ביקורת ספרותית על סוס אחד נכנס לבר - פרס מאן בוקר הבינלאומי 2017 מאת דויד גרוסמן
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 27 בדצמבר, 2017
ע"י חוה קוגל


המלצה לספר: סוס אחד נכנס לבר
מאת: דוד גרוסמן, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2014, 198 עמודים.
הכותרת מזכירה לנו בדיחה נושנה וטובה ואנו מלאי ציפיה לקריאה מהנה. וזאז, בום! נופלים לתוך הבור השחור.
הסיפור מתחיל ב: "ערב טוב! ערב טוב קיסרי..." אנחנו מתארחים בערב סטנדאפ במועדון זול בנתניה וכל הקהל מלא ציפיה לצחוקים כמו שמקובל. יש לערב כזה כללים משלו וכולם משתפים פעולה. אבל הערב מתהפך.
דובל'ה גרינשטיין , האבטיפוס של האשכנזי ההוא שאוהבים לצחוק עליו, לא עוצר. בגיל צעיר למד שכדי לחטוף פחות כאפות, כדאי להשתטות. כדאי ללבוש את המסכה, כאילו לשתף פעולה (זורים לך עודף מלח לתוך האוכל – תמשיך לאכול ואפילו תמצמץ בשפתיים: כמה שזה טעיםםם, יאמי...) . הוא יתפלש בבוץ, בכוונה! הוא יתבזה וישפיל ויתעלל בעצמו (הוא ילך על הידיים בזריזות עצומה כדי שלא יבעטו לא בביצים), למרות שבסתר ליבו תמיד ירצה להצטרף למקובלים. להיות אחד מהחברה. ויש לו אפילו מדד למקובלות, כשהוא בבירור לא אחד מהמקובלים.
הסטנדאפיסט מתחיל, כמקובל, בצחוקים על נתניה, על אנשי נתניה, והקהל צוחק. נטפל לצורה של איזו גברת ולשם של איזה שהוא אדון, והקהל צוחק. מתורגל. ופתאום פיתול בעלילה והוא מתחיל לספר על עצמו. על חייו עם אבא /אמא, על ילדותו העקומה ועל התעללויות , על הטרטורים שעבר בצבא, ובעיקר על.... בקיצור, הוא מתפשט רגשית מול הקהל שלא תמיד יודע איך לאכול אותו.
דוד גרוסמן כותב בשטף קצף. אי אפשר להרים את העיניים ולהתיק את הנשמה מהעלילה. וזה כואב ואין הרפיה. בשיחה איתו סיפר גרוסמן שלא רצה ללכת לפני הכתיבה לערב שכזה כדי שלא יהיה מושפע מדמות של סטנדאפיסט אמיתי. הסטנדאפיסט שלו הוא בדוי אבל מתנהג כמו אמיתי. והסיפור כואב כואב כואב. (וזה כשעדיין לא גיליתי את הפואנטה. את נקודת הכובד של הסיפור של דובל'ה).
מצאתי בו כמה החמצות ואי בהירויות. למה הוא קורא לשופט, מכרו מימי הילדות, דווקא לערב זה? למה בחר דווקא בעיתוי זה להתפשט בפני הקהל? מה הטריגר?
אבל בסך הכל, ספר מומלץ ביותר.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אירית (לפני חצי שנה)
את הספר לא קראתי אבל בשבוע הבא אני הולכת להצגה הזו ומקווה שההנה ...
תודה על הסקירה היפה ויום נפלא .
מחשבות (לפני חצי שנה)
בסה''כ ספר מופת.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ