ביקורת ספרותית על סדרה - ספריה לעם #388 מאת נתן שחם
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 2 באוגוסט, 2017
ע"י מתלמד


הכול התחיל מחיפוש גוגל על אריסטו. אז לא ממש אריסטו, אבל משהו חכם אחר. ואז, איכשהו הגעתי למדור רכילות עם הרבה צבע וטוקבקים. אם כל הכבוד לאריסטו, האייטם שהופיע שם, הוא 'החיים עצמם'.
סופר שם על איזו שחקנית מצודדת במיוחד, שגילמה בסדרה כלשהי את דמות האנטגוניסט הרע. לפי מה שהבנתי, בסצנה האחרונה, היא - כלומר הדמות ששיחקה - דרסה את שני הגיבורים הראשונים שעמדו באמצע לטוות את הסוף הטוב. אחרי שהסירה את האיפור ויצאה מהסט, הופתעה השחקנית לקבל לתיבת הדואר שלה גידופים ואיומים קשים. "איך יכולת לעשות את זה?!", הטיח בה גבר מתוסכל. "רעה! מכשפה!" ולא רק.
חובבי טריוויה באשר הם, יספרו לוודאי על הרגע שבו הפגינו מאות לונדונים מול ביתו של הסופר קונן דויל, כשזה האחרון התפתה להרוג את דמותו של שרלוק הולמס הבלש.
הדבר הכי נחמד, היה הטוקבקים בכתבת הרכילות. היו שם כעסים על הכועסים. "פחחח חיים בסרט", טען מישהו. כולם החרו והחזיקו אחריו. אבל בעיני, זו המחמאה הכי גדולה לסופר ויוצר באשר הוא. אם הצליח לחולל כזו מעורבות בנפש קהלו, כל הברכות מגיעות לו. בלי להישמע מטיף, גם השחקנית אמורה להתפאר בקללות הללו, הן מעידות על כישרון משחק יותר מאוסקר.
ואז הגעתי אל הספר 'סדרה' של נתן שחם. האיש הזה גורם לי אושר שקשה להסביר במילים. לא יודע להסביר, אבל הכתיבה הכל כך אינטילגנטית שלו שובה את ליבי שוב ושוב.
אחרי שהוא שבה את ליבי ב'רביעת רוזנדורף', כשהצליח לשפוך צלילים לתוך אותיות מתות. באתי מלא סקרנות וציפיה ל'סדרה'. הפעם, הגאונות הייתה של קולנוע. לא מדבר על הידע הקולנועי המרהיב שנשפך, אלא על הוירטואוזיות שהופכת את הספר לסדרה של ממש. כל פרק עומד בפני עצמו, וכל דמות מתפתחת לעומק בקצב מיוחד משלה.
איכשהו מבלי ששמת לב, אתה מתחיל לאהוב את הדמויות, לחשוש לגורלן וממש לרצות שלא יאונה להם רע. אלא שבדיוק כמו בסדרה טובה, מגיע איזשהו רגע שחייבים לסיים אותה. סוף טוב, בנלי מדי. סוף רע, קשה מדי. אבל הסופר חייב להתפטר מהדמויות. כמו בהרבה סדרות, ברוב המקרים הסוף הרבה פחות מהסדרה עצמה. אבל למי איכפת. העלילה הרבה פחות חשובה, העיקר זה החוויה של כל לילה. העומק, הקצב.
אז אם אני ממליץ? לא יודע. בעצם כן, למי שאוהב סדרות. ושבסוף לא תכתבו טוקבקים רעים.


12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מתלמד (לפני שנה ו-8 חודשים)
תודה לכולם ובפרט למחשבות ודני. (אגב, אתה מכיר את שחם?)
דני בר (לפני שנה ו-8 חודשים)
ביקורת טובה ונדמה לי שהיא מגיעה לנתן שחם בזכות!
מחשבות (לפני שנה ו-8 חודשים)
אתה יודע לכתוב ושחם יודע לכתוב.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ