ביקורת ספרותית על זאבים מאת ליאת רוטנר
הביקורת נכתבה ביום שבת, 27 בספטמבר, 2014
ע"י שרה דונג


אני מנסה לכתוב ביקורת ומוחקת כל שניה. כל מה שאכתוב לא יהיה מספיק ראוי בשביל ספרה של ליאת רוטנר. את מדהימה ליאת! אהבתי את הספרים של מאלאדר ואת ספרייך האחרים. מאוד אוהבת!!
בשבילי זה מוזר לקרוא ספר נעורים. כשהייתי ילדה קטנה, הייתי מכירה אותם מהמדפים, סמדר שיר ועוד כמה שמות לא כל כך מוכרים לי. אף פעם לא קראתי ספרי נעורים.
הייתי ילדה שונה, מוזרה. חולמנית ומוזרה. אף פעם לא דמיתי לשאר בנות גילי. כשאותי עניין גאוגרפיה ותחומי ידע שונים ומגוונים, בראשן של בנות גילי היו דברים אחרים. ככל שגדלתי והגעתי לגיל ההתבגרות, לא יכולתי להבין איך אפשר לנהל שיחה שלמה על בגדים שמישהי לבשה באירוע זה או אחר ולהסביר במפורט מה לא התאים אחד עם השני. בזמן שבנות גילי יצאו בקבוצות לטייל בשבתות, או להתאסף בהפסקה ולרכל על כל העולם וגיסתו - אני הייתי קוראת ספר היכנשהו. כבר בכיתה ד' יכולתי לדעת היכן נמצאות המדינות ומהן ערי הבירה שלהן. בגיל שש עשרה, כשכולן עסקו בדיאטות שונות ובמירוץ ליופי, אני הייתי שקועה בספר שאול מהספריה העירונית. אני שונאת לצאת לשופינג וכמויות של קניות עושות לי סחרחורת, באמת. הראש שלי מתחיל להסתובב וכל מה שאני רוצה זה לברוח מהקניון\בוטיק\חנות. אבל כשאני רואה סטימצקי מרחוק או את צומת ספרים, הלב שלי מגביר את פעימותיו.
אותי אף פעם לא עניינו בגדים או איפור או תכשיר יופי מטפח אחר. לא הייתי מוזנחת, זה ברור. אבל יתר-ההתעסקות בחיצוני כשאר בנות גילי, היה משהו זר ומכביד בשבילי.
כשחברותי התבגרו וההורמונים התחילו להשתולל, פתאום עולם הבנים היה משהו מרתק ומסעיר. רוב יומן של הבנות עברו בדיבורים על בנים. בנים כאן, בנים פה, בנים שם. וההוא הסתכל עלי, וההוא מוצא חן בעיניי... בגיל הזה, ההתרחקות מבנות גילי ומחברה, הייתה מהירה יותר ועוצמתית.
בחברה דתית שאני חיה בה, הבנים היו בנפרד מאיתנו. וזה מוזר בשבילי לקרוא ספרי נעורים שיש בהם מורים בכיתה וילדים בנים. מוזר מאוד.
כמובן שהייתי מדמיינת שיש לי אח תאום ושאנחנו עורכים הרפתקאות ביחד בתוך הספרים שאהבתי. אבל לא הייתי במסע דיבורים עליהם ואודותיהם. כמובן שמידי פעם היו פה ושם התדלקויות, אי אפשר להתעלם מזה שאני בחורה מתבגרת... אך אף פעם לא התאהבתי קשות או נדלקתי ברצינות. במקום שאני חיה בו, אם את בקשר עם מישהו - זה אומר שאת מעל 18 והבחור הוא החתן שלך\בעלך.
לכן זה מוזר לקרוא ספרי נעורים, כי אני פשוט לא יכולה להזדהות עם העלילה.

וכל זה ההקדמה לביקורת לספר...
אז ככה.
הדמות הראשית היא בחורה בת 16 שקוראים לה עלמה (תמיד אהבתי את השם הזה), והיא מתעוררת יום אחד מקומה, כמעט חסרת זיכרון, לאחר רצח חברתה הטובה ביותר, יובל.

אני אוהבת את הדמות של עלמה.
היא כמוני.
פחות נשית מבנות גילה. כוחנית יותר, פחות חלשה ושברירית מהבנות שסביבה. היא אוהבת מאוד את חברתה יובל. יובל שמשוגעת על חלליות ופריקית של דברים מוזרים.
אני מקנאה בעלמה, לפחות לה הייתה את יובל לצידה. לי לא הייתה אף חברה. כיוון שאף אחת לא יכלה פשוט להבין אותי ואת המוזרויות שלי. מוזרויות כמו לנסות ללמוד שפות, לאהוב מדע בדיוני, לקרוא עד שכואב לך הראש, לרצות ללכת לטייל בגשם - באמת, מי ירצה לצאת לגשם ולהתרטב ממנו סתם! - לאהוב את החושך, לא לרצות לטפח את הגוף שלך ואת היופי שלך כיוון שאת נערה...
נקשרתי מאוד לדמות של עלמה. היא מסובבת בנערים ונערות מהעילית של הכיתה, 'מלכי הכיתה'. והיא מוקפת בשקרים, במבוגרים שלא מאמינים בנערות בנות 16...

והבחור שלפי מה שסיפרו לה, רצח את חברתה הטובה ביותר בעולם - בחור יפה, רוסי (אוי... רוסים!) - היא נמשכת אליו למרות האזהרות של אלו המתיימרים להיות חבריה. והוא מנסה לספר לה את האמת. אך היא נקרעת בין נאמנות למה שנהיה כ'בגידה' בזכרה של יובל.

אבל הסוף הטוב מגיע ממש בסוף. כל הספר הייתי שקועה ומתוחה. מה יתגלה לה? ואיך תתגבר על עולם המבוגרים שלפעמים לא מקשיבים ולא נותנים את תשומת לבם לצעירים מהם.אני מתכננת לקנות את הספר בקרוב, הידיעה שהוא נמצא לצידי - תהיה מקסימה בשבילי.
מאוד מאוד מאוד מאוד מאוד אוהבת את הספר.
שרה :)
קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
הרמיוני (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
ביקורת מעולה:)
גם אני חיה ככה.
בלי סניף, בלי פגישה עם אנשים שאני לא ממש מכירה, ואני חייבת להודות שזה מעצבן אותי. למה לחברות שלי מותר ללכת לסניף ולי לא?
ואמא תמיד עונה," כי אני לא רוצה שהבת שלי תגדל בכזו תרבות"
איזה תרבות? תרבות של הבילוי?
אבל אני מתמודדת. בקושי, אבל מתמודדת.1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ