ביקורת ספרותית על שינה - כריכה קשה מאת הרוקי מורקמי
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 12 בדצמבר, 2012
ע"י פיית הספרים


קראתי כמה עמודים, והתייאשתי, כל כך הזוי, שכבר חסר קשר למציאות ובגלל זה לא מעניין. לא הבנתי כלום, לכן לא ריתק אותי להמשיך, את מעט העמודים שקראתי קראתי כמו שירה גבוהה שאני לא מבינה כלום.
אם יש משהו שאני שונאת זה ספרים קשים להבנה. אני מעריכה שפה יפה ופואטיקה, ונהנית מתיאורים מקוריים, אבל אומנות לאינטלקטואלים היא לא אומנות. לדעתי כל מה שיפה באומנות זה שלא צריך להסביר אותה, אלא מרגישים אותה, ואם האמן לא מצליח לעשות זאת, הוא אמן לא טוב. בדיוק כמו שמורה שלא מבינים אותו הוא מורה לא טוב, זה לא שהתלמידים סתומים.
יצר בי תחושת אנטי.
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
יעל (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
אין כזה דבר "מורה שלא מבינים אותו" יש מורה שרק ה-10% העליונים של הכיתה מבינים אותו. והמבין יבין (או שלא).
אפרתי (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
הביקורת שלך כתובה יפה למשעי... אבל אני לא מסכימה איתך. אומנות שכל אחד יכול להבין אותה איננה אומנות טובה, אלא נגישה. ההנגשה הפכה את רוב תחומי האומנות לירודים במקצת. במאמץ לקרב את האומנות לעם הצליחו כל האומנויות לרדת במקום להעלות את העם אליהם. את מורקמי לא קראתי ולכן אל לי לחוות דעה עליו, אבל תמיד תהיה אומנות גבוהה יותר או פחות וזה לא עושה אותה טובה או פחות.
Hill (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
הרשי לי לחלוק עלייך, אמנות לאינטלקטואלים? אין דבר כזה. היופי באמנות, בכל סוגי האמנות, היא שהמתבונן בוחר את הפרשנות, את הרגש לחוות מיצירה כלשהי. זה לא חייב להיות לפי אמות מידה מסוימות, אין הכתבה להתרשמות מסוימת מיצירה, אין תכתיבים למה שאתה בוחר לקחת מן יצירה, לתחושת ההזדהות שלך, למקום הפרטי שלך שהיצירה מצליחה לגעת. פשוט אין כללים אחידים. באשר ל'אמן לא טוב' - לדעתי, גם זה לא קיים. העובדה כי אנשים מסוימים לא מצליחים להתחבר ליצירות של אמן מסוים- לא הופך אותו ל'לא טוב'. לא כולם מצליחים להתחבר להכל, זה טבעי והכי נכון. אנשים שונים אוהבים דברים שונים- זה מה שמניע את העולם, וזה היופי. אני מוצאת את מורקמי, בספר הנ"ל מבטא משמעות חסרת עכבות, ממלא חלל. זה יותר מבסדר לא להבין יצירה כלשהי, לי זה קורה לא מעט. אך לבטל אמן או יצירה מסוימת רק כי לא מבינים.. לדעתי, לא מתפקידנו, ואין לנו להתיימר.4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ