ביקורת ספרותית על אנה קארנינה א-ב - ספריה לעם #460 מאת ל.נ. טולסטוי
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 1 בפברואר, 2015
ע"י צילה


אני מעריצה את טולסטוי, כל כך מתחברת להלכי רוחו, ונפשו כפי שמשתקפים בגיבוריו. בתיאוריו הרגשתי כאילו אני צופה בסרט.
רומן זה פורש בפני את הרקע ההיסטורי של רוסיה במאה ה19. אצילים, משרתים, סוחרים, פקידות בכירה, מוז'יקים, רוסיה המאחרת במהפכה התעשייתית, שחיתויות. והנשים נטולות זכויות השכלה בחירות.

עם העלילה מתחוללות מהפכות חברתיות וכלליות ברקע. הרומן מאוכלס בריבוי דמויות. קיימים שני קווי עלילה הרצים במקביל. קו העלילה סביב אנה קארנינה וקו העלילה סביב לוין.

נהניתי להכיר אט אט את הדמויות עם התפתחות העלילה. קצת התבלבתי בין כל האלכסיי-ים למינהם. אך עם התקדמות העלילה למדתי להבחין שני האלכסיי-ים השונים (האח של אנה קראנינה, בעלה של אנה קרנינה ואלכסנדר [אם אני זוכרת נכון] ורונסקי.
אהבתי את העומק של הדמויות הראשיות, נהניתי מתיאוריהן , ממחשבותיהן ואופן התנהגותן בחברה. אהבתי לקרוא את תיאוריו לגבי צביעות החברה. נהניתי מחוש ההומור שלו אף על פי שהיה מתובל לצערי ממש במשורע.

ברומן זה, הכתוב בהמשכים, פחות התחברתי לאנה קארנינה. אהבתי דמויות האחרות כמו לוין, קיטי אלכסיי קארנין (בעלה של אנה) ודולי וילדיהן.

את הגיגיו הפילוסופיים לגבי הכלכלה והחברה אהבתי פחות, למרות שהיה קטע אחד שממש אהבתי והוא נושא הבחירות. הרגשתי כאילו זה החברה שלנו. "קח את הפתק מהכדור השמאלי שם בצד הימני", והבחור שלנו לוין כבר שכח מרב ההתרגשות מה ביקשו ממנו והתבלבל בצדדים.

נהניתי מאוד.

הערה. רציתי להרחיב את ידיעותיי לגבי מעמד האצולה ברוסיה במאה ה 19, ואחד התיאורים גרם לי לגיחוך קל.
אחת אצילות מספרת לנכדתה איך נהייתה שייכת למעמד זה, סבתה נישאה לאחד האצילים הרוסיים. האציל אהב לשחק קלפים. הימר על אישתו והפסיד אותה. הוא מכר אותה לשוק העבדים באלג'יר. אציל פולני אחר התאהב בה וקנה אותה משוק העבדים ונשא אותה לאישה. כך אותה אישה נהייתה אצילה שוב. תודו מדהים.

לקריאה נוספת. קישור:
http://alaxon.co.il/article/%D7%A1%D7%95%D7%A4%D7%94-%D7%94%D7%9E%D7%A8-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%90%D7%A6%D7%95%D7%9C%D7%94-%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%A1%D7%99%D7%AA/
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
צילה (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
תודה רבה דן.
דן סתיו (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
צילה סקירה יפה.
צילה (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
צודק בהחלט.
רץ (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
צילה - אין כמו סיפור רוסי לעורר דמעות, בעיקר כשאנחנו יודעים שעוד רגע ירד המסך על האצולה הרוסית.
צילה (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
תודה רבה לך אוקי. טרם ראיתי את הסרט. בכל מקרה העדפתי לפני צפייה בסרט לקרוא את הספר.
אוקי (אורית) (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
יופי של סקירה.. ממליצה לך (אם עוד לא ראית) גם לראות את הסרט..

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ