יבגני אוניגין

מהדורה דו-לשונית: עברית ורוסית

אלכסנדר סרגייביץ' פושקין

יצא לאור ע"י הוצאת ספרית פועלים, מכיל 251 עמודים, תירגום: אברהם שלונסקי. ספרות » ספרות מתורגמת


הוסף לסל
קנה חדש: ₪96.00 ₪86.40

ספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.833
6 בנים   6 בנות
גיל ממוצע:36
4478 התעניינו בספר


תקציר הספר
הרומן בחרוזים "יבגני אוניגין" של פושקין הוא יצירת המופת הראשונה של הספרות הרוסית הגדולה, ומבחינת אמנות-הסיפור והשיר שלו היא יצירה שאין דומה לה בספרות העולם. תרגום "יבגני אוניגין" בידי אברהם שלונסקי נחשב, בעיני רבים, לתרגום השירה המעולה ביותר בעברית.

מהדורת התרגום הראשונה של הרומן בחרוזים "יבגני אוניגין" מאת א.ס. פושקין בנוסחו העברי של אברהם שלונסקי, יצאה לאור בשנת 1937, במלאת מאה שנים למות פושקין (1799 - 1837).

מאז יצאו לאור חמש מהדורות נוספות, אשר בכל אחת מהן הכניס שלונסקי שכלולים ושינויים בחתירתו המתמדת להשגת הדיוק הפיוטי, ככל שאפשרו לו כלי העזר - המילונים וספרי המחקר החדשים - שהיו בידו בעת עיסוקו במהדורה שעמד להביאה לדפוס.
עם זאת יש לומר כי כל השינויים שהוכנסו בידי שלונסקי במהדורות השונות, להוציא נוסח אחרון, היו בגדר ליטושו של נוסח ראשון. על הנוסח אחרון (א. ס. פושקין, שירה, ספרית פועלים, 1966) לעומת זאת הוא שקד שקידה מרובה והשקיע בו עמל רב ותעצומות נפש. כמו כן הוסיף לתרגום הערוך מחדש מחקר פרשני בן 127 עמודים. זהו הנוסח המובא גם במהדורה מחודשת זו של יבגני אוניגין.

כך כתבה על התרגום לאה גולדברג,
שמסה נרחבת שלה על שירת פושקין נכללת במהדורה שלפנינו:

"בעיני היה תמיד תרגום "יבגני אוניגין" כמין נס. דייקנותו במסירת תוכן הדברים, במסירת הריתמוס עד לכל הפסקות הנשימה שבו, ללא כל אונס לגבי הלשון העברית, ההזדהות של היכולת הטכנית עם היכולת למסור את רוח הדברים כמו שהם ללא ויתור, הוא כמעט מעשה שלא יעשה. ואף על פי כן הנה הוא שריר וקיים לפנינו"

מהדורה מחודשת זו כוללת גם את פירושיו המפורטים של שלונסקי ליצירה וכן אחרית-דבר עדכנית של עמינדב דיקמן לתרגומו של שלונסקי: "יבגני אוניגין העברי- קווים לדיוקנו".

על אלכסנדר סרגייביץ' פושקין בויקיפדיה

היצירה "יבגני אונייגין", שכונתה על-ידי פושקין "רומן בחרוזים", נכתבה על ידו במשך כשבע שנים.

בתחילה פושקין לא התכוון לפרסם את הרומן, שתוכנן כסאטירה על החברה הגבוהה, מפני שחשב שהצנזורה לא תתיר את הפרסום. לאחר מכן שונתה היצירה והוצאתו לאור של הרומן התאפשרה. עם צאתו לאור לא זכה הרומן לביקורת אוהדת. מפושקין ציפו ליצירה ברוח ביירון, בדומה לפואמות הדרומיות שכתב. ואילו פושקין כבר שינה לחלוטין את סגנונו.

הביקורות השליליות לא גרעו מהצלחת הרומן בעיני הקוראים, שמיד הכתירו את "יבגני אונייגין" כיצירתו הטובה ביותר של פושקין. בשונה מפואמות אחרות של פושקין מתייחד "יבגני אונייגין" בתיאור רחב-הממדים של המציאות היומיומית, בצורה החדשנית של "הבית האונייגיני", בראייתו המקורית של המחבר את חיי החברה הגבוהה בסנט פטרסבורג, ורשמיו האישיים מתקופת גלותו בקישינב, אודסה, מיכאילובסקויה, מוסקבה ופטרבורג.

הנושא הכפול של "רומן בחרוזים" – סיפור קורות הגיבורים וסיפור קורות המחבר עצמו – הביא רבים להניח שהנפשות הפועלות המעוצבות ב"יבגני אונייגין" הועתקו מהמציאות. בלינסקי כינה את "יבגני אונייגין" "רומן היסטורי" והגדירו כ"אנציקלופדיה של החיים ברוסיה".

יבגני אוניגין - רומן בחרוזים, מאת א. ס. פושקין בהוצאת ספרית הפועלים בסיוע קרן יהושע רבינוביץ' לאומניות , יד שלונסקי, ומועצת הפיס לתרבות ולאמנות. תרגום ופירושים: אברהם שלונסקי, הביא לדפוס: אריה אהרוני, עם איוריו המקוריים של הצייר הרוסי נ. קוזמין, כריכה קשה, 346 עמודים


הקורא עיר הקורא מתי
ספרים בהלל23 0524322995 ירושלים 0524322995 לפני שנתיים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע יבגני אוניגין - מהדורה דו-לשונית: עברית ורוסית
רוסיה / ברה"מ | בנצי גורן בן מגבעתיים רשימת הקריאה עודכנה לפני שנה ו-7 חודשים


שיחות עם סטלין
מילובן דז'ילס
רשימה | צביקה בן 67 מכפר סבא רשימת הקריאה עודכנה לפני 3 שנים ו-1 חודשים

התחילה לקרוא לפני 5 שנים ו-7 חודשים


התחילה לקרוא לפני 8 שנים ו-1 חודשים


התחילה לקרוא לפני 8 שנים ו-3 חודשים


אלכסנדר סרגייביץ' פושקין (סופר על המוקד)
אלכסנדר סרגייביץ' פושקין (רוסית: Алекса́ндр Серге́евич Пу́шкин, להאזנה (מידע · עזרה), 6 ביוני 1799 - 10 בפברואר [1]1837) נחשב לגדול המשוררים הרוסיים, ממייסדי השירה הרוסית המודרנית, ומהתורמים המרכזיים לפיתוח השפה הרוסית. גם כיום נחשבות יצירותיו למופת הספרות העולמית.... המשך לקרוא
לקט ספרים מאת אלכסנדר סרגייביץ' פושקין
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של אלכסנדר סרגייביץ' פושקין


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ