו, מה היה קורה אילו לא יצא אריאל לפגישה עם אישה נשואה?

מרסל, נערה צעירה עם חלומות וורודים ומתוקים, נישאת לטייקון עסקים לא מתוך אהבה, אלא מתוך ביטחון כלכלי, היום אלמנה, מהסוג שאינה יודעת מאומה על חיי בעלה, ומסתבר שגם על ילדיה כמו שנאמר: פחות תדע, פחות תתלכלך, כמה שפחות לדעת כך הנשמה שלך פחות תתלכלך.

נתן שאהבתו למחשבים הפכה אותו למומחה בתחום, אימו של אריאל שהסתירה שנים רבות סוד אפל, ואולי אם הייתה מדברת לא היה נאלץ אריאל לעבור את סיוט חייו?

המוטיב המרכזי בספר שחוזר על עצמו פרק אחר פרק, הוא הבחירה! הבחירה שלנו! מה המניעים שלנו? האם הם אנושיים? האם הם אגואיזם טהור? האם התפקיד / העושר שומר עלינו מעל לחוק?

הפעם השניה שהתפוצצה הבועה, הייתה לא מזמן כשהתפוצצה פרשת "מין תמורת מינוי" שהסעירה רבות את מערכת בתי המשפט, וסיפקה לפרשנים עוד כמה שעות צפייה ודיבורים וספקולציות.

וויתרתי, אני כבר לא רוצה להיות שופטת, המממ אולי כן, במגרש הכדורגל.
15 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רחלי (live) (לפני שבוע)
תודה Tamas לגמרי כך
Tamas (לפני שבוע)
ביקורת מעניינת. המשפט הידוע "צדק צדק תרדוף" כבר טומן בחובו המון.... תרדוף ולא תשיג!
רחלי (live) (לפני שבוע וחצי)
יעל, אני לא יודעת מה לומר לך, מהצד זה לא נראה ככה.
רחלי (live) (לפני שבוע וחצי)
תודה עמיחי, הספר אכן מעניין.
רחלי (live) (לפני שבוע וחצי)
אדמה, במקרה הזה לגמרי, כל מערכת בתי המשפט עמדה על רגליה במשפט הזה, ואתה יודע מה אני חושבת? בצדק! כלום לא מנחם, אבל הידיעה שהאדם גרם לכל כך רבה צער וסבל מקומו מאחורי סורג ובריח.
yaelhar (לפני שבוע וחצי)
רחלי - אני חושבת שאת טועה.
אין כמובן שום דרך להשוות בין אלא שאיבדו לאלה שגרמו לאובדן. אבל הניסיון מלמד שאלה שגרמו נושאים את הזיכרון עד סוף ימיהם.
עמיחי (לפני שבוע וחצי)
נשמע ספר מסקרן ביותר.

סיפורך האישי מצמית.
אדמה (לפני שבוע וחצי)
משתתף בצערך, שופטים הן בני אדם. הבעיה היא שחלקם חושבים שהם לא...
לכן הם ממנים את עצמם להיות נבאי מוסר וצדק קוסמי על חשבון הצדק הפרטי. אבל כאשר המקרה קרוב אל ליבם הם יורדים מהאולימפוס ומתנהלים בנקמנות אנושית כמו במקרה: של טל מור, שנידון בתחילת העשור ל-12 שנה בכלא, לאחר שדרס למוות את רוכב האופניים שניאור חשין, הבן של מישאל שופט בית המשפט העלין בדימוס.
לצערי צדק הוא רק כוכב במערכת השמש שלנו.
רחלי (live) (לפני שבוע וחצי)
יעל, מסתבר שהזמן פועל אחרת על אלו שאיבדו ועל אלו שגרמו לאובדן...אלו שאיבדו הזמן עבורם זוחל ורק מקשה...אלו שגרמו לאובדן מהר שוכחים האמיני לי..הם לוקחים בהתחלה כמה טיפולים להרגיע את המצפון...חצי שנה אחרי התמונות שלהם ברשתות מככבות.
yaelhar (לפני שבוע וחצי)
ביקורת מעניינת מאד.
שופטים הם בני-אדם. הם "סובלים" מאותם כשלים ששאר בני התמותה סובלים מהם. הם בעלי הטיות טבעיות כמו כולנו. מערכת המשפט אינה עושה "צדק". צדק הוא נושא חמקמק, שאי אפשר לייצר אותו. מערכת המשפט מנסה ליישם את החוק. וחוק, לפעמים, רחוק מאד מצדק.

אותו נהג שהרג - גם אם יוחזר לו רשיונו, גם אם יפרנס את משפחתו - יצטרך לחיות עד סוף חייו עם מה שעשה. למרות שזה אולי נראה קל-ערך יחסית לאובדן שלכם - רוב האנשים הרגילים סובלים קשות מהמחשבות והזכרונות על מה שעשו.
רחלי (live) (לפני שבוע וחצי)
חני..לצערי בדיוק כפי שרשמתי..פרנסתו של הנהג שקולה כנגד מוות מיותר של שתי נשים.. לצערנו טחנות "הצדק" כבר לא עובדות בכלל..
מספיק לקרוא ולשמוע את הרצח המזעזע של אורי..ילדה בת 19 ולהבין הכל..טחנות "הצדק" יהרסו חלון צדדי בבית של אותה חיה (אין מילה אחרת יותר ראויה) והחיה תקבל 3 ארוחות ביום ומקלחת וכסף לקנטינה..אלו טחנות הצדק שלנו.
חני (לפני שבוע וחצי)
רחלי מעניין מה הנחה את השופט במשפט. פעם בעבר ההסטוריה מספרת שלא סמכו גם על הכהנים במשפטים מול העם.
ולכן הוסיפו את המילה צדק.
אבל כיום מערכות הצדק טוחנות לאט
.
רחלי (live) (לפני שבוע וחצי)
אברהם, שיכרון חושים, במילים עדינות, בדר"כ זה מה שמאפיין את אותם אנשים. מזלנו? שהם מתרוממים כמו פטריות ונסגרים כמו מטריות, בזה אפשר להתנחם, שהצדק מגיע לא מהם.
לא ראיתי את הסרט, מתוך בחירה אני לא צופה בטלוויזיה, אבל סקרנת אותי ואצפה.

מחמם את הלב לראות אותך כאן מידי פעם מגיב.
רחלי (live) (לפני שבוע וחצי)
תודה רבה מחשבות, עצוב מאוד שככה מתנהלת מערכת בתי המשפט, מקום שאמור להגן על האזרח, לעשות צדק!
אברהם (לפני שבוע וחצי)
"בחירה נכונה" זה שם המשחק.
אולם גם בבחירה "נכונה" ייתכנו הפתעות לא מעטות.
כי הבחירה הנכונה היא נכונה רק לשעתה, ובכל שלבי החיים - בעצם כל רגע - אנחנו נדרשים לבחירה.

פעמים שהבחירה נעשית מתוך אגואיזם, כלשונך, אך רוב הבחירות שלנו נעשות מתוך המחשבה האנושית שכך זה צריך להיות, אולם בשלבים מסוימים, דוגמת המקרים שהבאת, ישנה הסתאבות בגלל עושר, כוח מופרז וכל כיוצא בזה, עד שהגבולות בין צדק ואמת, שהם נשמת אפה של המערכת המשפטית, לבין האינטרס הפרטי כוחני, מטשטשים והולכים.


מי שראה את הסרט הישן "וצדק לכל" יוכל בהחלט להסכים עם הדברים שכתבת.

https://www.sratim.co.il/tt17126/%D7%95%D7%A6%D7%93%D7%A7-%D7%9C%D7%9B%D7%9C-(1979)/
מחשבות (לפני שבוע וחצי)
מעניין. גם אני נתקלתי במערכת המשפטית בשנים האחרונות. המסקנה פשוטה מאוד ועובדת במאה אחוז: שווה להיות פושע! מערכת המשפט אינה אמורה להביא לצדק, זאת יודע כל פרח משפטים. מערכת המשפט אמונה על החוק ועל מילוי סעיפיו, ואת זה היא עושה בדרך לא דרך, באיטיות, באופן תמוה ובמקצועיות אפסית. לגשת למשפט ולתבוע צדק זה לפעמים גרוע מהמקרה בגללו אנו מבקשים צדק לכאורה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ