ביקורת ספרותית על חוטים מקשרים מאת ויקטוריה היסלופ
הביקורת נכתבה ביום שבת, 7 בספטמבר, 2013
ע"י talula


ספר מקסים! היסלופ כהרגלה מיטיבה מאד בתיאורים כך שאפשר ממש להרגיש שאנו נמצאים בעיר סלוניקי, ועושה מאד חשק לבקר בה. הספר מאד מעניין, תמיד אהבתי ספרים שחידשו לי מבחינת ידע והספר הזה בהחלט חידש לי, במיוחד לגבי חילופי האוכלוסיות בין המוסלמים בחיו בסלוניקי לבין היוונים שחיו בטורקיה, ועל כל המלחמות בניהם, גם למדתי רבות על המלחמות הפנימיות ביוון לאחר מלה"ע ה2, היה מאד מעניין לקרוא ספר שבעצם אמנם מדבר על משפחה יהודית בין השאר אך הדמות הראשית היא נוצרית ובאמצעותה אפשר להבין מה המלחמה עשתה גם לאלה שלא יהודים, הפחד, חרפת הרעב, העשירים שנשארו תמיד עשירים כי היו משתפ"ים ועניין אותם רק עושרם, ושאר האוכלוסיה שחלקם אך נלחמו למען יוון.

*ספויילרים כללים* למי שלא קרא.......

הספר מספר את סיפורה של העיר סלוניקי, ב1917 הייתה שריפה גדולה שכילתה את כל העיר והפכה אנשים רבים לפליטים, כך אנו מתוודעים למשפחה עשירה שנאלצים לעבור לבית הקודם של האשה בשכונת שיכונים חמימה ונעימה, ממנה הבעל העשיר סולד, תיאורי השכונה הזאת הזכירו לי רבות את תיאורי השכונות הישראליות בשנות ה60' החזיר אותי קצת לספר "בשבילה גיבורים עפים" שם תואר רבות החום ויחסי החברות הטובים בין השכנים, ברחוב אירני בסלוניקי היה חום כזה ויהודים, נוצרים ומוסלמים חיו בשלום. זאת עד שהמוסלמים הועברו לטורקיה, או אז אנו מתוודעים לקטרינה, ילדה בת 5 אשר נעלמת לאמה בעת שהיו בתור לעלות על ספינות לברוח מהעיר ספירנה, היא מגיעה עם אשה שמתנדבת להשגיח עליה לסלוניקי, התיאור מכמיר את הלב על הילדה הקטנה שמחפשת את אמא, ועד שהיא סופסוף מצליחה לכתוב לה מסתבר שמזלה של האם לא שפר עליה והיא מפצירה בין השורות בילדה להישאר בחיים שבנתה ברחוב איריני בסלוניקי.
בהמשך אנו מתוודעים למשפחה יהודית חמה ומקסימה בעלת חנות מלאכה, אב המשפחה, בעל החנות, הוא איש טוב שבניגוד לקומנינוס סוחר הבדים העשיר, אשר כל מה שמעניין אותו זה להתעשר עוד ועוד, הוא דווקא דואג לרווחת עובדיו ונשאר לגור בדירה צנועה ברחוב אירני, מתייחס לעובדיו כלבני משפחה, כמה נוראי היה שגרמניה כבשה את סלוניקי, אירועי "השבת השחורה" המחרידים, וה"שגרה" שהמשפחה נאלצה לחיות ולהתמודד איתה עם הכיבוש, איך שאב המשפחה ועובדיו היהודיים נאלצו לתפור בגדים לחיילים הגרמנים, ועצם כך שעשה זאת הותיר אותו להמשיך לחיות ברמה יחסית גבוהה, לעומת מאות אחרים שסבלו מחרפת רעב, וכמה נוראי עוד יותר היה זה כאשר בסוף המשפחה הועברה לגטו ולבסוף לפולין ל"יישוב מחדש", היה מרגש מאד לקרוא בספר איך הסתירו היהודים את אוצרותיהם מפני הנאצים.

הספר הוא סיפור מאד נשי, ברובו מספר על חיי הנשים ועל חוויותיהם המשותפות, הגברים נמצאים שם בעיקר לתאר את הנשים, הרעים שבהם מדגישים את מצבם הקשה של הנשים אשר תלויות בהן, בהקשר זה שנאתי את קומנינוס שהיה חשוב יותר לו הכי עסקיו ובכלל לא התייחס למשפחתו ולאשתו בפרט, ואשתו המסכנה שלא הייתה לה כל ברירה אלא להישאר איתו וששוחררה רק כשמת.

הדמות של קטרינה הייתה מקסימה ושובת לב ואף אמיצה מאד, היה מקסים לראות איך בינה לבין איבינה האשה שטיפלה בה נוצר קשר כ"כ חזק ואמיץ, ועד כמה קטרינה קשרה גורלה בגורל סלוניקי, בניגוד ל2 בנותיה הביולוגיות של איבינה שעזבו את סלוניקי ואת איבניה יחסית מוקדם קטרינה נשארה. סיפור האהבה בינה לבין דמיטריס היה מקסים, כמו גם סיפור אהבתה לרקמה, מקסים היה לקרוא על מי שעובדת בעבודה יצרנית ויצירתית, הריגוש ממשהו שיצרת בעצמך הוא משהו הרבה יותר מיוחד ושונה מהמקצועות החופשיים. תיאור החיים הפשוטים והנעימים, כל זה עשה לי חשק עז לבקר בסלוניקי, התרבות היוונית, הודגש גם רבות בספר הצדדים השלילייים, כל מלחמות האחים שהיו שם, רעידת האדמה, היה עצוב שקטרינה ודמיטריס נאלצו לשלוח את בניהם ללמוד בחו"ל כדי שיוכלו לקבל השכלה חופשית ובסוף הם בנו לעצמם חיים שם ושכחו את סלוניקי, לעומת זאת הסוף שהנכד בחר להישאר שם ו"לשאוף" קצת את סלוניקי היה מאד יפה ומתאים.

לסיכום, מאד נהניתי מהספר, הדמויות כתובות היטב וגורמות הזדהות רבה. הפריע לי החדגוניות של הרעים, כאילו לא היה בהם שומדבר טוב, קשה לי להאמין שאפשר להיות כ"כ חדגונים, האבא, שעד כדי כך שנא את בנו שהלך ונהיה קומיניסט עד כדי שהמציא שהוא מת....והאמא המסכנה.....אני יכולה להמשיך לכתוב עוד הרבה אך אסיים כאן ואסכם שהספר מצייר מאד יפה את התקופה ומלמד ומעשיר כמו גם ספרה הראשון "האי של סופיה". מומלץ!
2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
talula (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
שמחה שאהבת :-) אכן הכתיבה של ויקטוריה מאד יפה תמיד היא גם כותבת על נושאים כ"כ מעניינים!
לי יניני (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
כל הספרים של ויקטוריה היסלופ טובים. הספר הזה גם מצויין תודה על הביקורת
talula (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
מקווה שאכן יעבור בקרוב מ"ליד המיטה" לקריאה! שמחה שאהבת את ההמלצה, כן לאחר קריאת הספר חקרתי קצת על ההיסטוריה וראיתי שאכן המאורעות שתוארו קרו. נשמע כ"כ מעניין להתהלך ברחובות העיר הזאת, ממליצה שתתחיל לקרוא אותו כשהחוויה עוד טרייה נראה לי מוסיף המון שהיית שם ממש עכשיו איזה כיף! שנה טובה
יעקב קליש (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
היי טוביה, לפני מספר ימים חזרתי מסלוניקי (Thessaloniki, הם קוראים לה בחיבה "סלוניקה" והמילה סלוניקי היא, כנראה, המצאה ישראלית...) המדריך התייחס לספר וציין שכול הדברים הנאמרים שם אכן קרו, וכול מורי הדרך והמקומיים אישרו זאת. אכן, הספר יפה ומרגש (משמועה) והוא "ליד המיטה" כהבא בתור לקריאה. תודה על ההמלצה, ושנה טובה!2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ