ביקורת ספרותית על לבד על מאדים - פרוזה # מאת אנדי וייר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 16 ביולי, 2017
ע"י Muhandes


אהבתי את הסרט, אבל אני אוהב כמעט את כל מה שמאט דיימון עושה, אז חשבתי שאולי מדובר בשחקן טוב שמחייה ספר משעמם. אני שמח לומר שזה רחוק מזה.
הסיפור פשוט. מארק וואטני תקוע לבד על מאדים, נאבק לשרוד נגד כל מה שמאדים זורק עליו. בעוד הרעיון של הישרדות על מאדים מסקרן במידת מה, אי אפשר לומר שזה רעיון חדש במיוחד או שונה מספרי הישרדות אחרים, בסביבות קטלניות אחרות. מה שעושה את הספר הזה מוצלח הוא שילוב של דמות גדולה מהחיים, מותחן בנוי היטב ומנה מאוזנת של מדע.
נתחיל מהדמות, חשבתי שמאט דיימון עשה את הדמות הזאת, אבל אם בכלל, הוא קצת החליש אותה. מארק וואטני הוא חכם, בעל תושייה ומהיר מחשבה. הוא לא מפחד לנסות דברים ויש לו את כל התכונות של מה שהייתי קורא "מהנדס טוב", עם החברים הכי טובים שלו, פטיש וסרט דביק. הוא גם שנון ויש לו חוש הומור נהדר בדרך ממזרית, צינית אבל מתוקה. יש לו די מעט כבוד לסמכות, אבל כבוד גדול לאנשים חכמים. יש לו השקפה אופטימית ומשועשעת על החיים. אני באמת רוצה לפגוש אותו.
כאמור, גם הקצב של הספר בנוי היטב. התחלתי לקרוא בערב, ולא הצלחתי להניח את הספר עד שכבר היה בוקר. כל פעם שהקצב נעשה מעט איטי ואתה אומר, נקרא עוד שני עמודים ונלך לישון, משהו קריטי קורה ואתה חייב לקרוא הלאה.
לבסוף, המדע. אני חושב שסופרים רבים מפחדים שקצת מדע יפחיד את הקוראים, אבל לדעתי וייר עושה את זה נכון. שום דבר לא מסובך מדי, ואם אתה לא רוצה להבין משהו, אתה תמיד יכול לדלג. עם זאת, אם תבחר לעקוב אחר קו המחשבה של וואטני, זה מתגמל לראות איך המוח שלו עובד.
הספר, שהוא ספרו הראשון של וייר, אינו חסר פגמים. רשימת ראשי תיבות לא הייתה מזיקה, באיזה שלב זה מתחיל קצת להעיק. וייר מנסה לפעמים להשתמש בכלים ספרותיים שאינם פועלים (למשל, לעקוב אחרי תהליך הייצור של חלק מהציוד עד לכישלונו, כאשר כל הסיפור לא תורם לסיבת הכישלון) ויש גם כמה חולשות בעלילה כמו למשל בניית מתח משמעותי על נושא כלשהו ללא שימוש. רוב אלה מתרחשים מעבר לאמצע הספר כאשר אתה כבר מאוהב, אז קל לסלוח. אני נותן לספר ארבעה כוכבים בקלות, ואני אצפה למה שיש לוייר להציע בעתיד.
15 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בר (לפני שנה ו-4 חודשים)
לא קראתי את הספר אבל כאמור צפיתי בסרט.
לטעמי הסרט היה נחמד ותו לא. קצת מרוח ואמריקאי יתר על המידה.
בכל אופן לעלילה יש פוטנציאל מצוין אני משערת שהספר טוב יותר.
שומר היערות (לפני שנה ו-4 חודשים)
ביקורת יפה ואתה עושה חשק לקרוא. ראיתי את הסרט, אהבתי אותו, את הספר לא קראתי.
הסרט ביטא מבחינתי את הרעיון של הישרדות, לא רק בחלל אלא בכלל, ההישרדות של אדם אל מול כל מה שהגורל מפיל עליו. הדמות של וואטני, לפחות בסרט, הייתה ממש מעוררת השראה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ