ביקורת ספרותית על דלתות התודעה-הוצאה מחודשת - עדן ושאול מאת אלדוס האקסלי
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 14 בנובמבר, 2018
ע"י Rasta


When logic and proportion have fallen sloppy dead
And the white knight is talking backwards
And the red queen's off with her head
Remember what the dormouse said
Feed your head, feed your head

White Rabbit - Jefferson Airplane

אז למה בחרתי דווקא בשיר הזה להתחיל איתו את הסקירה שלי? אתם בטח כבר יודעים (בהנחה ויצא לכם לקרוא חלק מהביקורות האחרות שלי) כמה אני אוהב את התקופה המדוברת. השיר מתאר באופן די מושלם מהו טריפ, "מסע", חוויה פסכידלית. אפשר להגיד ש"ארנב לבן" היה ההמנון של שנות ה-60 הפסיכדליות. השיר, האלבום והלהקה היו לאבן דרך באותה תקופה ואת ההשפעות הגדולות אפשר להרגיש עד היום. את השיר כתבה גרייס סליק, הסולנית של הלהקה.

את דלתות התודעה התחלתי לקרוא הבוקר, וגם סיימתי, במהלך המשמרת. בלעתי אותו.
אז מה בעצם האקסלי מנסה להעביר לנו? קודם כל הוא מסביר מה בכלל ההגדרה של סמים משני תודעה ומה השפעתם על הגוף והמוח. הוא גם מסביר לנו מהו "מסקלין", הסם המוזכר בספר. מסקלין הינו סם הזייתי פסיכואקטיבי שאותו מייצרים מקקטוס הפיוטה, קקטוס המוכר בטקסים דתיים (אלפי שנים) של אינדיאניים ועוד, הדומה מאוד בהשפעות שלו ל-LSD ופטריות הזיה (עוד סמים פסיכאוקטיביים). הוא מסביר על המקום שתפסו הסמים הפסיכדליים בדת, באמנות וברפואה.

עובדה מעניינת שאולי לא ידעתם: SANTANA, אחד המוזיקאים הגדולים מאותה תקופה, בהופעתו בוודסטוק ב1969, צרך מסקלין לפני שעלה לבמה. הוא אמר בראיון שצוואר הגיטרה שלו הפך לנחש שאותו החזיק חזק כדי שלא יברח. תחפשו ביוטיוב SANTANA - WOODSTOCK, שם ניתן לראות יפה מאוד את הדרך בה אחז בגיטרה, איך הוא ניגן ואיך זז, רואים שהוא נמצא בעולם אחר.

Psyche-delic - מגלה תודעה.
תפקידם של המוח, מערכת העצבים ואיברי החישה לשמש כמסנן ולאו דווקא כיוצר. מזה בעצם אומר? מטרתם העיקרית לסננן את כל המידע הבלתי נחוץ לנו כדי לשרוד בעולם. זאת אומרת אותם דברים שיעילים לנו יצליחו להיכנס ולחדור אל התודעה שלנו בזמן שהרבה דברים אחרים פשוט לא יעברו כי אין בהם צורך.
אז מה בעצם עושים הסמים הפסכידליים? בגדול - הם משבשים את הפעילות הנורמטיבית של המוח, מונעים ייצור של אינזימים וחוסמים קולטנים במוח שמטרתם כמו שאמרנו לקלוט גירויים מהסביבה ולסנן אותם. כל סם פסיכדלי עובד באותה צורה בקטע הזה אך כמובן שלכל סם יש אופי משלו.

האקסלי החליט להתנסות בעצמו ולקח כמות מזערית של מסקלין שהכניס אותו לטריפ של כמה שעות טובות, את החוויות שהרגיש הוא משתף איתנו. הוא כתב בצורה נפלאה ותיאר בשלמות את הטריפ שחווה, החיוך לא ירד לי מהפנים לרגע. נזרכתי בטריפים שאני חוויתי במהלך חיי ומעולם לא חשבתי שמישהו יצליח להעביר את התחושות בצורות כאלו. ועדיין, מי שלא חווה טריפ בחייו יכל לקרוא את הספר כל יום, כל היום ובכל זאת לא יצליח לרגע לתאר לעצמו את העולם שאליו האקסלי הכניס את עצמו באותו רגע שצרך את הסם.

היו לי ארבע חוויות פסיכדליות בחיי עד כה ואני אשמח לספר לכם על הפעם הרביעית.
הפעם הרביעית היתה החוויה החזקה ביותר שעברתי, טריפ של 8 שעות ש4 מתוכן העברתי כשאני שוכב במיטה עם אוזניות ושומע מוסיקה (בעיקר רוק פסכידלי משנות ה-60). הטריפ החל אצל חברים בבית, עבר החוצה והמשיך אליי הביתה. נשארתי ער כל הלילה, הרגשתי שאני קיים אבל גם לא קיים. מאבדים כל תחושת זמן ומיקום. אין פרופרוציות בכלל ומה שנדמה שקרוב אולי בכלל רחוק וההפך. כל דבר עליו הסתכלתי זהר, בהק ונצץ מבפנים ומבחוץ. הצבעים מתחזקים והעין מצליחה להבדיל בין גוונים מסוימים שבכל מצב אחר בכלל לא תשימו לב אליהם. הכל ברור יותר אבל לא ברור בכלל, הטבע מדבר אלייך והמוסיקה כאילו ומתנגנת מתוך הראש שלך. שומעים אחרת, מרגישים אחרת. לכל מקום בו הסתכלתי אפשר היה לראות צורות גאומטריות שחוזרות על עצמן ומשתנות מפעם לפעם, בצבען ובצורותיהן. כל דבר עליו הסתכלתי החל לנשום, הרצפה או הכביש, כמו הים, עולה ויורד. לאחר שעתיים בהתאם לכמות שנלקחה מתחילות ההזיות היותר רציניות. הסתכלתי על חברים שלי שכבר נראו אחרת לגמרי, הפרצוף מתעוות, משנה צורה, הידיים משמינות והאצבעות מתארכות, הדיבור הופך איטי מאוד. הייתי שקוע בלהסתכל, המום לגמרי מכל מה שקורה מסביב, החברים לא עניינו אותי, רק הטבע, אמנות ומוסיקה. קאסלי כתב בספרו שככה צריך לראות ואני מסכים איתו לגמרי. הוא גם אמר שאם ובאמת היינו רואים ככה בכל זמן נתון בני האדם לא היו עושים שום דבר אחר. רק להביט בנפלאות שמולך.

הסם מאפשר לנו להנות מהדברים הקטנים שבמהלך חיינו אנחנו מתעלמים מהם ומסב לנו הרגשה "כמעט אלוהית", יש שיגידו בכל אופן... לא אני. אני יכל להבין למה אנשים יחשבו כך אבל זאת ממש לא הדרך בה הייתי מתאר את החוויה. הסמים הפסיכדליים מחברים אותנו חזרה אל הטבע. הם משפיעים בסופו של דבר כמעט באותו האופן והדבר העיקרי שמשפיע על כל טריפ זה אותו אדם שצרך את החומר. כל דבר קטן משפיע ואם לרגע תחשבו רע הטריפ יהפוך גם לרע, אם תחשבו חיובי הטריפ יהיה חיובי.
חשוב לציין שאני לא ממליץ לאף אחד להתנסות בסמים אלו ואחרים עד שאתם לא בטוחים במאת האחוזים שאתם מוכנים לכל דבר שעלול לקרות. זה דורש "מיינד סט" ואופי מסוים. רבים ניסו וזה פגע בהם, אחרים זה הציל - נקודה חשובה שכדאי לציין לטובת הסמים הפסיכדליים. יש להם יכולות ריפוי גדולות כנגד דיכאון, בעיות נפשיות ועוד.

ספר מומלץ גם לאלו שלא התנסו מעולם כדי אולי להצליח ולקבל מושג קלוש על איך זה מרגיש להיות בטריפ. ואלו שכן? חובת הקריאה חלה עליכם.
קריאה מהנה!

One pill makes you larger, and one pill makes you small
And the ones that mother gives you, don't do anything at all

Go ask Alice, when she's ten feet tall

And if you go chasing rabbits, and you know you're going to fall
Tell 'em a hookah-smoking caterpillar has given you the call

And call Alice, when she was just small

When the men on the chessboard get up and tell you where to go
And you've just had some kind of mushroom, and your mind is moving low

Go ask Alice, I think she'll know
17 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Rasta (לפני חודשיים)
Omri - תודה על התגובה.
מקבל את דעתך ובכל זאת אגיד שהאקסלי כתב יפה ומדויק. במידה ואדם לא חווה טריפ יהיה קשה מאוד להבין על מה הוא מדבר ואת העוצמה שיש לפסכידליים.
מהחלק של האמנות נהנתי מאוד וקל לי להזדהות, בעיקר מהסיבה שחלק יפה מהטריפ שחוויתי באמסטרדם העברתי במוזיאונים. חוויה בלתי נשכחת.
Rasta (לפני חודשיים)
תודה על התגובה בת-יה.
אנשים עושים סמים מכל מיני סיבות. שכל אחד יעשה את החושבים שלו לפני. הכל עניין של תפיסה בסופו של דבר ותסכימי איתי שיש לא מעט בורות בהתייחסות לנושא ובאכיפה שלו.
omripoll (לפני חודשיים)
ישנם ספרים אחרים שעוסקים ברעיון כי האינטלקט שלנו מסנן את מלוא עוצמתה של ההוויה ולא מנגיד אותה. כלומר, האינטלקט דווקא מרחיק מאיתנו את האמת ולא מקרב אותה כפי שאנחנו נוטים לחשוב. ברעיון זה עסק למשל אנרי ברגסון, שגם זכה בפרס נובל לספרות על ספריו.
omripoll (לפני חודשיים)
תיאור החוויות שלך מעניין מאוד , אבל הספר עצמו לא מוצלח במיוחד, לטעמי. הוא סבוך ומייגע.. קראתי אותו השנה וכתבתי פה ביקורת עליו. לטעמי האקסלי מנסה לשזור בתיאור החוויות שלו גם מעין ניתוח מדעי של האירועים. כמו כן, הוא מפציץ ב"ניים-דרופינג" של אמנים שעל יצירותיהם הוא מתבונן במהלך החוויה.. מייגע ומאכזב.. עובדה, כתבת מעט מאוד על הספר ועצמו..
מחשבות (לפני חודשיים)
קוראים לזה לעשות סמים. אני בהחלט מדבר אל מחשבים וכשאני לחוץ במיוחד מדפסות מסרבות לשתף פעולה.
בת-יה (לפני חודשיים)
תודה, rasta, על הביקורת המעניינת, אבל כמי שהייתה בגיל המתאים לרקוד בוודסטוק, אני יכולה לספר לך שהרעש שהפסטיבל הזה יצר היה הרבה יותר ממה שבאמת היה שם מבחינה מוסיקלית. יש אימרה ש"מי שזוכר את וודסטוק בטוח לא היה שם" והיא נכונה מאוד. כי הפסטיבל התפרסם בגלל האישור להשתמש בסמים חופשי - בלי שהמשטרה תפשוט על המקום - מה שהיה קורה בכל מקום אחר - ואת האישור הזה ניצלו הרבה מאוד צעירים שהיו רחוקים מאוד ממוסיקה. וההוכחה לכך היא שרוב הצעירים שהשתתפו בפסטיבל הפכו אחרי כמה שנים לבעלי מקצועות משעממים ולאנשי משפחה מקפידים.
ובאשר ללקיחת סמים (ולא חשוב איך קוראים לזה) אני שייכת לאלה שהצביעו "עלה ירוק" לטובת מריחואנה שעוזרת לאנשים חולים, אבל אני גם חושבת שמי שצריך להשתמש בסמים אחרים בשביל החוויה פשוט חסר דימיון. כשלעצמי, אין לי בעיה לראות בכל חפץ בעל נשמה, ואפילו לדבר אליו, ולזה אני צריכה סתם תה פשוט ואולי קפה. רצוי של ציקוריה -:)
מוריה (לפני חודשיים)
"כל אותם חברים שהזכרת נפלו בגלל האלכוהול, הקוק וההרואין" = חיסלו עצמם לדעת, לא "נפלו", התכוונת.
הביקורת גם התגובות מעניינות, הייתי נמנעת מעידוד שימוש בסמים. חומרים נורא מסוכנים - חד משמעית - כולם!
Rasta (לפני חודשיים)
אני מסכים.
זכותך המלאה יעל.
Rasta (לפני חודשיים)
עמיחי - לגמרי. מוזיקת הרגאיי מלווה אותי כבר שנים על גבי שנים, זה ז'אנר ובכלל סגנון חיים שאני מאוד אוהב ומעריך.
yaelhar (לפני חודשיים)
נושא הביקורת מעניין מאד.
אין לי דעה נחרצת לגבי השימוש בסמים. כולנו משתמשים בהם מפעם לפעם (אלכוהול, תרופות מרשם ממכרות ואפילו תרופות ללא מרשם) מהניסיון המועט שלי בנושא (אם אפשר לקרוא לגראס "סם") לא התרשמתי, לא נהניתי ולא המשכתי. לגבי סמים משני תודעה - בהם לא אגע.
עמיחי (לפני חודשיים)
ראסטה, אז אתה ראסטה בלי ראסטפארי? זה כבר חידוש תיאולוגי... :-)
גריפין (לפני חודשיים)
Rasta (לפני חודשיים)
אני הבנתי את כוונתך. אני בכל זאת לא מסכים עם רוב מה שכתבת בהודעה הראשונה.
Tobby (לפני חודשיים)
תגיד לאלדוס לשנות את השם
לדלתות התודה, אבל לא תודה
Pulp_Fiction (לפני חודשיים)
ראסטה לא דיברתי על אלכוהול וקנאביס במובן של דמיון מבחינת ההשפעה. אני יודע שהם שונים לגמרי. כוונתי שהם עממיים, נפוצים, מיינסטרימיים. וזמינים מאוד. לגבי היצרתיות בוא נסכים שזה שנוי במחלוקת,כי יש הרבה מקרים שהוכח ההיפך.
Tobby (לפני חודשיים)
הדבר היחיד שניפצתי מרמור, הוא את הלה לה לנד שאתם חיים בו
וזה היה תענוג, אגב
Rasta (לפני חודשיים)
מה אפשר לעשות מחשבות? חופש הביטוי חל על כולנו.
Rasta (לפני חודשיים)
פאלפ - בשמחה. אני לא מסכים עם מה שכתבת. שני דברים: א' - אין מקום להשוואה בכלל בין קנאביס לאלכוהול זה כמו להשוות בין חתול לנעל בית. וב'- סמי הזיה כן משפרים יצירתיות ויש הוכחות לזה באמנות, בספרות ובמוסיקה.
אני יכל להעיד שאני בתור רקדן (ברייקדאנס) לפעמים צורך קנאביס לפני אימון ואתה לא יכל לתאר (או אולי כן?) לעצמך את ההשפעה של הפרח בזמן שאתה מתאמן, רוקד או עושה כל אמנות שהי.
אני מבין שאני מצטייר כסטלן המצוי, אני מקבל את זה אבל תדעו שיש הרבה מעבר, באמת.
תודה על התגובה.

מחשבות (לפני חודשיים)
ראסטה, איך השיחה הדרדרה, איך. בא טובי וניפץ הכל עם הלהג שלו.
סקאוט הסקוטית (לפני חודשיים)
בתנאי אחד: אחרי שרואים סרט אקשן של קשוחים, נראה גם סרט מצחיק D: וטובי, גילית צד נוסף שלך- אתה לא רק שנון, אתה גם ג'נטלמן. יפה יפה.
Pulp_Fiction (לפני חודשיים)
ראסטה, תודה לך ששיתפת בחוויה אישית ועל הביקורת. אני לא חסיד של תיאוריות קונספירציה בלשון המעטה.ממשלות איפשרו לחידושים לחדור גם כשזה פגע בחברות הכי חזקות ואף גרם לפשיטות רגל . חולה על הסיקסטיז ו'Summer of love'גורם לי לויברציות(טובות). אבל...הסמים לא חוקיים במרבית המדינות כי המחקרים מראים שבגדול חסרונותיהם עולים בהרבה על יתרונותיהם האפשריים(גם של החומרים הפסיכודליים). עובדה שאף בפסיכותרפיה חדלו לעשות שימוש בLSD.הופרכו גם כל האגדות שזה כאילו משפר את היצירתיות. את הקנביס אישרו במקומות מסוימים לא כי הוא כזה טוב, אלא כי הוא לא מאוד מזיק וממילא הוא סם 'עממי' כמו אלכוהול והאכיפה מאוד קשה ולא מוצדקת. קצרה היריעה לפרט כאן בהרחבה על הנושא, אבל בכל מקרה הסמים הם חלק מתהליך ההתבגרות היום(יש כאלה שאצלם זה יותר וכאלה שפחות) והכרת ה'עצמי'. אז תמשיך לחגוג את נעוריך אבל במידה,ותדע שמי שזוכר מה היה בוודסטוק לא באמת היה שם ;). בכל נושא אחר שאל את אליס(מארץ הפלאות), אולי היא תדע.
Tobby (לפני חודשיים)
סקאוט ילדונת, אזמין וגם אשלם
סקאוט הסקוטית (לפני חודשיים)
יאללה, ערב של ברנשים קשוחים ששותים בירה . לי תזמינו מיץ ענבים. LOL
Rasta (לפני חודשיים)
שמח לשמוע סקאוט.
זה ממש מוזר לי הסיפור הזה... בסדר. Live n Let live - זה העיקר.
Tobby (לפני חודשיים)
כל מה שבא ליד נשמה
Rasta (לפני חודשיים)
קורונה באמת?
מה קרה לבירה של גברים? גולדסטאר או איזו גרמנית טובה.
Tobby (לפני חודשיים)
אז גם אני מחכה, מחכה ליום שבו העיניים שלך יפתחו.
והייתי משלם הרבה כדי להיות שם ולראות, הייתי מכין גם פופקורן ומוריד אותו בגרון עם קורונה
סקאוט הסקוטית (לפני חודשיים)
ראסטה- לא פגעת בי. פשוט זה נושא רגיש עבורי. חח ודווקא אני כמו אותם יהודים שעברו את השואה ואמונתם התחזקה. נכון, הם עברו תופת אבל הם נשארו בחיים. ההשארות בחיים קשורה למשהו...ולדעתי ולדעתם היא קשורה לאלוהים.
Rasta (לפני חודשיים)
טובי - אני מאחל ליום שיגיע בוא תפקח את עינייך ומקווה שתקבל אותו בידיים פתוחות ומבינות, בחור צעיר.
Rasta (לפני חודשיים)
סקאוט - מקבל. סליחה אם פגעתי. אני לא רוצה להכאיב אבל אם הייתי במקומך הדעה שלי היתה חזקה אף יותר! פי כמה וכמה. העניין הוא שלא צריך לכאוב כאב אישי כדי להבין שאין אלוהים. מספיק להסתכל בכל מאורעות ההיסטוריה, לאורך השנים, ולהבין שכל מה שיש זה רוע וחוסר צדק ומעט אופטימיות שצפה לה בים של שיט.
Tobby (לפני חודשיים)
ותקשיב לי טוב, שלא תחשוב לרגע קל שמעניין אותי אם אתה מאמין או לא מאמין, זה מזיז לי את הציפורן באגודל
אבל לבזה? שם כבר דרכת לי על האגודל
יש הבדל בין זה שיהיה לך דעה שונה מלמישהו אחר, לבין לבזות את הדעה הקדושה של מישהו אחר
ופה היית הטעות שלך, שם איבדת אותי
Tobby (לפני חודשיים)
אתה יודע, הלוואי והייתי רחמן כמו אלוהים
כי אם מישהו שאני יצרתי היה מדבר עליי ככה? כף הקלע הייתה תותים עם קצפת לאומת העינוי שהייתי מעביר אותו
אני לא יודע שום דבר בעולם הזה חוץ מהאמת ורק אדם אידיוט מוגמר מפספס אותה
אז כשהרגע יגיע, ולצערך הרב, הוא יגיע, אז כל אלו שביזו את אלוהים יתפללו אליו בתחנונים שיציל אותם מהמירוק האכזרי שהם יעברו

רפואה שלמה ראסטי, אתה זקוק לזה בן אדם
סקאוט הסקוטית (לפני חודשיים)
ראסטה- לא אנסה לשנות את דעתך ואני לא מתיימרת לעשות זאת אבל אודה על האמת, המילה שטויות זה צורם לי. אדם שחזר ללכת אחרי שכולם נואשו מכך ואיבדו כל תקווה- זה לא נס? זה לא מעשה אלוהי? אז מה זה כן? שכל בריא בטח שלא מופעל כאן ואומנם יש כאן נחישות אבל עם נחישות בלבד דבר כזה לא אפשרי.

חוויתי בחיי יותר מדי עליות ומורדות שפשוט אני לא יכולה להאמין שאין אלוהים. אני מרגישה שיש. הוא שם. זה שהוא לא מתגלה זה לא אומר שאין.
Rasta (לפני חודשיים)
טובי - הסיבה היחידה שאני משתמש בסמים האלו, ומעולם לא טענתי אחרת, היא כי אני אוהב את זה. שלא תתבלבל לרגע שחסר לי משהו או שהמציאות קשה לי. אני מאושר בחלקי, עובד בעבודות שטוב לי בהן, יש לי זמן לעצמי, תחומי העניין שלי רבים ואני מנצל כל רגע להנאה מוחלטת. חבל לי לשמוע מאדם עם ראש על הכתפיים מילים שכאלו.
Rasta (לפני חודשיים)
האמת שלא.. אני מכבד את דעתך.
קשה לי עם החלוקה המוזרה הזאת... היתה לי שיחה על הנושא עם חבר לעבודה. ושאלתי אותו איך אדם אינטליגנטי ומשכיל מאמין בשטויות האלו? התשובה היא פשוטה. משמעות. אנשים מפחדים מהמוות, מפחדים מכל דבר שאין באפשרותם להסביר ולכן לפני שנים רבות, לפני הספירה, קמו אנשים ללא שום השכלה וחשיבה רציונלית ומאחר ולא מצאו תשובות לשאלות, איבדו כל כיוון וכדי להחזיר לעצמם את הרוח למפרשים ואת הסיבה לחיות הם פנו לאלים, לפסלים ולשמיים כדי לקבל תשובה ולחדש את התקווה. אני מקבל את זה עד גבול מסוים. הזמן לשטויות האלו עבר לפני שנים! ואני חושב שבמאה ה-21 אנשים צריכים להשתמש בשכל הבריא להבין, להפנים ולקבל שזה מה יש ושזה לא סותר חיים טובים ומאושרים.
Tobby (לפני חודשיים)
מחפשים תשובות בשמים? אל תביך את עצמך ג'אנקי.
לא נראה לך שלהתנסות בכל מיני חומרים מערפלי חושים נובע מאיזה שהוא מקום מעורער של חוסר יציבות? אם היה לך טוב במקומך לא היית מחפש דרכים להנפיק לך תחושות על-טבעיות. אבל ברור שלברוח לאבקות שלך זה לא נחשב לחפש תשובות, מפתאום... אתה מחפש את עצמך נשמה, ועד שתמצא, אני אשתעשע לי מההסתכלות העקומה שלך
נציגי אלוהים, דמות ריקה מתוכן, אני יושב לי ונחנק מצחוקקקקקק

"עֵינַיִם לָהֶם, וְלֹא יִרְאוּ" היה צריך להיכתב עם הקדשה אישית לשניכם
סקאוט הסקוטית (לפני חודשיים)
ראסטה, מחשבות- אומנם אינני דתייה אבל בתור אדם מאמין באלוהים קצת קשה לי לקבל את דברכם. אני מעריכה את דעותיכם וזכותכם לחשוב ככה וכפייה דתית היא בכלל לא חביבה עלי אבל מפה ועד לקרוא לאלוהים חבר דמיוני זה קצת קיצוני..אתם לא חושבים?
Rasta (לפני חודשיים)
יצירת מופת של אלבום והשיר בפרט.
Rasta (לפני חודשיים)
Tamas - אני מצפה מכל אחד שמתכנן לצרוך סם כזה שיעשה את המחקר הראוי ואת ההכנות הנחוצות. ויש כאלו, לא מעט.
ברור לי שיש אנשים שלא עושים את זה, האמת? אני מכיר בחור, היינו חברים טובים במהלך החטיבה והתיכון אבל הקשר נותק בגלל שלל סיבות. הכרתי אותו עשור, היינו חברים הכי טובים. הוא התנסה בחומרים האלו למרות שדעתי היתה כנגד. הוא לא הבן אדם שצריך להשתמש בסמים האלו והוא יודע את זה, הוא בכל זאת בחר להמשיך וזה באמת פגע בו - נפשית כמו שציינת. זה כבר אינדיבידואלי מאוד ועל כל אדם לקחת אחריות מלאה לפני שהוא מכניס את עצמו לעולם הזה.
הנהיגה תחת השפעה נכונה לכל סם. לא הייתי משתמש בדוגמה הזאת.
Tamas (לפני חודשיים)
"......עד שאתם לא בטוחים במאת האחוזים שאתם מוכנים לכל דבר שעלול לקרות" מוכנים? זה בדיוק העניין, שאנשים לא בדיוק יודעים למה הם נכנסים עד שהם חווים. חושבים שיהיה להם רק כיף ואז יכולה להגיע ההתפרקות והנפילה.
הפסיכודילי אולי לא הורג פיזית, כפי שאתה מציין, אבל יכול להרוג נפשית במיוחד כשהשימוש לרעה וזו בדיוק הבעיה.
במחשבה שניה יכול גם להרוג פיזית אם אתה נוהג ותחת השפעה ועושה תאונה.

גם לביטלס יש שיר Lucy in the Sky with Diamonds, יותר LSD מזה?:)
Rasta (לפני חודשיים)
מדויק ועצוב.
הדת מבטלת כל צורת חשיבה רציונלית והופכת את המאמינים שלה לבורים שמחפשים אחר תשובות בשמיים.
מחשבות (לפני חודשיים)
הדת הרסנית מאוד, מכבידה, נציגי האלוהים עלי אדמות אינם מוסיפים כבוד למאמינים, שמאמינים אחרי ככלות הכל בדמות ריקה מתוכן. רוגל אלפר מכנה את אלוהים חבר דמיוני.
Rasta (לפני חודשיים)
אני מסכים שגם הדת משפיעה על ההחלטה. לא סותר.
מחשבות (לפני חודשיים)
יש לי תחושה שזה לא חוקי מסיבות דומות לכל מיני איסורים דתיים ולפעמים מתוך שמרנות הנובעת מבורות. סמים עדיין נתפסים כמשהו המביא לחולי ומוות, לבעיות אישיות, לבריחה ולחיים על גבול החוק (לא החוק נגד סמים, סתם חיים בשולי ה... חיים).
Rasta (לפני חודשיים)
ולשאלתך, קנאביס מאיים על כל חברות התרופות בשוק, טבע לדוגמה. אתה ידעת שטבע התנגדה נחרצות לכל הקשור לאישור הפרח בחוק, חשבת למה?
המצב עדיין דפוק. המדינה לא מבינה שהקנאביס יכל לעזור בכל כך הרבה דרכים שהן לאו דווקא רפואיות ואם תבדוק כל מדינה בה אישרו לגליזציה תראה בעצמך את העלייה המדהימה באיכות החיים, את הכסף הרב שנכנס למדינה וזה לא נגמר בזה.
מחשבות, אם לדעתך יש סיבות אחרות ללמה זה לא חוקי, בבקשה ספר לי. אני אשמח לגלות שאני טועה.
מחשבות (לפני חודשיים)
מחשבות (לפני חודשיים)
מחשבות (לפני חודשיים)
אז הדגש בהחלט עובר ל-CBD ומתכוונים להוציא את ה-THC.
Rasta (לפני חודשיים)
חני - ברור! ממש לא ציפיתי שיחלקו סמים ברחובות. כאן נופלת האחריות האישית של כל אחד מאיתנו, מי שבוחר להשתמש שישתמש בשכל.
Rasta (לפני חודשיים)
קנאביס רפואי כן מכיל THC. בתור אחד שמעשן רפואי על בסיס קבוע.
עבדתי שנה בצומת ספרים, המנהלת של החנות מקבלת קנאביס רפואי ותאמין לי שלא חסר שם THC. אתה מדבר על CBD שזה החומר שמרפא ולא ממסטל. בחומרים שמקבלים בארץ אין הרבה אחוזי CBD, יש בעיקר THC. יש לי חבר שמקבל רפואי, אנחנו מעשנים יחד כמעט כל יום, לא חסר THC בזנים שהוא מקבל.
חני (לפני חודשיים)
רסטה זה עניין גם של אחריות. נערים ירצו לנסות זה יביא אותם למקום
שאם יהיו בדיכאון במקום להתמודד
הם יברחו לפטריה...בזמן שהעולם בכאוס
אי אפשר שחלק נכבד מהדור שאמור לשמש
כחוד החנית יהיה מסטול.
יש פה גם אחריות אישית וגם לאומית.
לפגועי נפש הייתי מאשרת!
פעם הייתי רואה סידרה בשם " בלאק אדר"
הוא תמיד חזר על משפט " i have a caning plan" אז הרעיון שלי פשוט למסטל את האוייבים שלנו...זה יתן לנו יתרון גדול בשה הקרב.
מחשבות (לפני חודשיים)
אחרי שערבבת מין בשאינו מינו והפרחת תאוריות קונספירציה, על איזה בסיס יש להמשיך את השיחה בה המשיכו אלפני חוקרים ולא הגיעו לשום מסקנה נחרצת?
קנביס רפואי אינו מכיל את מרכיב ה-THC הממסטל.
סמים שאינם מאושרים בחוק הוא אינטרס של מי?
Rasta (לפני חודשיים)
ממש לא. יש סיבות מספיק ברורות ללמה הסמים לא מאושרים בחוק - אינטרסים כלכליים בעיקר. אם יאשרו קנאביס בחוק חברות רבות יפלו ויפסידו כסף רב.
אם תשים לב, לא המלצתי על שימוש בסמים. אדם הבוחר להשתמש בסם צריך לקחת בחשבון את היתרונות והחסרונות. אני מדבר מתוך ניסיון כי אני אישית חוויתי כמה וכמה פעמים השפעות פסיכדליות (LSD, פטריות) ובכלל סמים אחרים. את חופש הבחירה אתה בטוח מכיר. אתה מבין שפוגעים לנו בחופש הזה, נכון?
אין שום סיבה שסם שיכל לרפא ולעזור יהיה לא חוקי. הכל שאלה של כסף. אגב, במדינות מסוימות באמריקה זה כבר קורא, מטפלים בנפגעי נפש בעזרת פטריות. זה רק עניין של זמן.

מחשבות (לפני חודשיים)
ראסטה, אילו הסמים היו כאלה תמימים, הם היו מחולקים ע''י הממשלה או עולים גרושים. למה שהעם לא יהיה בסוטול? גם סם ללא תופעות לוואי שלאחר הצריכה מוציא את המשתמש מהחברה לזמן מה ומוציא את השטרות מהארנק. ההתממות שלך באה מהפטריות? אני שומע את ההתלהבות מהדברים שלך ע''י חברי הסימניה המסטולים, אבל כבעל תואר בפסיכולוגיה, הדברים שלך רחוקים מתמימות.
Rasta (לפני חודשיים)
חני - תודה רבה על התגובה ועל ההמלצות!
כמו שכבר אמרתי למחשבות, עוד לא קרה המקרה בו אדם מת לאחר שצרך סם פסכידלי.
כל אותם חברים שהזכרת נפלו בגלל האלכוהול, הקוק וההרואין. חשוב להבדיל בין הסמים.
הזכרת אמנים מדהימים אחד אחד. עצוב מאוד שרבים מהם עזבו אותנו, אכן לא נשארו רבים.
חני (לפני חודשיים)
רסטה יש ספר שתאהב בשם ריצ'י של פאדי צ'איקובסקי.
ספר בשבילך! אחפש לך אותו.
חוץ מהכל כתבת יפה על עולמך.
יש יותר מדי אנשים שכבר לא בחיים
כי התמכרו לסם כזה או אחר. בעיקר
לחומר שגרם להם לראות מציאות חילופית.
כל המוזיקה שגדלתי עלייה הם מזמרים מוכשרים שכבר אינם.
איימי ויינהאווס לאחרונה. ג'ופלין, מוריסון, אינאקסס...סנטנה מדהימים וכל יצירה שלהם
היא אמנות.
יש שיר של ניל יאנג בשם: needle and the damage done תקשיב לו אחד הטובים. וגם השיר האהוב sugar mountain...
תודה על השיר היפה שהבאת.
וחבל שלא נשארו לנו מוודסטוק עוד כמה זמרים....
Rasta (לפני חודשיים)
מחשבות - הטבע תמיד נמצא פה. אני נהנה מהטבע גם בלי הסמים אבל זה לא משנה את העובדה שאם תצרוך סם פסיכדלי אתה תרגיש הרבה יותר "קרוב". מהסיבה הפשוטה שכל הגירויים שבחוץ, כל מה שנחוץ כדי לשרוד כבר לא קורה, מתמקדים בעולם כמו שהוא, בטבע, בפרחים ובשמיים.
לסמים פסכידליים אין באמת צד שלילי. כמו הקנאביס, אין עוד אדם שמת לאחר שצרך LSD או מסקלין או כל סם פסיכדלי אחר (ישירות מהשפעת החומר). אין האנגהובר כמו שיש אחרי ששותים אלכוהול, זה לא פוגע בריאות, לא פוגע בלב, לא פוגע בכבד ולא במוח (בשונה מאלכוהול או טבק לצורך העניין). אחרי הטריפ האחרון שלי התעוררתי בבוקר כאילו כלום. הכל היה רגיל ובסדר, עוד בוקר, נדמה שאתמול בלילה לא קרה שום דבר.
Rasta (לפני חודשיים)
תודה סקאוט.
מחשבות (לפני חודשיים)
אני לא טהרן ולא שמרן. שכל אחד יעשה מה שבראש שלו. אתה כבר לא יכול בלי הקישור שלך לטבע ואתה כנראה לא מבין שטבע הוא מה שעיניים פקוחות ומפוכחות רואות, לא מה שמסננת הסמים מראה לנו. אתה רוצה חוויה מיוחדת? קח סם. לו היו מבטיחים לי חוויית סם בלי הצד השלילי, תביא שכטה. אחרת, זה פשוט לא בא בחשבון.
ואגב, האקסלי אינו יודע לספר סיפור.
סקאוט הסקוטית (לפני חודשיים)
כתבת יופי. את דעתי על סמים אתה כבר יודע.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ