ביקורת ספרותית על הממלכה האחרונה מאת ברנרד קורנוול
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 23 בספטמבר, 2018
ע"י Command


- - -
הוא נגס בפיתיון ופסע אל צל הספינה כדי לרכון מעל הקסדה, ואני שלפתי את הסכין שלי, קרבתי אליו ונעצתי את הלהב בגרונו. לא חתכתי את גרונו אלא דקרתי אותו, נעצתי את הלהב ישר פנימה וסובבתי אותו ובו-בזמן דחפתי אותו לפנים, שיקעתי את פניו במים והחזקתי אותו שם, לפיכך אם לא ידמם למוות הוא יטבע. וזה ארך זמן רב, רב יותר משציפיתי, אבל קשה להרוג אנשים. ..
חומת מגנים. מקום נורא, כך אמר אבי. .. הייתי גם עייף. לא ישנתי. הייתי רטוב. היה לי קר. אבל פתאום הרגשתי בלתי מנוצח. שלוות הקרב הזאת היא דבר מופלא. המתח נעלם, הפחד ממריא ונבלע בריק והכל צלול כמו בדולח יקר. ..
לצחוק בקרב. זה מה שרגנר לימד אותי. להנות מהקרב.


העולם מתקדם עם השנים, לטוב ולמוטב. אין צורך לומר כמה טוב לחיות בעולם בו החיים אינם גסים כל כך כמו חיי הויקינגים, שרק השם 'ויקינג' ניתן לאלו שהיו פושטים ובוזזים ולא למתיישבים. אבל לפעמים הייתי רוצה לבקר בעולם הישן, בו לכאורה הדברים פשוטים יותר גם אם כואבים ברמה דומה. חיים פשוטים מספיק כדי שכשאויב תוקף הטבע יהיה להניף בתגובה חרב, וכשיש מלחמה זו מלחמה של חיים ומוות. לפעמים הייתי רוצה לבקר בחיים בהם נקמה היא מילה לגיטימית, מוות הוא לא תמיד אסון ולחלום זו פריווילגיה של אצילים.
לא יקרה, כנראה. מזל שלפחות אפשר לקרוא.


אנגליה של המאה התשיעית כמעט ונכחדה ע"י הדנים, או הויקינגים בלשוננו. הדנים כבשו את רובה המוחץ של אנגליה העתיקה, עוד בזמן שאנגליה לא הייתה אומה מאוחדת אלא שבעה ממלכות מחולקות; ווסקס, מרסיה, נורתמבריה, מזרח אנגליה והשאר שחשובות פחות לעלילה. כנראה שבעקבות הפלישה הדנית נוצרה המחשבה לחבר בין אנגליה כולה ולהפכה לאומה אחת, מה שקרה במאה העשירית בעיקר ע"י צאצאיו של אלפרד, מלך ווסקס בשנים בהם הספר עוסק.
הספר נכתב כרומן אבל מבוסס על ההסטוריה כפי שהייתה עם שינויים קלים בלבד. הסופר עצמו הסטוריון, אך לא מראה זאת בספר אלא כותב בצורה מעניינת ומושכת, כתיבה מעולה ללא ספק. רומן הסטורי מוצלח.

לא קשה להבחין שהספר לא מתאים לכל אחד, אבל אוהבי הז'אנר לא יתחרטו.
כולנו בודדים וכולנו מחפשים יד שנוכל לאחוז בה בחשכה. זה לא הנבל, אלא היד שפורטת עליו

לא לבעלי לב חלש.
26 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חני (לפני חודשיים)
לא רק משכנעת אלא גם מעניינת בגלל ההסטוריה והתקופה. ארשום ברשימת המיוחדים.
תודה.
אתל (לפני חודשיים)
סקירה משכנעת. תודה :)
גריפין (לפני חודשיים)
אחת הסקירות המרתקות. שמעתי על הספר הרבה, אבל רק עכשיו ממש בא לי לקרוא.
סנטו (לפני חודשיים)
ספר מצויין, סופר מצויין. למעשה זו סדרה של כמה ספרים, הם לא תורגמו עדיין. לברנרד קורנוול כמה סדרות המבוססות על ארועים היסטורים שקרו באנגליה.
סקאוט (לפני חודשיים)
נשמע ספר מרתק. הצלחת לסקרן. מדוע לא לבעלי לב חלש? יש שם תיאורים אלימים וגרפים אני מניחה?
כרמליטה (לפני חודשיים)
מעניין.
סע לאפריקה.
(לפני כן, תקרא את הסקירה של ירי על הספר "נווד באפריקה).

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ