ביקורת ספרותית על ולנטינו מאת נטליה גינצבורג
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 1 בנובמבר, 2018
ע"י איריתאת הסקירה על "ולנטינו" אני כותבת תוך כדי שהות בת שלושה שבועות בסין. מדוע בחרתי דווקא בסופרת איטלקייה שתלווה אותי למזרח- כנראה שלא מסיבה מודעת, אולי חשבתי שהנובלות הקצרות שלה על משפחה, על תקווה לחיים אחרים, על ציפיות שנכזבו, על רגעי האושר הקטנים, יעזרו לי לחקור לפני השינה מה באמת משותף בין התרבויות שלנו, בין המזרח למערב, בתוך מסגרת המשפחה ומחוץ לה, בשפת הגוף והבעות הפנים גם אצל מלוכסני העיניים, וכאן אני מודה שזה היה לגמרי לא פשוט להסיק אם רב השונה והוא המנצח ואולי רק האושר הוא זה שמשרטט את קווי המתאר הדומים.

ניסיתי גם תוך כדי הקריאה, לתהות על תפקידם של הגזע, הזמן והמקום, האינסטינקט והיצר, האמונות והמנהגים, כי נטליה גינסבורג בדומה למחזאית, כותבת סצנות קצרות מחיי היום יום נטולות אשליות על אנשים בערי שדה באיטליה, על יחסים בתוך משפחה איטלקית קלאסית –אבל בעצם היא כותבת על כולנו .

במשפטים קצרים מתומצתים, של "מי אמר למי ומה הייתה התגובה", או באי-הבעת הרגש והשתיקות הממושכות, בפירוט הכמעט מכני של תנועות הגוף של כל דמות ודמות והאופן שהיא/הן מתלבשות ושרשרשרת הבחירות שלהן, גינסבורג "מצלמת" עבורנו בעצם בארבעת הנובלות שבספר, סצנות כתובות מדויקות בלי להלאות וזה מעניין ומסקרן למצוא לה מקבילה שתאשש או תוסיף לחוויה האנושית המופלאה הזו שנקראת-חיים .

וכשערפילים כיסו את נהר חואנג-פו בשנחאי והבליעו בתוכם את אניות התיירים שמחליפית היום את אניות המסע של פעם, עלתה בזיכרוני תוך כדי הליכה על הטיילת, סצנת הפרידה של הנערה הצרפתייה מהמאהב הסיני שלה בסרט "המאהב" על פי סיפרה של מרגריט דיראס. (מומלץ אגב...)
כן, מלמלתי תוך כדי השיטוט, בוודאי שחלומות על חיים אחרים ותקוות ולצידם אכזבות, התקיימו על כל פיסת קרקע בתבל המופלאה שלנו ובתוככי כל לב שפעם ופועם מאז ועד היום...

ובדרכנו לסינגפור אל המלון האייקוני של שלדון אדלסון "מרינה ביי סאנדס", ושכבר ישבתי על מיטת שיזוף מפנקת בתוך הבריכה הנשפכת לקו הרקיע המדהים של סינגפור, חשבתי ביני לביני שגחמות עולה בידינו להגשים, אבל ציפיות מעצמנו, מחיינו, מהאחרים ובכלל, שאינן תמיד בידינו ובשליטתנו דינן להיהפך לאכזבות –אפילו מרות לעיתים....

סופרת נהדרת .

30 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Pulp_Fiction (לפני חודשיים)
נהניתי לקרוא. אין כמו לקרוא ספר מרתק ומעורר מחשבה בטיול כיפי.
אירית (לפני חודשיים)
רץ - אין ספק שהכול מתחיל ב : "I HAVE A DREAM"... החלום הוא 100% שלנו, אבל הציפייה היא חלק מתחושת התקווה להתגשמות, בכל עניין ומובן, של התרחשות רצויה כלשהי - ומה לעשות שבמקרה הטוב היא רק 50% בידינו .... וכן חייבים להמשיך ולהאמין ביכולות...
שבת שלום ומבורך .
רץ (לפני חודשיים)
אירית - חשבתי ביני לביני שגחמות עולה בידינו להגשים, אבל ציפיות מעצמנו, מחיינו, מהאחרים ובכלל, שאינן תמיד בידינו ובשליטתנו דינן להיהפך לאכזבות –אפילו מרות לעיתים.... את יודעת, אני חושב שאת חלקם אנחנו ממששים, וחלקם האחר לא, אבל אנחנו חייבים להאמין ביכולת שלנו להגשים חלומות, גם אם הם קטנים, אני חושב שזאת מהות החיים.
מיכאל (לפני חודשיים)
ביקורת מצויינת-הרבה שאר רוח.
אירית (לפני חודשיים)
תודה לך רסטה
סוף שבוע נפלא.
Rasta (לפני חודשיים)
כתבת מקסים, נהנתי לקרוא.
אירית (לפני חודשיים)
ותודה רבה לכל המגיבים !
אירית (לפני חודשיים)
מנטה, בהצלחה !
לא תתאכזבי ...
סוף שבוע נפלא !
אירית (לפני חודשיים)
חני, זה ממש כך ...
וכמה כיף לחזור הביתה..
סוף שבוע נפלא !
אירית (לפני חודשיים)
מחשבות - אתה לגמרי צודק .
חני (לפני חודשיים)
נראה לי שגחמות פשוטות יותר להגשמה. ציפיות מעצמנו ומאחרים כוללות
מרכיבים אישיותים והדרך היא שונה ומורכבת.
חוץ מהכל סקירה יפה וכרגע היית על גג העולם
זו סיבה נפלאה לומר הלל.
מחשבות (לפני חודשיים)
אירית, מה היינו בלי תגובות? זו נשמתה של הסימניה ולעיתים נראה כי נפחה נשמתה.
מנטה (לפני חודשיים)
בדיוק היום בבוקר התחלתי לקרא אותו
אירית (לפני חודשיים)
מחשבות תודה לך .
חוויה (גם קריאה) או התנסות מותירים בנו רושם כזה או אחר. וזה קשור בכל כך הרבה פרמטרים מלבד הדרך שבה אנחנו קולטים את עצמנו וסביבתנו כך שבהחלט לעולם נמצא את עצמנו מתרגמים אחרת ... בכל אופן אני תמיד שמחה כשאתה מגיב . סוף שבוע נפלא .
מחשבות (לפני חודשיים)
בקרת יפה. אני התפעלתי טיפה פחות ואת המאהב לא יכולתי לקרוא.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ