ביקורת ספרותית על מלכים ג' מאת יוכי ברנדס
בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 16 באפריל, 2013
ע"י אורי בר


ביחס לפרדס של עקיבא, זהו ספר מאכזב ביותר.
העלילה בו מלאכותית ביותר, אנאכרוניסטית ומעושה.


הרבה המצאות היסטוריות יש בספר שכל כולו אינו אלא רצונה של ברנדס להתריס ולהיות פרובוקטיבית.

הספר מנסה לערער על שורשי ההיסטוריה שלנו ולהטיל כתם על בית דוד ושבט יהודה שכולנו צאצאיו. הספר הוא פוסט יהודי במובן שהוא מערער על התנ"ך ומציע אלטרנטיבה בדיונית לחלוטין בדמות בית שאול שבמבחן ההיסטוריה לא הצליח לשרוד כמו בית דוד.

הספר אנאכרוניסטי בכך שהוא שם בפי הדמויות הסתכלות מטאהיסטורית ורטרוספקטיבית כאילו הדמויות המקראיות ראו למרחוק וידעו מראש כביכול להערים על סיפור ההיסטוריה האמיתית.

כפי שכיום עלינו להתמודד עם נראטיבים פלשתינים המחקים את ההיסטוריה שלנו ובכך מנסים לעקר ולערער את עצם קיומנו באמצעות עיוות וסילוף ההיסטוריה, כך ממש עושה ברנדס בנסיונה לייצר היסטוריה חתרנית ואלטרנטיבית. לא ברורנלי מה נסתה להשיג בכך. האם בדעתה שפתאום יצוצו להם בני שבט בנימין מתהומות הנשייה וכביכול יגאלו אותנו מעצמנו, בני שבט יהודה, שמשום מה ברנדס כה מתכרת אליו?

אני חושב שהאמת מאחרי ספר זה טמונה בסכסוך האישי שיש ליוכי ברנדס עם היהדות כיום ובספר זה היא רצתה לבוא חשבון עם אותה יהדות.

הממץ של ברנדס לקעקע את שורשינו כיהודים בני שבט שבסופו של דבר ידו היתה על העליונה בהיסטוריה ונסיונה לייצר היסטוריה אלטרנטיבית של שבט בנימין הנידח הוא ניסיון שרווח במחוזותינו לאיין את זהותנו כיהודים ולהביא לניתוק ולניכור עצמי חסר תוחלת.

לסיכום, אפשר לקרוא את הספר כספר פסיאודו היסטורי ובדיוני. ברנדס כותבת מוכשרת. אבל למי ששלם עם שורשיו היהודים אין ערך מוסף מיוחד בקריאת הספר וכן מלבד סקרנות אין סיבה אמיתית לקרוא אותו.

למי שכמה לחומר פוסט יהודי, שיקרא ספר זה ושיבושם לו, מלבד כריתת הענף שעליו הוא יושב לא תצא לו כל תועלת מלבד הצלחה אישית ביצירת ניכור נוסף בינו לבין זהותו ושורשיו.

כמו שהיו לנו כנענים יהיו לנו בנימינים שיתווספו על שונאי יהודה וצאציאה הלא הם אנחנו היהודים.

ההיסטוריה הוכיחה כי ממלכת יהודה צלחה את כל מהמורות ההיסטוריה ועד חורבן בית ראשון שושלת בית דוד נותרה יציבה בעוד שבממלכת ישראל לא השתמרה אף שושלת ולמרבה הצער ממלכה זו הובסה ונעלמה. עצם היותנו יהודים עד עצם היום הזה, נצר לשבט יהודה, מוכיחה כי בית דוד, אף שלא חף משלמות, ניחן בתבונה שהביאה להישרדותנו כעם עד עצם היום הזה וגם ספר זה לא יצליח להביא חס וחלילה להיעלמותנו כיהודים מעל במת ההיסטוריה.
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה0 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ