ביקורת ספרותית על מחול ואפר מאת איימי הרמון
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 10 בינואר, 2018
ע"י tuvia


לכל החברים שלומות,
אני כותב לכם ביקורת זאת על ספר, רומן , סיפור , שכמו יכלו לקרות בעת ארורה זאת שבה בני עמינו חוסלו בהמוניהם בכל קצוות אירופה, במזרח, בצפון במערב ובדרומה, שואה זאת שאותה חווה עמינו היה יחיד ומיוחד בהיסטוריה האנושית ועל כן כה קשה לכתוב רומן עלילתי שכולל אפיזודות על חיסולם של יהודים ולא יהודים תחת הכיבוש הגרמני של איטליה.
קושי מיוחד אני מוצא בחיבור המיוחד בין יהודיה כנרת במקצועה לבין כומר קתולי , אדם שחי וגדל מגיל צעיר עם משפחה יהודית תוך חיים משותפים בכל שמחותיהם וצערם, כאשר דגש מיוחד הושם על יחסיהם של היהודים ו שילטון הפשיסטי בראשותו של מוסוליני.
הייתי יכול לכתוב בפירוט על הסיפור העלילתי, אבל אני לא אוהב לגלות עלילה ספרותית אשר היא חלק מהתענוג בקריאת ספרות רומנטית.
הסיפור שהוא כולו מומצא מתפתח במסגרת חברתית- פוליטית של ארועים שאכן קרו במציאות, ולכן עלי לציין שנהניתי מאוד מקריאת הספר , אותו סיימתי לקרוא בכמה שעות ספורות, בשקיקה רבה
על כן רצוני להמליץ על ספר זה מכמה סיבות:
א) סיפור רומנטי הכתוב בעדינות וברגש מבלי לגלוש לפאתוס ולהגזמה.
ב) סיפור מסגרת המבוסס על ארועים היסטוריים אמיתיים שקרו באיטליה הפאשיסטית ובאיטליה תחת שילטון הנאצים על הגרושים ורדיפות היהודים , תוך ציון ארועים היסטוריים אמיתיים המקושרים ביד אומן לעלילה ולסיפור הרומנטי של הגיבורים.
ג)למרות שיש פה ושם הגזמות וגלישה לאי יאומן , אין בכך כדי לפגום בעלילה אבל יש בהם כדי לחזק ולהעלות את רמת העיניין ולחדש בכל הנוגע לארועים שקרו ושעליהם אין לנו ידיעה רבה
כמו למשל את הטבח שביצעו הנאצים במערות ליד רומא שבהם נרצחו מעל 330 יהודים ולא יהודים כתגובה על פעולת טרור שביצעה תנועת ההתנגדות האיטלקית.

לסיכום, מומלץ מאוד לקרוא את הספר והייתי מרחיב את קהל הקוראים אף לנערים ונערות בגיל התיכון.

טוביה
15 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
tuvia (לפני 9 חודשים)
נכון, לא חשבתי על הכיוון הזה , אבל הסיפור הזה היה ידוע לי ( לא שם השבט) נמיביה אכן שוכנת על גבולה של דרום אפריקה ובתקופת האפרטהייד הכוחות של הNC היו חומקים ומסתתרים באזורים שוממים במדבר. הגרמנים שלטו על האזור מסביבות 1880 ועד סוף מלחמת העולם הראשונה שאז עבר השילטון לידי הבריטים. מדברות נמיביה הם זולה שוממת והאמת שאינני יודע על מה ולמה הגרמנים בכלל השתלטו על השטח הזה. תודה שהזכרת לי את האפיזודה הזאת וזה רק מוכיח שטבח והשמדה היו כבר אז דרך שהגרמנים אהבו ללכת בה.
טוביה
בת-יה (לפני 9 חודשים)
טוב, tuvia, אחרי שפואנטה כתבה לי שהקישור משבש את תיבת הטוקבקים - מחקתי אותו, ואנסה לפרט: מדובר על נמיביה (דרום מערב אפריקה)
בין השנים 1904 - 1907.
אפשר לרשום בגוגל "רצח העם של ההררו והנאמה" ולחפש. יש הרבה מידע על הנושא. כמו שכתבתי, גם לי כל המידע הזה היה חדש.
tuvia (לפני 9 חודשים)
זה קצת מוזר לי התגובה הזאת.הגרמנים לא היו בדרום אפריקה שהיתה מושבת כתר של בריטניה הגדולה. נוסף לכך, גרמניה איבדה את כל מושבותיה באפריקה ובאסיה לאחר מלחמת העולם הראשונה והסכם וורסאי המושבות שלה שהיו בסך הכל שתיים: טייגניקה, ורואנדה. בלגיה ירשה את רואנדה ובריטניה את טייגניקה שהפכה להיות מושבה אחת מאוחדת עם קניה ואוגנדה.
את המושבות האסייתיות היא איבדה לטובת בריטניה והולנד. לדוגמה, גינאה החדשה שהיום היא עצמאית בחלקה וחלקה שייכת לאינדונזיה , נלקחה לטובת בריטניה והולנד.
אני ממש לא מבין איפה גרמניה החזיקה מושבות ולמה הכוונה שהיא עשתה שם נסיונות בחיסול בני אדם.?
פואנטה© (לפני 9 חודשים)
לבת-יה (ולכל המעוניין*):
כשמצרפים קישור ארוך הוא משבש את תיבת הטוקבקים, הטקסט גולש לשוליים ונקטע.
במצב כזה גם לא ניתן לעשות עריכה.

*מוגש כשירות לציבור
בת-יה (לפני 9 חודשים)
רק השבוע למדתי שהגרמנים, לפני שחיסלו את היהודים, ביצעו רצח של עמים בדרום אפריקה. נרצחו בעיקר עמי ההררו והנאמה אבל היו עוד. רצח שכלל מחנות ריכוז, הרעבה וכו'
מה שכתבתי אולי לא שייך ישירות לספר הזה, אבל הרגשתי חייבת לכתוב על הזעזוע שעבר עלי.


©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ