ביקורת ספרותית על חמישה מאת יובל אלבשן
בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד
הביקורת נכתבה ביום שני, 27 ביוני, 2016
ע"י On The Road


ספר זה יחקק זמן רב בזכרוני בתור הספר הראשון שנאלצתי לתת לו כוכב אחד, בכאב רב וצער.

ממבט ראשון הספר נראה כמו הברקה, ראיון חד פעמי שעוד לא חשבו עליו. אחד עשר אנשים שמייצגים את החברה הישראלית נשלחים לחלל כדי לחנוך את הטיסה המסחרית הראשונה.בעקבות תקלה טכנית, לממשלת ישראל ניתנת האופציה להציל חמישה, מי אלה יהיו?
מהבנה של העלילה נשמע שמצופה לנו ספר פוליטי, מתוחכם, ביקורתי, נושך וחדשני. אין כיף יותר גדול מלבוא עם ציפיות לספר. אבל כמה שזה כואב ברגע שכל הציפיות מתרסקות להן....

ההחלטה התמוהה של הסופר שהניצולים שיבחרו ישלחו לנגה להקים אנושות חדשה (לא ספויילר, מסתבר שזה מובן מהתקציר שרשום מאחורה). החלטה תמוהה שבורחת מנקיטת עמדה. הרי זה לא שמחליטים מי יחזור לארץ ויחיה. אלה מי אולי יגיע לנגה ויקים שם אנושות (סיכוי אפסי) ואז כל הטענות נורא שיטחיות ונוגעות במין, ילודה וטיפה דת (אבל ממש טיפה).
אבל אתם יודעים מה? בואו נשים את זה בצד, הרי יש לנו כאן דמויות ומערכות יחסים, הם יצילו את המצב! אך גם כאן טעיתי.
כל דמות נכתבה לפי שבלונה שהסופר כנראה מצא באינטרנט. הנערה הווירדית, הזקן העשיר והתחמן, שר החינוך הדתי והפנאטי, כוכבת הריאליטי שממבט חיצוני שיטחית אך מבפנים היא נערה מורכבת "ומלאת רבדים", וראש הממשלה התמים שנקלע בטעות לתפקיד. מה שמדהים הוא שלא רק תכונות האופי ומעשיהם בנאלים, אלא גם כל משפט שיוצא להן מהפה. כבר הגעתי למצב שאני צורח על הדמויות:"אל תגידו את המשפט הזה, תגוונו, תהיו מקוריות!" איך הן בשלהן. אומרות את המשפט שמצופה מהן, ממש כמו סדרת דרמה יומית כושלת וממכרת.

ועדיין המשכתי לקרוא, כי עניין אותי איך יגמר הספר, איך הסופר יחליט לסיים את הסאגה ובסופה לצאת עם איזושהי הצהרה, כוונה, משהו קלוש שיבדיל אותו מספר בידורי בעל כוונה אחת בלבד בידור הקורא ומכירת עותקים. אך גם שם להפתעתי הרבה הצליח הסופר לסיים את הסאגה בהתחמקות מפתיעה ומרגיזה. וככה כשהספר נסגר השאלה היחידה שרצה לי בראש היא :"מה הרווחתי מהקריאה הזאת?" ואני חייב להגיד שלצערי הרב כלום. הספר נכשל בפן הביקורתי, הפן הבין אישי, בפן הספרותי של אפיון דמויות ומערכות יחסים. ככה שהקורא יוצא בסופו של יום מגולח מכל הכיוונים.

חבל חבל, חבל...
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ