ביקורת ספרותית על מוארשה עד ניו יורק - פרקי ביוגרפיה מאת יצחק בשביס-זינגר
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 21 ביוני, 2017
ע"י מתלמד


אומרים בשביס יש בעולם, מה זה בשביס?

השאלה הזאת מנסרת במוחי חודש אחרי שאני מסניף עוד ספר של הדבר הזה. בחודש הזה אני פוסט-קריאתי. סיימתי את 'מוארשה עד ניו יורק'. אז את הספר הזה לא תמצאו בחנויות. בקושי בספריות עתיקות. אני קניתי אותו ב'משיכה' מאספן של ספרות יידיש שהסביר לי "את בשביס קוראים רק בשפת המקור". ועוד הסביר לי: "הספר הזה, הוא אוטוביוגרפיה של בשביס. זה טוב".

אז זה אכן היה טוב, וזה אכן היה נראה כמו אוטוביוגרפיה. אבל בשביס הזה, שאומרים שהיה בעולמנו, לא באמת ידע להיצמד להכללות של ז'אנרים. כל חייו הוא כתב אוטוביוגרפיה. עד שהגיע לאוטוביוגרפיה והתחיל לכתוב בדיה. גם כאן הוא מצא לנכון לבזוק קצת אלגברה אנושית. כשהוא ממשיך את המסורת ויוצר משולשי-אהבה-שנאה בלתי אפשריים ומרובעי-נפש בלתי נסבלים.

העולם שלי, מתחלק לאוהבי בשביס ולעוד יותר אוהבי בשביס. אלו שמסמנים כל שורה שלו ושומרים להמשך החיים.

אני מאלו, שחודש אחרי עוד ממשיכים להתלבט בתנ"ך המודרני שהיהודי הנוירוטי הזה כתב בוורשה ובלואר איסט סייד של מנהטן. עכשיו אני מבקש להזמין גם אתכם ידידי הסימניים, בואו ונתלבט יחד: "מה זה בשביס?".
18 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 11 חודשים)
אני לא יכולה לומר שאני אוהבת במיוחד לקרוא את בשביס זינגר.
מצד שני הציטוטים שהביאו שונרא ובוב, ממקמים אותו מבחינתי במקום גבוה בסולם המוסר.
נעמי (לפני 11 חודשים)
אני מאד מאד ועוד מאד אוהבת לקרוא אותו מצד אחד,
מצד שני בדיוק בגלל ש"כל חייו הוא כתב אוטוביוגרפיה" הוא לא דמות שאני מאד מעריכה מבחינה אנושית / מוסרית.
"היהודי הנוירוטי הזה" הגדרה קולעת, אני רק יכולה לדמיין את יסורי הנפש החצויה שלו.
אז הייתי רוצה להוסיף לתהייתך: איך זה שהגויים העניקו לו נובל, זה כמו שחמין יזכה בתחרות מאכלי גורמה. זה טעים אש אבל צריך להיות יהודי כדי להבין את זה...
צב השעה (לפני 11 חודשים)
חבל שאי אפשר לסמן לייק גם לתגובות... כמה ציטוטים יפים בהקשר של זב"ח:
http://www.gary-tv.com/garymain/more/articles/vegan-quotes/
שונרא החתול (לפני 11 חודשים)
תודה, בוב. אילו רק בשביס זינגר היה יודע איך האדם שכלל את מכונות ההשמד וההרג מאז שכתב את דבריו.
בהקשר של זב"ח יש המון ציטוטים. אחד שנחרט בראשי הוא של ג'רמי בנת'אם שאמר: "השאלה כלל אינה האם הם מסוגלים לחשוב או האם הם מסוגלים לדבר, אלא האם הם מסוגלים לסבול."
בוב (לפני 11 חודשים)
שונרא, יש הרבה מאוד משפטים של זינגר בהקשר של טבעונות מצפונית: “ככל שהרמן היה עד לטבח בעלי החיים, תמיד עלתה בו אותה המחשבה: ביחסם כלפי בעלי החיים, כל בני האדם היו נאצים. שביעות הרצון העצמית שאיתה יכל האדם לבצע במינים אחרים ככל העולה על רוחו, הדגימה את התיאוריות הגזעניות ביותר: העיקרון שלפיו החזק צודק.”
‘שונאים – סיפור אהבה’
“הרמן הספיד בלבו את העכברה, שבילתה במחציתו חלק מחייה ונאלצה לעזוב את העולם הזה בגללו: ‘מה הם יודעים – המלומדים האלה, הפילוסופים האלה, כל שועי העולם – על ברייה שכמותך? הם שכנעו את עצמם כי האדם, המזיק הגדול מכולם, הוא נזר הבריאה. כל שאר היצורים לא נוצרו אלא כדי לספק לו מזון, עורות ופרוות; הם ערוכים לשימושו, והוא רשאי לענותם ולהשמידם ככל שיחפוץ. ביחס לבעלי החיים, כל בני האדם הם נאצים וכל יום הוא טרבלינקה.”
‘כותב המכתבים’
“בהתנהגותם כלפי בעלי-חיים, כל בני-האדם דמו לנאצים. רגש העליונות שבו נהג האדם כרצונו כלפי יצורים אחרים, הדגים את התורות הגזעניות הקיצוניות ביותר, העיקרון שהכוח הוא הצדק.”
‘כותב המכתבים’
“אינך יכול לדרוש צדק כשאתה שוחט ומענה יצור חלש ממך… אם אתה מאמין ברחמים ובצדק – לא תוכל לנהוג אחרת בבעלי-חיים רק משום שהללו חלשים ממך או נבונים פחות. אין זה מענייננו לשפוט בעלי-חיים. יש להם התבונה שהם נזקקים לה לקיומם.”
‘כותב המכתבים’
שונרא החתול (לפני 11 חודשים)
בשביס בשבילי הוא בראש ובראשונה לוחם למען זכויות בעלי חיים שכתב את הדבר האלמותי הזה:
"מה הם יודעים - כל המלומדים הללו, כל הפילוסופים הללו - על שכמותך? הם שכנעו את עצמם כי האדם, הנפשע שבכל המינים, הוא נזר הבריאה. כל היצורים האחרים נבראו רק כדי לספק לו מזון, עור, ולסבול ייסורים והשמדה. מבחינתם, כל בני האדם נאצים; עבור בעלי החיים כל יום הוא טרבלינקה."

ואתה, מתלמד, בתור בשביסולוג מדופלם, אולי תאמר לי איפה אוכל למצוא את הסיפור 'כותב המכתבים' שבו מופיע הטקסט הזה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ