ביקורת ספרותית על קשר לאחד - מסעות, בתים ואנשים בירושלים מאת חיים באר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 24 בדצמבר, 2017
ע"י האח הגדול


עיקר הספר נסוב סביב סיפורייהם של אנשי ספר ידועים בירושלים של סוף המאה ה-19 וחצייה הראשון של המאה ה-20. ישנה סייפא מכובדת על עניינים אחרים שקשורים לאותה תקופה, אבל יותר בהקשר של בניינים ובוניהם. הסגנון מזכיר לי את שלום-עליכם, והוא עשוי להיראות יותר רכילותי ופחות עלילתי. בעיני זוהי מיקרו-היסטוריה של העיר המתחדשת, וכחובב ירושלים נהניתי מהקריאה האיטית והפרטים הקטנטנים שמובאים בספר. ייתכן שהספר לא יתאים לכל אחד, היות והוא איטי, פרטני, וסגנונו מיושן.

כמו שכבר כתבתי על ספרים "ירושלמים" אחרים, הן של עמוס עוז והן של מאיר שלו, אני ממליץ לטייל בעיר (ברגל או באופניים) בשבת, ולהריח מקרוב את הרחובות והסמטאות. טיול אחד לא מספיק, אבל אחרי מספר טיולים כאלה, חווית הקריאה של ספרים "ירושלמים" מקבלת מימד נוסף. העיר היא כמו ספר אחד גדול, ותמיד נשארים פרקים שלא נקראו.

לחיים באר יש רקע חרדי מורגש ולא-מוסתר, ובשונה מעמוס עוז ומאיר שליו הוא מכניס את ה"אידיש-קייט" לסיפור בנימה אוהבת וסולחת. ובצד הגישה הזאת, הוא מבליט ומזהיר כיצד נדחקים מירושלים החוצה, שרידי החילוניות המיתולוגיים, ונותרים אנשי חסידויות וחצרות. ייתכן וזוהי קריאה אחרונה לפני שכבר אי אפשר יהיה יותר לטייל שם.

ובימים אלה, בהם נשיא אמריקאי מרים את הכפפה שבגין הטיל בזמנו , נותר רק לתהות מה הטעם בהכרה בירושלים כבירת ישראל כאשר מי שמשתלט עליה הם מתנגדי שיבת ציון.

6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Pulp_Fiction (לפני חצי שנה)
תודה, אנסה ליישם את עצתך ביום מן הימים.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ