סיפורת צבאית קבוצה ציבורית
ספרי היסטוריה צבאית על כל היבטיה: היסטוריה מלחמתית, מצביאים גדולים בהיסטוריה
אסטרטגיה צבאית וטקטיקה מלחמתית. גישות היסטוריות, חברתיות, כלכליות פוליטיות
בניתוח הגורמים לפריצת מלחמות.
בוא נתמקד בעיקר בעת החדשה, מהסכם ויסטפליה 1648 ועד ימינו אנו.
כמו כן בוא ננסה שלא לערב בדיונים ויכוחים פוליטיים, בעיקר בכל הקשור לפוליטיקה ישראלית.
נדבר על מלחמות ישראל, אבל לא רק. אפשר להכניס לרשימה מלחמות א- סימטריות
ולפתוח דיון מעניין בשאלה האם צבא רגיל יכול לנצח במלחמה נגד אירגונים צבאיים לא ממשלתיים.
לדוגמה מלחמת ויאטנאם? ממלחמת קוריאה, המלחמות האמפריאליסטיות באפריקה.
מה עשו הנחתים האמריקנים ב1801-1805 במרוקו? את מי הם חיפשו שם?
למה הנחיתה במפרץ החזירים נכשלה?, והאם קנדי היה כזה גדול במשבר קובה.
בקיצור אין סוף נושאים בתחום ההיסטוריה הצבאית.
מחכה לתגובתכם. טוביה
הידעת: בשביל להזמין חברים לקבוצה - שלח להם קישור: .
חברי קבוצת סיפורת צבאית
הצג הכל מציג 10 מתוך 40 חברים
בן 20
עפולה
בן 44
גינתון
בן 46
פתח תקווה
בן 47
חיננית
בן
גבעתיים
בן 64
כפר סבא
בן 66
Fort Drum / Florida
בת 18
ראש פינה
קיר הדיונים
 |  הוסף דיון הצג הכל מציג 5 מתוך 56 דיונים שעל הקיר
tuvia לפני ארבעה שבועות
לכל החברים והקוראים שלום רב.
בעקבות תהליכים של התנוונות והתרוקנות, החלטנו איל גורן ואנוכי לעורר ולהקים לתחיה את הקבוצה.
בשלב ראשון אייל נתמנה למנהל בקבוצה באותה רמה כמוני ויחד ננהל את השינוי שעליו דברנו.
בשלב שני איל ואנוכי נרים קבוצה של היסטוריה צבאית בשם כזה או אחר על פלטפורמה אחרת שלפי עניות דעתי תהיה קרוב לודאי
פייסבוק.
אנחנו נזמין את כל חברי הקבוצה הזאת לבוא ולהצטרף אלינו בתור חברים (ובעלי מניות
tuvia לפני ארבעה שבועות
חברים שירצו להגיב, לשאול או להביע את דעתם מוזמנים לכתוב תגובה בדף הקבוצה, לשלוח אלי הודעה בדף האישי או לשלוח לאייל באותה מסגרת.
כולם מוזמנים ונענה לשאלותיכם בשמחה .
ערב טוב והמשך שבוע נהדר
טוביה
tuvia לפני חודשיים
חברים יקרים שלום רב.
לאחר זמן ארוך שחלף, והיות שלא נמצאו מתנדבים לקחת את ההובלה בקבוצה הזאת, החלטתי להמשיך ולהוביל עד כמה שניתן ולראות אולי ניתן לאושש את הקבוצה מניוון שאליו היו פניה.

השבוע נימלאו מאה שנים לחתימת הסכם הפסקת האש בין הצדדים הניצים במלחמת העולם הראשונה , אשר ניקר את בפי הארופאים המלחמה הגדולה. בתאריך 11/11/1918 בשעה 11 בצהריים
נפגשו הצדדים בקרון רכבת בקומפיין אשר בצפון צרפת למעמד החתימה. במקום היו נוכחים הגרמנים , הצרפתיים הראשות גנרל פוש והאנגלים. הסכם החתימה כלל סעיפים קשים עד מאוד לגרמניה
והייתי אפילו מכנה אותם משפילים!
בין היתר על הגרמנים נאסר להחזיק חיל אוויר , ולמסור את 2000 המטוסים שלו לבעלות הברית, נאסר עליהם לבנות ולהחזיק צוללות וספינות מלחמה כבדות וגרמניה נאלצה להסגיר את כל צוללותיה כמעט 200 במספר ואת כל הסיירות והמשחתות שלה, לצי הבריטי. חיל הים הגרמני שלא ספג ולא מפלה אחת במלחמה החליט להטביע את ספינותיו ליד חופי סקוטלנד ולא למסור את ציו ולהיות מושפל עד עפר בפני האוייב. בצדק חשו אנשי הצי שנציגי גרמניה תקעו סכין בגבם . ואכן, לא עבר זמן רב והנציג הגרמני להסכם נייקר למוות על ידי ימאי גרמני שביצע חיסול ממוקד לאחראי להשפלה הנוראית הזאת של גרמניה.
לאחר שנים מספר ב1923 נעשה פוטש הידוע של הסוציאל. נאציונליסטים בהנהגת אחד בשם אדולף היטלר שלאחר זמן לא רב יקום ויהיה מנהיגה של גרמניה הנאצית והפירר שיחזיר לגרמניה את הכבוד האבוד של אותה השפלה ב11/11/1918 בשעה 11 בעיירה קומפיין אשר בצרפת. ורק כדרך אגב יהיה האיש הזה אחראי לפתיחתה של מלחמה עולמית שניה שתהייה פי עשרות מונים גרוע מן הראשונה. וכאן אני משאיר מקום לחברים להביע את דעותיהם ולבקר, להוסיף להחסיר ולעשות ככל העולה ברוחם ובכתיבתם בנושא נורא זה בהיסטוריה של המאה ה-20.
טוביה
eyalg1972 לפני חודשיים
הי טוביה, התנאים שהגרמנים נאלצו להסכים להם אכן היו משפילים, אבל לא צריך להזיל דמעות תנין- הם היו פחות גרועים מאלו שהגרמנים עצמם כפו על הרוסים פחות משנה לפני כן. (מה שחיזק את רצון בעלות הברית לנצח ולא להגיע להפסקת אש) יתרה מזה- הגרמנים יכלו לנסות להגיע להפסקת אש זמן רב קודם ובחרו במקום זאת להילחם עד הרגע האחרון- כך שהם יכולים לבוא בתלונות רק לעצמם. בתחילת 1918 רוב הגנרלים הגרמנים לא האמינו שניתן לנצח במערב, אם גרמניה היתה מודיעה שהיא מוכנה לנהל שיחות על שלום שיהיה מבוסס על השבת הסטטוס קוו במערב (כלומר- נסיגה גרמנית מבלגיה וצרפת)- בריטניה היתה מוכנה לדבר על זה (לויד ג'ורג' הודיע על זה רשמית, הוא לא היה יכול לסגת לאחר מכן).

לגבי חיל הים הגרמני- עובדה שרוב המלחמה הוא התחבא בנמלים (חוץ מכמה גיחות וקרב אחד- יוטלנד)- אכן גרמה לזה שהוא לא ספג מפלות- אבל זה כי רוב הזמן הוא פחד להתמודד עם הצי הבריטי, קצת קשה לקבל את זה שאנשי הצי שלא לחם במשך 4 שנים (חוץ מלוחמת הצוללות שבה הם הובסו)- מרגישים שתקעו להם סכין בגב.
tuvia לפני חודש
היי אייל, שמח לפגוש אותך מידי פעם באתר ובקבוצה הזאת.
בקשר לנושא שהעליתי. בשום פנים ואופן לא ביקשתי להגן על הגרמנים ועל תנאי הכניעה שהם ספגו בהסכם ורסי. בגיע להם העונש הזה ועוד איך
וגם על פי החוק הבין לאומי גרמניה פגעה בו שוב ושוב ( בבלגיה, בהולנד ובכל מקום שבהם נערכו הקרבות) כך שכל מערכת העונשים שגרמניה קבלה הכל היה מידה כנגד מידה.
העובדה שהגרמנים חשו כאילו תקעו להם סכין בגב נבעה מהסיבה הפשוטה שגרמניה עצמה- ההום לנד לא ספג במלחמה כל נזק מיכוון שהמלחמה התנהלה בעיקר מחוץ לגבולותיה, כל שלא הייתה לגרמנים תחושה שהם הפסידו במלחמה. רק מפקדי הצבא הבכירים ידעו שגרמניה הובסה ואם המלחמה תמשיך להתנהל זה כבר יהיה סיפור אחר למצב ההום לנד שיהרס באותה דרך כפי שקרה 25 שנים לאחר מכן.
בקשר להטבעת הצי הגרמני, נכון שהקרב היחידי שהתנהל היה קרב יוטלנד שמימנו יצאו הן הגרמ ים והן הבריטים בשן ועין , והטעות הכי גדולה של הגרמנים היתה להסתגר בנמלים ולשלוח את הצוללות להתקפות על השיירות הבריטיות. מכוון שרב הצי לא נפגע, לא היתה לחיל הים הגרמני תחושה של תבוסה ולכן התפתח דוקא אצלם תחושת הבגידה או הסכין בגב. מסקנות 100 שנים מאוחר יותר: בעלות הברית היו צריכות להביא את המלחמה לתוך גרמניה ולחסל אזורים שלמים כמו חבל הרוהר אאת חגורת הפלדה של הגרמנים בדרום גרמניה. דבר שני שדוקא נעשה, לחנוק את גרמניה בהסגר ארוך שהיה גורם לרעב ומשתק את המשק הגרמני ודבר שלישי, להעמיד את ההנהגה הגרמנית הן הצבאית והן האזרחית למשפט על פשעים נגד השלום ו נגד האנושים, על הפרת הסכמי האג של שנות ה 80-90 במאה ה19 ועל שימוש בנשק אסור- גזים
אולי אז כשהיא היתה לגמרי על הברכיים התבוסה היתה מחלחלת למוח של המצביאים באופן עמוק ומשכנע יותר.
שבת שלום ולילה טוב
טוביה
eyalg1972 לפני חודש
כשהצבא הגרמני מוכן להיכנע- מה בדיוק בעלות הברית היו אמורות לעשות- לומר לו- תמשיך להילחם עד שנגיע לתוך גרמניה?
לגבי הצי הגרמני- לא מדובר בטעות, אלא במדיניות- לקח לגרמנים שנים לבנות צי שיהיה שני רק לזה הבריטי (הם היו זקוקים כנראה לעוד כמה שנים עד שיוכל להתחרות בו)- והם לא רצו לסכן אותו - ולכן בחרו לא להילחם בו, להוציא את מקרה יוטלנד ועוד מקרה ב-1914 שבו חלק מהצי הבריטי היה עשוי להיות מושמד על ידי רוב הצי הגרמני. אבל זה שהצי הגרמני לא לחם- לא אומר שהם לא הבינו את האיום הבריטי עליהם, או את המדיניות שמנעה מהם להילחם. בכל זאת- יותר קל להחליף דיביזיית חי"ר שמושמדת בקרב מאשר צוותי ספינות מנוסים שנהרגים.
tuvia לפני חודש
היי אייל,
אני חושב שלא ירדת לסוף כוונתי. ברור כשהגרמנים נכנעו היה צריך לקבל את כניעתם ולסיים את המלחמה. הגונה שלי היתה מבוססת על התוצאות של מלחמת העולם השניה שכידוע לך היו אחרות לגמרי בכל כני מידה. לעומת זאת אני חושב שבעלות הברית עשו טעות בכך שלא גרמו להנהגה הגרמנית לשלם את מחיר המלחמה שבה פתחו. משפט בין לאומי כמו משפטי נירנברג על פשעי מלחמה שהגרמנים עשו בשטחים שכבשו וכך כל ההנהגה הצבאית היתה נידונה למוות או למאסרי עולם, היו גורמים לפקוד ראשה של ההנהגה הצבאית הגרמנית ולא היתה נוצרת אופוזיציה לממשלת ויימאר שנהרסה כתוצאה המהכירסום שהגנרלים הגרמנים כירסמו בה.אבל כמו שאתה יודע כל הדברים האלה נאמרים בדיעבד ואולי לא שווים את המקום שהם תופסים פה.
שבוע טוב לך ולמשפחתך
טוביה
eyalg1972 לפני חודש
הי טוביה, יש לי הערה כללית- לגבי הקבוצה. הבעייה היום היא לא שאנשים לא רוצים להתנדב פה, אלא שהיום כבר לא משתמשים בפורמט הזה של קבוצות, היום כל הפורומים השונים עברו לרשתות החברתיות כמו פייסבוק. אנחנו צריכים לפתוח קבוצה של היסטוריה צבאית בפייסבוק ואז תהיה לה הצלחה. אתה יכול לראות כמה הצלחה יש ל- קבוצת חובבי היסטוריה (VIP) (כ-130,000 איש עשו לה לייק), אנחנו מתמקדים בתחום הצבאי- אם נגיע ל-2000 איש גם יהיה טוב :-)
tuvia לפני חודש
היי אייל,
שמחתי לראות את ההצעה שלך ואני מסכים איתך במאה אחוז.
הבעיה שלי, שאני אפס מאופס בתחום הזה ובטח שאינני יכול לנהל קבוצה בפייסבוק. עד לא מזמן חודשיים שלושה, היה לי דף בפייס, אבל בעקבות שיתופים שונים נאלצתי לרדת ולמחוק את הדף שלי.
מה שאני מציע לך, שתנהל אתה קבוצה של היסטוריה צבאית בפייס ואני מוכן להשתתף בה ככל יכולתי. אז מה דעתך על הרעיון הזה?
בהתאם לתשובתך אחליט בנוגע לקבוצה הזאת ומה יהיה עתידה.
תודה רבה והמשך שבוע נהדר
טוביה
eyalg1972 לפני חודש
הי טוביה, אחשוב על זה- צריך להחליט מה נושא הקבוצה- היסטוריה צבאית או סיפורת על היסטוריה צבאית (או שתיהן), לנסח טוב את מטרת הקבוצה והכללים, ולבחור תמונה מרשימה :-)
eyalg1972 לפני חודש
טוביה- צור איתי קשר בפייסבוק- חפש את Eyal Goren עם אותה תמונת פרופיל כמו פה
tuvia לפני 8 חודשים
חברים יקרים שלום רב,
היות וקבוצת החברים שפועלים בקבוצת היסטוריה צבאית מצתמצמת ל2-3 חברים ) אנוכי, דייזי, ואיל), החלטתי לתת לקבוצה צ׳אנס אחרון לפני העברת הקבוצה לחבר אחר שיוביל אותה בשנים הבאות.
אני מבקש לפתוח שיחה על קרבות איפר -YPRES, במלחמת העולם הראשונה.
קרב איפר הראשון נערך בנובמבר 1914. היה זה קרב ביוזמה גרמנית שמטרתה היתה לפרוץ את הגנת בעלות הברית, צרפת ואנגליה ולכבוש דרך לחוף הים ולנמלי הים הצפוני - קלה ודנקרק.
הפריצה הגרמנית בין הערים דיקסמוד וניופורט ניכשלה היות והצרפתים והבלגים הציפו את השטחים המישוריים על ידי פתיחת הסכרים ובדרך זאת עצרו את ההתקדמות הגרמנית.
קרב איפר השני נערך במאי 1915, היתה זאת הפעם הראשונה שהגרמנים השתמשו בגז חרדל ! ההלם בשורות בנות הברית היה עצום ומספר האבדות גם הוא. מהר מאד התאשתו בעלות הברית
סיפקו מסכות הגנה לכל החיילים בכל החזיתות ( אפילו מסכות. מיוחדות לסוסים ואתונות- בעלי החיים שנשאו בעול ההספקה לחיילים הנלחמים בשוחות), ההשג הגרמני היה זעיר והם לא הצליחו לבצע פריצה של הקווים.
קרב איפר השלישי היה באביב 1917 והפעם היתה זו יוזמה של בעלות הברית . מפקד המערכה היה גנרל דוגלת הייג. בעלות הברית הצליחו להשיג את הגרמנים לאחור אולם מחיר הדמים היה עצום
לדוגמה בקרב פשנדאל הבריטים איבדו מעל חצי מיליון חיילים! מחיר עצום שגרם בסופו של דבר לסילוקו של הייג מהפיקוד .
הקרב האחרון והסופי אירע בספטמבר 1918, בקרב זה שנוהל על ידי המציא היהודי אוסטרלי ג׳ון מונש. ההתקפה הזאת הצליחה לפורר את הקווים הגרמניים והחלה נסיגה בהולה שלהם לפנים הארץ.
הניצחון של בעלות הברית הוכרע והקרב הביא לסיומה של המלחמה ולכניעתם של הגרמנים.
המחיר בכח אדם היה עצום. שני הצדדים איבדו מעל מיליון בני אדם והיתה זאת המערכה המכרעת במלחמת העולם הראשונה.
לסיום, לקח לבלגיה לבנות מחדש את העיר איפר 50 שנים. איפר היתה גם ידועה בתעשיית הטקסטיל שלה והיא חזרה למעמדה הקודם רק בסוף שנות ה-60.
סיפור קשה לכל ונושא להפקת לקחים צבאיים ואזרחיים לעתיד, דבר שחזר על עצמו במלחמת העולם השניה- אותם אוייבים אותם בעלות ברית ותשלום ישיר במוות המוני שהיה אף חריף מן המלחמה העולמית הראשונה.
חברים יקרים, מחכה לתגובות, מחשבות והרהורים בנושא הזה ובכל הנושאים האחרים בקבוצה.
תודה רבה
טוביה
deze לפני 8 חודשים
.....tuvia.....

אני מיסתכל על הגילים של החברים שמיסתובבים פה וזה כולל אותי ואותך כמובן...ולא יכול שלא לאמר לעצמי שזה קצת רחוק מאיתנו המילחמה ההיא שהיתה כמובן מיותרת לגמרי גם היא

.....Chengdu J-10.....

מענין אותי הרבה יותר ולו רק מיפני שזה למעשה מטוס הלביא הישראלי שמופיע היום בתחפושת סינית ועומד להימכר הוא לאיירנים אחרי שכבר נימכר הוא לפקיסטנים

.....כמו שאני מכיר את הצבא הישראלי אני בטוח שיהיה לו מענה גם לזה...נקודה.....

אבל באיזה שהוא מקום זה ממרמר אותי מאז ועד היום הפגנת החולשה הישראלית ההיא שניכנעה לסוחרי הנשק למינייהם ועצרה את הפיתוח של המטוס הזה שהיה יכול היום להיתעלות על כולם מיפני שלישראלים יש את הניסיון והידע שהיו משפרים אותו מאז ובהחלט שמים אותו בשלישיה העולמית הראשונה

.....אתה לא יכול לעשות ילד ואז ליזרוק אותו לבית היתומים...וזה בקשר לזה שאתה עומד לעזוב את ההנהגה של הפורום הזה...נקודה.....

כשאני הייתי בוויטנאם היו דיבורים על שימוש בנשק גרעיני ולו רק מיפני שפיתרון אחר ממש לא ניראה באופק...הברירות היו עזיבה באמצע או שימוש בגרעין מבוקר...טוב שלקחנו את הברירה הראשונה אחרת מי יודע עים הינו בכלל מדברים כאן היום

....קפטיין של צוללת גרעינית שסיירה בים התיכון קרוב מאוד לחיפה נישאל עים היה מיישם את הפקודה שהיתה ניתנת לו במילחמת יום הכיפורים ומוריד מטח גרעיני על ישראל...התשובה היתה מבלי מיד עפעף.....

יום טוב לך טוביה
tuvia לפני 8 חודשים
היי דיזי,
ואני חשבתי לתומי שנושא קרבות איפר הוא נושא מעניין!
דרך אגב, אני מתכנן נסיעה לשדות פלנדריה האדומים. התוכנית שלי לעבור ממקום למקום בשדות הקרב, בבתי הקברות , במוזיאונים השונים ואולי לשים פרח קוקליקו - בעיברית פרח פרג , האדומים עם הנקודות השחורות.
בקשר ללביא, כפי שהוא ניקרא בעברית, זאת היתה הזדמנות והממשלה הגרועה של שמיר, שהיתה ממשלת ימין שמאל, ועד כמה שאני יודע בהצבעה בממשלה היתה קול אחד שהפיל את הפרוייקט. הרוב היה כולו מורכב משרים ממפלגת העבודה בראשות שר החוץ/ ראש הממשלה שמעון פרס שהיה בעד הפסקת הפרוייקט.
דיזי עכשו הסכת והקשב. לפני הרבה שנים נסעתי עם אבי באוטו ששכרתי. הייתי בעמק יזרעאל ועצרתי לטרמפ לאדם שהיה בסביבות השישים. כמו תמיד התחלנו לדבר ומכוון שזה היה קרוב לבחירות דיברנו על פוליטיקה. האיש שהיה חבר קיבוץ באחד הקיבוצים בעמק סיפר לנו על הלך הרוח בקיבוץ . באותה תקופה ממשלת הליכוד העלתה את האפשרות לחפור את תעלת הימים- תעלה שתוכננה לעבור מהים התיכון לים המלח תוך הקמת מפעלים ליצור חשמל שינצל את הפרשי הגבהים וכן אגירת מים בימות שיתנו תנופה להקמת ענף תיירות באזור הנגב שהיווה אז רזרבה קרקעית למינוף התיירות. האיש אמר אז דברים שממש הפתיעו אותנו פחות או יותר דבריו היו אלה, לעולם, לעולם השמאל לא יניח לממשלת ימין להרים פרוייקטים לאומיים שיהיו עדות לעשיה ובניה בישראל. אבי שאל אותו בשיא הנימוס , ואיך השמאל יכול למנוע את הפרוייקט הזה?
והאיש אמר אז דברים שהפתיעו אותנו עוד יותר, אתם חושבים שהכוח במדינה נמצא בידי הימין?
טעות בידיכם. הכוח במדינה נמצא בידיים של השמאל, הכוח הכלכלי, הכוח המשפטי הכוח הצבאי- ביטחוני.
הליכוד מחזיק את ההנהגה המדינית וגם זאת מושפעת מהשמאל אבל את הכוח תכלס מחזיק השמאל , תמיד החזיק ותמיד יחזיק.
האמת , היינו בהלם.
וזה נותן לך את התשובה בקשר לפרוייקט הלביא! שהופסק באיחוד אינטרסים של השמאל הישראלי והממשל האמריקאי שרצה שישראל תמשיך להיות עבד נרצע שלהם.
שבוע טוב ויום נהדר לכם שם בפלורידה
טוביה
deze לפני 8 חודשים
.....tuvia.....

גם פה זה ככה...העשירים הגדולים הם דמוקרטים בדרך כלל

.....את תעלת הימים אני לא במיוחד מכיר...מה שכן שמעתי זה שזה הולך לעשות יותר נזק מתועלת לעולם החי...ובנינו כור גרעיני אחד מבוקר יכול לספק את כל החשמל של מדינת ישראל ועוד יהיו עודפים.....

C-130 היתרסק היום בה...Savannah...ויש הרוגים כמובן...אל תישאל אותי איך חרה כזה קורא למטוס כל כך אמין...טעות אנוש אני מניח

.....הנשיא עושה עבודה נהדרת וזה לדעתי כמובן...במיוחד כשזה מגיע לעם היהודי ולארץ ישראל...כבר אמרתי פה יותר מפעם שעים יש מישהוא שיכול לעשות שלום במיזרח התיכון זה הולך להיות דונלד טרמפ הוא ולא אחר...ראה מה קורא עים הנס שהוא יצר בקוריאה.....

בעינין החשמל שהיזכרתה...החווה שלי כולה על אנרגיה חילופית וזה אומר תחנות רוח וקולטים...את העודפים אני מוכר לחברת החשמל המקומית...זה עלה לי יותר משני מיליון דולר אבל זה חוזר מהר מאוד כך שההשקעה היתה נכונה בהחלט...המהנדס הוא במיקרה ישראלי עים ידע עצום בנושא

.....מה עוד חדש טוביה ?.....
tuvia לפני 8 חודשים
היי דיזי, וכל שאר הקוראים הנעלמים...
דיזי, זה לא כל כך דומה לאמריקה!
בארץ לצערי הרב מפלגות הימין והשמאל שסועות לחלוטין וקיימת שינאה תהומית בין המחנות. המטרות הלאומיות לא קיימות אלא רק מטרות קצירות טווח אשר יועילו למפלגה X או Z ולתקופה קצרה 2-4 שנים בלבד, מספיק זמן עד הבחירות...
במקום לעבות יחד ולהעביר תוכניות לאומיות בכל התחומים , תוכניות שיוכלו להביא לסיפוק ולהתלהבות לתושבי ישראל. נאדה, כלום, גורנישט...
פרוייקטים לאומיים בתחום הביטחון ממומנים בעיקר על ידי חברות פרטיות, בתחום האנרגיה הממשלה מכרה את הקצפת לחברות של תשובה ולחברה אמריקנית , כשהם מחפשים לעשות קופה על חשבון הציבור, המדינה וכו׳ במקום ללימוד ולמה את המודל הנורווגי שמביא רווחה ותשואה לכל תושבי המדינה, מכרה המדינה את הזכיונות לחברות פרטיות שמוכרות לצרכנים את הגז והאנרגיה במחיר יקר ב 20-50 אחוזים ממחירו הראלי!
תבין, יופי שיש לישראל את הגז הטיבעי! הוא נקי יותר, זול יותר מהדלקים האחרים והכי חשוב, הורנותן לישראל עצמאות אנרגטית ובכך חופש פעולה פוליטי, חוץ מהכוח הפוליטי להשפיע על מדינות אחרות. רק טוב.
אני לא מתיימר להכיר את החברה האמריקאית, ידוע לי ממקורות שונים שלא חסרים מיליונרים ומליארדרים רפובליקנים, כך שנושא העשירים באמריקה הוא די חצי, חצי.
בקשר לאנרגיה סולרית, דיזי, משהוא מעניין קורה בארץ. המונופול של חברת חשמל על ניצול ויצור האנרגיה גרם למדינת ישראל לבלום ולעצור את החברות הפרטיות שפיתחו
חידושים עולמיים בטכנולוגיות לייצור חשמל מאנרגיה סולרית. הייתי בתערוכה לאנרגיות מתחדשות בברצלונה לפני כמה שנים. היתה שם חברה ישראלית בשם סולן עד כמה שאני זוכר. הם המציאו את הטכנולוגיה של מגדל השמש. מדובר במגדל מתכת בנוי לגובהה של 20-30 מטר, במרכזו עומד מן פרח מתכת שלכל אורכו ממולא בנוזל מיוחד שמתחמם לטמפרטורות גבוהות שבעזרתן החום מייצר חשמל באמצעות טורבינות. המגדל מוקף סביב סביב במערכת מכוונת מחשב שהתכוונת את הקולטנים כל הזמן לכיוון השמש בצורה אופטימלית. כל יחידת ייצור כזאת יכולה לייצר מספיק אנרגיה חשמלית לעיר קטנה של 20000 יחידות דיור!
קיבוץ יהל בערבה ועוד כמה קיבוצים אחרים משתמשים בחשמל המיוצר על ידי היחידות האלה.
החברה גם בנתה מערכת שמייצרת חשמל לאזור ששווה בגודלו לרבע העיר לוס אנג׳לס.
חבל שמדינה בעלת שיעור קרינה כל כך גבוהה לא בונה מתקנים כאלה בכל רחבי הארץ.


יום טוב לך ולהשתמע, טוביה
deze לפני 8 חודשים
.....tuvia.....

כולנו יהודים...וכניראה שזה למעשה הבעיה לכל הצרות שהיזכרתה פה למעלה

.....מטיבעינו אנחנו אוהבים להיתעלות וזה כמובן מחזיר אותנו לאגדה ההיא שסיפרה לנו שאנחנו למעשה...העם הניבחר...נקודה.....

עים להיות הוגנים לפחות לעצמינו אז באמת יש בזה משהוא...כך אני מרגיש למעשה וזה מחזיר אותי לימים ההם כשהייתי ילד קטן בסלוניקי יוון בבית הספר היסודי שאימי בחרה עבורי...דיזי...רק ככה אתה תילמד את השפה היוונית על בוריה היתה אומרת היא לי לדינו אתה יכול להמשיך לדבר בבית עים הסבא שלך...איתי דיברה היא רק יוונית וזה היה גם בבית כמובן

.....למה אני מספר לך את זה בכלל...אולי רק כדאי להזכיר לי וגם לך שבכל זאת העם שלנו מיסתכל קדימה איזה שני צעדים לפחות ולו רק מיפני שחרה הוא אכל כבר מספיק וזה מכל העולם.....

שמח לישמוע מימך כרגיל
tuvia לפני 7 חודשים
שבוע טוב לכל החברים,
מיזה כמה שבועות העיניין שלי באתר סימניה הולך ופוחת. אינני יכול להסביר זאת אבל ניראה לי שרב החברים פה ממש לא מעניין אותם ספרים שעוסקים בידע ולא ברכילות.
אולי זאת קביעה קשה ולא כל כך סימפטית , אבל....
אני גם חושב שאני יכול לפרוש לי בשקט ושלווה מניהול הקבוצה ששיעור ההשתתפות בה נוגע לשניים או שלושה חברים ויתרתם אורחים לרגע שכנראה רואים כל פגע, ואולי זאת הסיבה ששיעור ההשתתפות בקבוצה הזאת שואף לאפס.
טוב חברים, אני מכריז בזאת על פתיחת הקבוצה למנהל חדש.
לתקופה של חודש בבקשה לשלוח אלי הצעות וזאת שתתקבל ראשונה ככל הנראה תהיה הקובעת.
אז חברים, להזדרז!
במידה ולא יהיו מועמדים הקבוצה תסגר ותורד מהאתר.
דיזי ידידי,
אני חושב שאתה החבר היחיד שהדבר יכאב לך באמת. אם אתה מעוניין לקחת את הקבוצה לניהולך, אז בבקשה
אתה ראוי לכך מכולם.
שבוע טוב לך ולמשפחתך ושבוע נהדר לכל החברים,
טוביה
tuvia לפני שנה ו-2 חודשים
שבת שלום חברים יקרים;
בימים אלה ממש נחגוג 100 שנים להכרזת בלפור ; הצהרת בלפור היתה אבן יסוד לתוכניתה של התנועה הציונית להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל וקרוב לודאי שלולא היא הדרך להקמת המדינה היתה ארוכה יותר ; מסובכת יותר; ובעלת מחיר דמים גבוה יותר…
יש האומרים שהסיבה לפרץ הידידותי הזה של הממשל הבריטי כלפי התנועה הציונית היה כמו תמיד רגשות חיבה של ראשי הממשל הבריטי ובמיוחד לויד ג’ורג’ כלפי עם ישראל וכלפי ההבטחה התנכית; ובשל רגשי חובה כלפי תרומתו של ד״ר וייצמן ברגעים קשים של המלחמה העולמית ; לתעשיית חומרי הנפץ שלה;
אתמול שמעתי בתוכנית הערב של ליאת רגב ראיון עם היסטויון שאת שמו שכחתי; אשר מעלה אפשרות אחרת: לפי דעתו; בריטניה היתה נתונה תחת לחצים אדירים של הממשל האמריקני ובעיקר תחת לחץ אדיר של הנשיא וילסון אשר התנגד מאוד לכך שהאימפריה הטורקית לשעבר תחולק בין האימפריות הקולוניאליסטיות בריטניה וצרפת ; ולכן בריטניה המציאה את שיטת המנדטים; ככה תהיה לה שליטה ישירה על שטחים של האמפריה העותומנית הגוססת שטחים שיעשירו אותה בשליטה על אזורים עשירים בנפט ובשטח שיהווה שליטה במקום אסטרטגי ומעבר חשוב- ארץ ישראל:
לדעתי האישית הפרופסור צודק; אבל גם הסיבות הנוספות הן שחיזקו את ההחלטה הבריטית לצאת בהכרזה המפורסמת של נובמבר 1917;
אני פותח בזאת דיון על נושא חשוב זה במלאת מאה שנים להצהרה החשובה שהניחה את היסוד לתנועה הציונית המעשית; כולכם מוזמנים להשתתף ולהביע את דעתכם בנושא חשוב זה
שבת שלום ושבוע טוב לכולכם
טוביה
deze לפני שנה ו-2 חודשים
.....טוביה שלום.....

נתחיל עים זה אולי שאני מניח שגם אתה יודע שיהודים אף אחד לא אוהב...לא האמריקאים לא האנגלים ובטח ובטח שלא הגרמנים או הצרפתים

.....מפריע להם כולם הרעיון הזה שאנחנו...עם סגולה...או כמו שכתוב שם בספר ההוא...עם הבחירה...אצלהם זה היה וזה יהיה תמיד...למה הם כן ואנחנו לא...ישו להזכירך...זה הדבר הכי קרוב שיש להם כשזה מגיע לניסיון הזה לחבור לעם היהודי.....

אבל...כמו תמיד תן לי ואני אולי אתן לך בחזרה...או...תעריץ אותי ואני אולי לא הזיק לך יותר מידי בשבוע הבא

.....טוביה זה הכל אינטרסים בסופו של דבר...האנגלים ובלפור בראשם יצאו עים ההצהרה הזאת לקרב את היהדות האמריקאית לצידם לחזק את התמיכה היהודית...העשירה כקורח בארצם...לא לישכוח זה היה ערב מילחמת העולם הראשונה וכל פני או דולר היו חשובים מאוד למכונת המילחמה האנגלית בזמנה.....

אומנם...יש כאלה שאומרים או אפילו חושבים בכל רם שלמעשה זה בא עים הכרת תודה לדוקטור וויצמן או למישפחת רוטשילד או לכל מיתבולל יהודי ששירת בזמנו את המכונה האנגלית שרצתה וניסתה לקבל מנדט על ארץ ישראל נקי וחלק ללא שום סימנים של מילחמה...ואתה יודע מה טוביה ? זה עבד נהדר נהדר הם קיבלו את זה נקי וחלק...ויש רבים עדין שזוכרים את רוע הלב שלהם ומחנות המאסר של שארית הפליטה שניסתה לעלות לארץ ישראל

מה הם עשו ומה האמריקאים עשו ושלא לישכוח אפילו לרגע מה הגרמנים והצרפתים עשו...את זה כולנו יודעים...אחרי הכל אין ולו מישפחה אחת בעם היהודי שלא סבלה מהשואה הגדולה ההיא שלמעשה הם כולם חברו לה ביחד מי יותר ומי פחות...אף אחד מהם לא יוצא מיזה עים ידים נקיות

.....טוביה...עם יהודי חזק...עם יהודי עים צבא חזק...זה היה וזה נישאר התשובה היחידה לזה שאנחנו עדין שורדים ואני ואתה מדברים הבוקר כאן באתר הישראלי הניפלא הזה שניקרא...סימניה

יום טוב לך טוביה
tuvia לפני 11 חודשים
שבת שלום לכל החברים ובעיקר , שבת חמה ונעימה.
רציתי להגיב פה על דברים של החברים איל ודייזי, אומנם הם נכתבו לפני זמן אבל לצערי אינני נוהג לפקוד כל יום את הדף הזה.
אייל.
שמעתי לאחרונה שבהתקפה של חיל האוויר בסוריה נפגע אחד האדירים מטיל S-300 של הרוסים או הסורים. אינני יודע עד כמה אמת בסיפור אבל אם זה נכון. יש לנו בעיה!
אם נכון , שהרוסים ציידו את האירנים באס-400, אז יש לנו בעיה כפולה ומכופלת!
אם הרוסים ימכרו את המיג T50 לאירנים , שלא חסר להם כסף וכל מטוס עולה פחות מ50 מיליון דולר , אז הבעיה כפולה ומכופלת; עד כמה אנו מודעים לסכנות האלה?
ובקשר להערכות האיראנית על גבול ישראל - סוריה, חברים זה הולכת להיות הבעיה הכי קריטית לבטחון ישראל בשנים הבאות. אם נחבר לזה את האיום של החיזבאללה מלבנון
אנחנו בבעיה כפולה, נכון שהאיראנים מפחדים פחד מוות מישראל ומהאיום שלנו עליהם אבל גם הם לא קוטלי קנים והאיום מהם הוא אמיתי , שריר וקיים.
אני חושב שיש צורך אמיתי לפתח אמצעים כדי לבלום פלישה של החיזבאללה לתוך ישובים בצפון, לא יודע כמה זמן עומד בפנינו , אבל צריך לעבוד על זה מהר....
דייזי,
מאז ששמעתי על החוזה לקניית האף-35 ומחירו האסטרונומי של המטוס, די פיקפקטי בנחיצות הקניה של המטוס הזה.
גם לאמריקנים זאת עלות ענקית 80-100 מיליון דולר למטוס, זה המון...
אני חושב שישראל היתה יכולה לעשות שימוש הרבה יותר יעיל בכמה טייסות של A-10, אם יש משופר עז ללכת על זה, כמה טייסות של אף- 18 משופר, ואם טראמפ היה מאשר אז טייסת אחת או שתיים של אף 22.
האיי-10 היה יכול לשמש אותנו לחיסול הבונקרים ששם הלבנונים מסתירים את הטילים שלהם, האף 22 היו משמשים אותנו לחיסול בסיסי הטילים Ss300 -400 והאף 18 לחיסול חיל האוויר הסורי ואו האירני. אבל לכו תדעו מה יקרה, תמיד ישארו לנו האף -35 לשחק איתם…
שבת שלום חברים , חמה ומתוקה
טוביה
eyalg1972 לפני 9 חודשים
חיל האוויר הסורי/איראני אינם אוייב פוטנציאלי שצריך את מיטב המטוסים כדי להתמודד איתם. ישבו מיטב המוחות וחשבו שצריך את מטוסי ה- F35 , אני לא מאמין שהשתמשו בו למשימה כמו הפצצת כמה מטרות פשוטות בסוריה (למעשה- אנו עוד לא יודעים אם המערכות מבצעיות)
deze לפני שנה ו-5 חודשים
.....אלאור אזריה.....

היה מענין לישמוע מה דעתך ומה דעתו של מי שמרגיש חופשי או חזק מספיק להיכנס לדיון הזה...ואני מקווה שבאמת יש כמה חזקים שכאלה פה לטוב או לרע

.....אישית...אני חושב שזאת בושה לצהל ולעומדים בראשו וכניעה לדעתו של העולם בנושא...וזאת ורק זאת היא הסיבה לכך שהחייל הזה לא קיבל למעשה צלש על מעשה הגבורה שלו...לדעתי בן גוריון היה מעטר אותו ומשבח אותו ולו רק מיפני שדעתו של העולם לא עינינה אותו במיוחד.....

tuvia לפני שנה ו-4 חודשים
היי דיזי,
ראשית, מה שלומך ?
כבר המון זמן עבר מאז שדיברנו פה לאחרונה.
דיזי, אתה מעלה פה נושא כואב ואשר דעת הקהל לגביו חצויה.
אם אתה שואל לדעתי, אני חושב שאלאור עשה שגיאה, ולא מהסיבה שכולם חושבים, אלא מהסיבה הפשוטה שלא היה סיכוי ולא הדל ביותר שהוא יקבל תמיכה במעשה זה לאור רוח התקופה והצבא הישראלי שהופך להיות יותר ויותר בבואה ( ראי) לחברה השסועה של ישראל.
תגובת שר הביטחון יעלון (בוגי) שכל כך הפתיע רבים מהימין , בכלל לא מפתיעה אותי. מאז ומתמיד חשבתי שבוגי הוא שתול של השמאל בליכוד, אין לו ולא היו לו מאז ומתמיד שורשים בליכוד. כולם הלכו עיוורים וסתומי עין אחרי אדם שהשלה אותם שהוא בעל דעות ימניות אך ורק בגלל שהתנגד לבריחה מעזה ומלבנון, והוא הלך נגד ראש הממשלה שרון שגם הוא היה איש שמאל מאז ומתמיד ( לפחות שורשיו היו בשמאל והוא גדל והיה תמיד בטחוניסט. יותר נכון לקרוא לו איש של בן גוריון) תגובת יעלון היתה תגובה טיפוסית של איש שמאל. צבועה ולקקנית. אחריו הלכו הרמטכל וראשי צהל, כאילו היו כולם מבית הספר של השמאל. מה זה שכל האלופים ( לפחות רובם) הופכים אידיאולוגית לאנשי השמאל?
מכאן, לאלאור לא היה סיכוי כבר מהדקה הראשונה, ורק זה מצביעה על אומץ ליבו הפוחז ורק בשביל זה מגיע לו מדליה.
בקשר לויכוח המוסרי לכאורה, צר לי, אבל במלחמה אין דבר כזה שנקרא טוהר הנשק, וההיסטוריה הצבאית של ישראל ושל כל הצבאות האחרים מצביעים על העובדה הזאת.
רק מי שעושה, שיעשה בסתר בלי שזה יגיע לעדשות המדיה והתקשורת. לכן מקרים כאלה בעבר ( הטבח בכפר מאי- ליי בוייטנאם וכו׳) לא עברו כי המדיה עלתה על המבצעים ושרפה אותם.
שבת שלום לך ולמשפחתך,
טוביה
deze לפני שנה ו-4 חודשים
.....tuvia.....

השלום לך ?

.....שוב הורדתה עלי תורה שהיא לא מסיני למעשה...חשבתי שאני בכיוון הזה אבל לא העזתי להאמין לזה בעצמי....

ואני מדבר כמובן על חוסר ההבנה המינימאלי שיש לישראלים בעולם ובמיוחד בארץ ישראל שליפעמים הם למעשה לא זוכרים את זה שהם יושבים שם הודות לצבא ההגנה לישראל...באמת שום תודה לאף אחד אחר

.....living on borrowed time...זה דבר שליפעמים מרדים את תאי החשיבה הנבונה שיש לנו כולנו במוח...ומנסה לספר לנו שהכל יהיה בסדר...אפילו לילות הסכינים המושחזים שרצחו כבר עשרות ישראלים נשים ילדים וגברים לא היצליחו עדין להיתגבר על התרדמה שאופפת את המימשל הישראלי לאחרונה.....

לפחות יש הסכמה על זה...שצלש...היגיע לו ולא בית סוהר...המימשל עוד ישלם על זה יום אחד ולצערי המחיר יהיה מאוד כבד

.....לרמטכל השמן אין לי ולא יהיה לי כניראה שום כבוד מיותר בשק הישראלי שאני נושא...אבל בוגי יותר מהידהים אותי ואתה בדבריך רק מחזק את זה.....

יופי לישמוע מימך עוד פעם
tuvia לפני שנה ו-4 חודשים
היי דיזי,
תראה, יש בעיה מאוד גדולה עם מה שניקרא ״ מוסר לחימה״ ובמיוחד כשמדובר על לחימה נגד טרור , במיוחד כשזאת גולשת למלחמת דת!
אני לא יודע אם אתה אוהב להאזין לתוכניות ביו-טיוב, אבל אני ממליץ בכל לשון על התוכניות של אורי מילשטיין.
אחת התוכניות המאירות עיניים היא על צורת המלחמה הערבית והוא מנתח את הצורך הערבי במלחמה תמידית!
כמו כן אופי הלוחמה הזאת שהיא היתה מראשיתה מלחמת טרור- פרטיזנית, הווה אומר מלחמת גרילה ולא מלחמה קונבנציונלית כפי שאומות נלחמות ביניהן, זאת גם הסיבה שבמלחמות שלהם מעורבת אוכלוסיה אזרחית שהיא זאת שנושאת בנטל הקורבנות.
סיפור אלעד עזריה הוא דוגמה לחוסר ההבנה של חיילים את אופי הלחימה בטרור, דוגמה לחוסר החלטיות של המערכת ולעובדה שמזה שנים המערכת השיפוטית מתערבת בדברים לא לה. במקום לאסור כניסה של עיתונות ומדיה לאזורים צבאיים צהל מאפשר לכל כתב מחורבן להכנס לכל מקום ואחרי כן המערכת מתפלאת למה יוצא לישראל שם כל כך לא טוב.
בקשר צר וכלים אני לא רוצה לדבר על זה כי זה נושא עצוב.
שבוע טוב לך ולמשפחתך
טוביה
קישורים רלוונטים
 |  הוסף קישור הצג הכל מציג 2 קישורים רלוונטים
אתר מומלץ בנוגע להיסטוריה של חיל האוויר אתר בעל תכנים רבים בנוגע להיסטוריה של חיל האוויר. כך ניתן למצוא באתר את התכנים האלה: תמונות מחקרים בנושאי חלל ותעופה. סיפורת- ספרים ואפשרות לקוראם און ליין. ביטאון חיל האוויר ממהדורה מס. 1 עד ימינו. טייסות ומערכים. לזכר הנופלים. סרטים שניתן לצפות בהם און- ליין. אתר מעולה! טוביה (tuvia)
ספר מעניין באופן מיוחד בנושא מלחמות הזולו ספר בהוצאת אונ׳ Natal Press דרום אפריקה 2000 ספר מעולה ובאכות נהדרת. תרשימי קרבות, מסלולי התקליות, צילומים, אילוסטרציות של כלי נשק , מדליות. והסברים מאירי עיניים ותאורים מפורטים של הקרבות. פשוט ספר מעולה. (tuvia)
סרטוני הקבוצה
 |  הוסף סרטון הצג הכל מציג 0 סרטונים

אירועים
 |  הוסף אירוע הצג הכל מציג 0 אירועים של חברי הקבוצה
ביקורות ספרים של חברי הקבוצה
הצג הכל מציג 3 מתוך 2757 ביקורות ספרים
"בסדר, שיקרתי! רצית שאספר לאשתך שעסקתי בציד אנשים ובחיסולם לפני שנתנו לי את הג'וב הזה לנבור ברפש בחיפוש אחר עצמות?" (עמוד 88). את הספר "חיילי... המשך לקרוא
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
גל פרל פינקל לפני 3 שעות


האומנם בשל התפוח? מיכל הידידה שלי מהספרייה, נגשה והושיטה לי את הספרים בשם צוות הספרייה, בחרנו אותם עבורך. הם מדברים על חיבוטי הכתיבה בהם ... המשך לקרוא
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
רץ לפני 6 שעות


"בעת שהשתוללה מלחמה ברחבי אירופה, ברוסיה, בצפון אפריקה ובאוקיינוס השקט, בעת שגדודי טנקים, טייסות מפציצים וציי צוללות, ומיליוני חיילים ני... המשך לקרוא
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
גל פרל פינקל לפני 10 שעותספרים שיש לחברי הקבוצה בבית
הצג הכל מציג 8 מתוך 4412 ספרים שיש לחברי הקבוצה בבית
עודכן שלשום


רשימות ספרים של חברי הקבוצה
הצג הכל מציג 6 מתוך 67 רשימות ספרים
בנצי גורן בן מגבעתיים
שין שין בת מגבעתיים
בנצי גורן בן מגבעתיים
שין שין בת מגבעתיים
שין שין בת מגבעתיים
שין שין בת מגבעתיים©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ