ביקורת ספרותית על עלובי החיים - קלסיקה במהדורה מחודשת מאת ויקטור הוגו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 8 במרץ, 2016
ע"י אוהבת לקרוא


אני רק אומרת שביקורת זו מכילה ספויילרים בחלקה,
ז'ן ולז'ן, בן למשפחה דלת אמצעים התומך באחותו ובילדיה לאחר שבעלה נפתר, גונב לחם מהמאפייה ונתפס. הוא נשלח לרצות את העונש חמש שנים בכלא. ז'ן ולז'ן נתפס שלוש פעמים בניסיון לברוח, ומאסרו מתארך לתשע עשרה שנים. לאחר שחרורו מהכלא, הוא מתמלא במרירות, כעס ושנאה עבור החברה.
לאחר שחרורו של ז'ן ולז'ן, אנשים מנדים אותו בשל כך שהוא אסיר ומסרבים לתת לא מקום לינה. לבסוף מוצא מקלט אצל ההגמון הנדיב אך דחף השנאה גורם לו לגנוב בלילה כלי כסף ולהימלט. למחרת, תופסים את ז'ן ולז'ן ומביאים אותו בחזרה לבית ההגמון. ההגמון מכחיש ואומר לנוכחים ולז'ן ולז'ן כי הוא הביא לו את כלי הכסף ורוצה גם להביא לו פמוטים מכסף. הוא "מזכיר" לז'ן ולז'ן בלחש שינצל את הכסף כדי לחזור לעשות דברים טובים.
אירוע זה משנה את אופיו ואישיותו שם ז'ן ולז'ן, הוא מוכר את כלי הכסף ומשנה את שמו למדלן והופך לראש עיר מצליח של עיר קטנה בצרפת הגורם לשגשוג העיר והאזור כולו. הוא דואג למקומות עבודה לכל תושבי העיר, מטיף למוסר ונותן צדקה לעניים, הוא עצמו חיי בצניעות למרות הכסף הרב שיש ברשותו. ז'ן ולז'ן מנסה לעזור לפנטין, זונת רחוב, אשר חולה קשות להירפא. לרוע המזל פנטין מתה לבסוף מהמחלה. במהלך הספר ז'ן ולז'ן נרדף על ידי ז'בר, שוטר שפועל למען החוק ונאלץ לשנות זהויות ואף להסגיר את עצמו ולאחר מכן לברוח מהכלא, ז'ן ולז'ן מציל איש וטובע. כולם חושבים שהוא מת, אך למעשה ז'ן ולז'ן עדיין חי.
פנטין היא בחורה צעירה ויפה שנכנסת להריון עם אהובה, סטודנט עשיר שנוטש אותה מבלי לדעת שהיא בהריון. במשך שלוש שנים מגדלת פנטין את ביתה קוזט, אך לאחר מכן מוסרת אותה לבעל פונדק ואשתו, אדון וגברת ת'נרדייה שיטפלו בה בתמורה לכסף. פנטין עובדת במפעל אך סודה על ביתה שנולדה מחוץ לנישואים נחשף והיא מאבדת את מקום עבודתה. פנטין מוכרת את שערה, שיניה הקדמיות ואף הופכת לפרוצה כדי לשלם את הכסף לבני הזוג. כפי שנאמר פנטין חולה באופן קשה ומתה, לפני מותה, מבקשת מז'ן ולז'ן שישמור על בתה, קוזט. אדון וגברת ת'נדייה הם זוג נוכלים שמעבידים את קוזט הקטנה בפרך וסוחטים כספים מאימה. בני הזוג ת'נדייה מתייחסים אל קוזט כאל כלב, אך מטפחים את בניהם האחרים. לבסוף קוזט נלקחת בידי ז'ן ולז'ן מבני הזוג אשר מראה להם את המסמך שפנטין כתבה. ז'ן ולז'ן מטפל בקוזט במסירות ומתחיל לפתח אליה רגש שלא חש מעולם - אהבה.
קוזט גדלה ומתפתחת ומתאהבת בצעיר פריזאי ששמו מריוס, המאוהב בה קשות. ז'ן ולז'ן מפחד ממנו ומנסה לגרום לשניים לא להפגש. מתברר שם בתה של גברת ת'נדייה מאוהבת במריוס אך מודעת לכך שהוא מאוהב בקוזט.
האם ז'ן ולז'ן יתפס בידי ז'בר וישלח לכלא? האם ייתכן שמריוס וקוזט ייפגשו? מה יקרה בגורלו של ז'בר? את זה תגלו אם תקראו את הספר.
אני מאוד אוהבת את הספר ונהנת לקרוא אותו. הספר כתוב טוב מאוד. במיוחד אהבתי את הדמות האומללה, האמיצה, העקשנית של ז'אן ולז'ן, את קוזט הקטנה והאומללה הגדלה והמתפתחת לאורך הספר, פנטין המסכנה שמדרדרת לזנות, ומכורת את שיניה ושערה, פשוט הזדעזעתי באותו קטע, זה ספר מסעיר, גדול ומרגש.
בנוסף, הספר מעביר לנו מסרים איך החברה של פעם (וגם של היום!) מתייחסת לאנשים מסכנים יותר, עניים, בכמה זלזול, כינויי גנאי כמו "זקן" שבני הזוג ת'נדייה קוראים לז'ן ולז'ן ורק אחרי שמתברר להם שהוא אשיר הם קורים לא "אדון".

בספר יש אינספור ציטוטים, משפטים יפים ושירים שמאוד התחברתי אליהם.
בסוף הספר לא הפסקתי לבכות, אולי אין לי כל כך ניסיון והכל, אבל קראתי הרבה ספרים, וזה הספר הכי טוב שקראתי בחיים.
אני ממליצה בחום שתקראו את הספר הזה.
2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ