ביקורת ספרותית על משחק על זמן מאת גיום מוסו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 22 באוגוסט, 2016
ע"י Leilany


מה הייתם עושים, לו ניתנה לכם הזדמנות לחזור בזמן? האם הייתם משנים את מהלך חייכם?
זו ההזדמנות שקיבל אליוט קופר, רופא בן 60. אליוט חולה סופני בסרטן הריאות, אב לאנג'י שנולדה מלילה בודד אותו בילה עם רופאה בכנס.
אליוט מציל את חייו של ילד בקמבודיה, ובתמורה מקבל עשר גלולות. עשר גלולות אשר יחזירו אותו בחזרה לזמן בו היה מאושר.
בחזרה לשנת 1976, אז אלנה קרוז, אהובתו, הייתה עודנה בחיים. משאלתו של אליוט היא לראותה פעם אחת אחרונה לפני שהוא נופח את נשמתו.
משאלתו מתגשמת, והוא חוזר אל שנת 1976, בה הוא פוגש את עצמו- בן 30, בריא (אך מעשן), נשוי לעבודה וחסר דאגות.
אליוט משתדל שלא לשנות את העבר. משתדל, ונכשל, שכן בן דמותו הצעיר הוא עקשן לא קטן.
אליוט נקרע בין הרצון להציל את אהובתו, עליה לא התגבר מעולם, לידיעה כי הצלה זו תעלה בחייה של בתו, שכן אם יישאר עם אלנה, הרי שאנג'י לא תיוולד.
הספר נע בין ה"הווה" (שנת 2006) לעבר, 1976. אנו מתוודעים לדמויות ולאט לאט נקרעים יחד עמן. ההחלטה של אליוט בהחלט לא פשוטה, וכך גם האירועים שחזרתו בזמן מציתים.

בזמן הקריאה חשבתי לא פעם מה הייתי עושה במקומו של אליוט. חשבתי על עברי שלי, ועל אהבת חיי הראשונה. מה היה קורה לו הייתי חוזרת בזמן ונשארת איתו? האם הייתי מוכנה לוותר על בתי, שנולדה מנישואים לאדם קר במערכת יחסים קרה?
רק אז הבנתי את התלבטותו של אליוט. לעולם לא הייתי מוותרת על בתי, גם עבור האפשרות למערכת יחסים נפלאה.

בסופו של דבר, הספר גרם לי לחשוב על העניין הרבה לאחר שסיימתי לקרוא אותו. מה הייתי עושה לו ניתנה לי האפשרות לחזור אחורה בזמן?
האם הייתי מעזה לשנות את חיי? האם הייתי מנצלת את הכוח הזה ליצירת הון, או לתיקון שגיאות העבר? האם הייתי מסתכנת בכך שמעשה אחד קטן עלול להוביל לכך שלא אפגוש את בעלי ואלד את בתי? האם הייתי מוכנה לאבד את חיי כפי שהם כעת, תמורת האפשרות לחיים טובים יותר, אך בלעדי המשפחה החדשה שלי?
זו דילמה שאני שמחה שלא עומדת בפניי.

הספר כתוב היטב, העלילה מרתקת וההשפעות של החזרה בזמן, גם אם לעתים חסרות היגיון, יוצרות ספר שלא ניתן להניחו עד העמוד האחרון.
הספר מעלה גם פרדוקסים מעניינים. אחד מהם הוא פרדוקס הסב. פרדוקס זה דן באפשרות של אדם החוזר הזמן, ורוצח את סבו בטרם זה פגש את סבתו. הדבר מונע את לידתו. כיצד, אם כן, הדבר אפשרי?
את התשובה לכך ניתן למצוא גם כן בספר, כאשר דנים ביקומים מקבילים- החזרה בזמן משפיעה עליך ביקום מקביל. תורת היקומים המקבילים, גורסת כי ישנם אינסוף עולמות מקבילים, בהם כל החלטה שלנו יוצרת עולם מקביל.
אמנם הספר לא מתעמק בנושא, אך גם ההתייחסות הקצרה לנושא מעניינת ומוסיפה רבות.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
קארן (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
כל החיים אנו בדילמות, מה היה קורה אם ... ?
אהבתי את הביקורת.
לי יניני (לפני שנתיים ו-6 חודשים)
קראתי ואהבתי את הספר ובקרוב יש ספר נוסף שלו

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ