ביקורת ספרותית על לכבות את האהבה מאת יוכי ברנדס
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 22 בספטמבר, 2013
ע"י רפיס


בקיצור: אכזבה גדולה.
יוכי ברנדס כסופרת אהובה עלי מאוד ואני מעריך מאוד גם את דעותיה על היהדות ועל החברה בכלל.
ובכל זאת, בספר הזה, יש פספוס. הרעיון הכללי מעניין מאוד ומאפשר לברנדס לעסוק בסוגיות המטרידות אותה ביהדות: שלטון הגברים ותפקיד הנשים, אשר מובילות למעשה את הגברים מאחורי הקלעים. לצורך כך גייסה ברנדס הפעם את סיפורי הכתות המשיחיות, שמנהיגיהם סחפו אותם לחיי התנזרות במדבר (או בקהילה קיצונית בשטחים, באופן דומה). אני ציפיתי לפיתוח ודיון פילוסופי בנושא מרתק זה, אבל קיבלתי סיפור אהבה מבולבל, לא אמין, כאשר דמות הגיבורה הראשית, נעמה, לא מעוררת שום סימפטיה והזדהות.
כמו שציינו כמה מן המבקרים, הדמות המעניינת ביותר בספר היא מיכל, אימה של נעמה, וכאשר מגיע סוף הסיפור והאם נוקטת צעד דרמטי קיצוני, ההרגשה היא שסיום זה מאולץ, לא מתאים ושטחי. גם תגובת הבת לצעד הזה של אימה, למרות שהיא צפויה, לא מנומקת ומובנת מספיק.
הספר נכתב בתחילת שנות ה-2000, ולכן ניתן עוד להבין איך מופיע המושג העתיק "דיסקט" בספר, אבל עדיין נותרות מספר שאלות, הגורמות לחוסר אמינות בסיפור, כמו המחשב הנייד, המופיע פתאום (לצורך כתיבת ספר) במערה מבודדת במדבר..., כמו שלא מובן, לחלוטין, ממה בעצם חיים האנשים בכתות המתבודדות הללו, שמאפשר להם "לנסוע לירושלים לעשות קניות".
נראה לי שהיום יוכי ברנדס לא הייתה נופלת למלכודות חוסר-אמינות כאלה.
קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ