ביקורת ספרותית על שיפון עם שינקן מאת צ'רלס בוקובסקי
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 29 ביוני, 2014
ע"י choulaw


"שיפון עם שינקן", ספר ההתבגרות של הנרי צ'ינסקי (הוא צ'רלס בוקובסקי)חף מכל התייפייפות וחנפנות כלפי הקורא. הסיפור בוטה, חושפני, ללא כל סנטימנטליות, קשה לפעמים לקריאה ולעיכול. אולם אי אפשר שלא להתרשם מהכנות והאמיתיות שבו.
בוקובסקי גדל בתקופת המשבר הכלכלי בארה"ב, במשפחה הנאבקת להישרד כלכלית, עם הורים כהי רגש ואבא שהשפה היחידה שהוא מכיר כלפי הילד היא אלימות פיזית. הוא סופג מכות בבית, ומכות מנערים בבית הספר, סובל מבדידות וגם מאקנה קשה המותירה צלקות פיזיות ונפשיות. כל אלה רק מחזקים ומחשלים אותו אבל גם הופכים אותו לאדם המרחיק עצמו מרגשות ובוחר בדרך האלימה כשפת הביטוי הטבעית עבורו. בוקובסקי מציג את עצמו ללא כחל ושרק, ללא שום סנטימנטליות, מבלי לנסות להצדיק את עצמו ואת התנהגותו ומשאיר לנו לשפוט איך הוא הגיע לאן שהגיע. איך הפך לשתיין כרוני, לאדם אלים, שאינו מסוגל לשום קשר יציב, אטום רגשית, אדם שאינו מסוגל לקחת על עצמו שום אחריות לטווח רחוק, חי מעבודה מזדמנת לעבודה מזדמנת, מבקבוק לבקבוק. יחד עם זה הוא מצליח להעביר לנו גם את תחושת ההחמצה של אדם שאינו מסוגל למצות את הפוטנציאל הטמון בו.
מקריאת קורות חייו של בוקובסקי אפשר ללמוד שאכן (פרט לשם הגיבור שהוא שונה) פרטים רבים בסיפור משקפים את סיפור חייו של בוקובסקי. ממליצה גם לקרוא את ספר ההמשך, "כלבויניק", שממשיך ומתאר את חייו של צ'ינסקי ומביא לשיא את התיאור של אדם שיצר ההרס העצמי כמעט שמביא אותו לדרך שאין ממנה חזרה. מהכרת קורות חייו של צ'רלס בוקובסקי מתברר שהוא בכל זאת הצליח בסופו של דבר לממש את כשרונותיו ולהפוך לסופר, ואפילו סופר מוערך, אבל מי שקורא את שני הספרים - שיפון עם שינקן וכלבויניק - מבין שהדרך היתה ללא ספק קשה ביותר עבורו.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
choulaw (לפני 3 חודשים)
תודה. אחפש אותו.
גוטי (לפני 3 חודשים)
ממליצה לך לקרוא את "שירות הדואר" אחד הספרים היפים אם לא הא :)
דוידי (לפני 4 שנים ו-5 חודשים)
וגםשרות הדואר ראוי מאוד....

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ