ביקורת ספרותית על מרי אנטואנט (1987) - כריכה קשה מאת סטפן צווייג
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 1 בינואר, 2011
ע"י פיית הספרים


הקריאה קצת מתישה. הכתב קטן וצפוף, העברית לא הכי זורמת. עכשיו כבר מדובר יותר על המהפכה עצמה - פוליטיקה וזה פחות מעניין.
התחלתי ספר חדש בנתיים.
וגם ראיתי את הסרט "מרי אנטואנט" עם קירסטן דאנסט מ 2006. מאוד יפה! עם מוסיקה עכשוית. הסרט צולם בורסאי, וזכה באוסקר על התלבושות. ע"ע ביוטיוב וב-imdb.
31/12/2011
סיימתי.
טוב, הספר לא זרם לי, זה ברור, אבל הסיפור, שהתרחש במציאות כמובן, היה מצמרר.
לקחו נערה בינונית, הפכו אותה למלכת צרפת ועשו לה
(ולבן זוגה המלך לואי ה-16 חסר הכריזמה והשאפתנות) דמוניזציה, רצח אופי, עשו ממנה, רוצחת, בוגדת במדינה, גורמת המהפכה, ומגלת עריות (טענו שהיא מתעללת בבנה בן ה-8). כולם ידעו שאלו הפרזות, וספציפית חבר המושבעים, אבל אף אחד לא העז להתנגד. כל חבריה של המלכה התנדפו, כולל משפחתה מארץ מולדתה, נתנו לה להרקב בכלא כאחרון הרוצחים.

אם יש משהו שהיא הצליחה להוכיח זה את הריקנות שמאחורי הפאר, את הטיפשות באופן המלכת המלכים, שעשויים להיות חסרי עניין וכשרון בהנהגה.
מארי אנטואנט, המלכה, רק רצתה להנות מהחיים הטובים, לרקוד, להתלבש, לשחק. לואי ה-16, בעלה המלך, רק רצה להתבודד, ללמוד, ולצוד. בעל כורחם הם "הושלכו" לכס המלוכה, ושני חסרי כשרון מנהיגותי אלה, אמנם נכשלו במלוכה, אך נשפטו משפט בלתי הוגן בעליל.
אפשר היה לסיים את כל הפרשה בהדחתם מתפקידם, אך ראשי המהפכה הגדילו לעשות והשפילו אותם עד עפר, ולבסוף - רצחו את שניהם בכיכר העיר, וכן דאגו שבנם יורש העצר לא יגיע למלוכה (כמה אירוני, אחרי שהעם והחצר דחקו בהם להביא יורש עצר והביך אותם בגלל בעיות התפקוד של המלך).

ממליצה, בגלל הסיפור, ולא בגלל הכתיבה. קראתי כבר ספרות יותר יפה, אבל זו מציאות שעלתה על כל דמיון.
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ