ביקורת ספרותית על קצין ומרגל מאת רוברט האריס
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 12 במרץ, 2019
ע"י גל פרל פינקל


"בית הדין גוזר על אלפרד דרייפוס עונש של הגליה ומאסר עולם במתחם מבוצר, מכריז על סילוקו של סרן אלפרד דרייפוס מהשירות, ומצווה ששלילת דרגותיו תתקיים מול המסדר הצבאי הראשון של חיל המשמר הפריזאי" (עמודים 19-20 ).

הספר "קצין ומרגל" מאת רוברט האריס (הוצאת זמורה ביתן, 2015) עוסק בפרשת דרייפוס. האריס, חבר באקדמיה המלכותית לספרות ובוגר אוניברסיטת קיימברידג´, הוא סופר מוכשר שחיבר מספר חב של מותחנים היסטוריים (בסוף הספר הוא אף ודה לאשתו, גיל, על סבלנותה וסובלנותה לעיסוקו) ובהם "פומפיי", "אניגמה" ו"אימפריום". בספר זה מצליח האריס להשיב לחיים את פריז של ראשית המאה העשרים ופרשה שהטביעה את חותמה על ההיסטוריה של יותר מאומה אחת, עליה אמר בשעתו הרצל, שכעיתונאי סיקר את הפרשה, כי הפכה אותו לציוני.

עלילת הספר מתרחשת בפריז, שנת 1895. גיבור הספר הוא הקולונל ז´ורז´ פיקאר, קצין צעיר ואמביציוזי בצבא הצרפתי. פיקאר התגייס לצבא לאחר מלחמת פרוסיה-צרפת (1870). "הצבא היה לאבי, ולא היה בן שהשתדל יותר ממני לרצות אבא תובעני. פיציתי על אופי חולמני ואמנותי כלשהו במשמעת אכזרית. מתוך כיתה של 304 צוערים באקדמיה הצבאית בסן-סיר, יצאתי חמישי. אני יודע לדבר גרמנית, איטלקית, אנגלית וספרדית. נלחמתי בהרי אוראס בצפון אפריקה וזכיתי במדליה הקולוניאלית; בנהר האדום בהודו-סין וזכיתי בכוכב הגבורה. אני אביר של לגיון הכבוד" (עמוד 31).

זמן קצר לאחר שסרן אלפרד דרייפוס מורשע בריגול, מושפל בפומבי מול המון זועם ונידון למאסר עולם באי השדים מתמנה פיקאר לעמוד בראש יחידת המודיעין (תחת השם המטעה "המדור הסטטיסטי") שהביאה את הראיות כנגד דרייפוס. בעוד דרייפוס מרצה את עונשו, מתעוררים ספקות בלב פיקאר, שמא עודנו ישנו מרגל בשורות הצבא. הוא גם מבין כי המדיניות הצרפתית בנוגע לדרייפוס ברורה "אנחנו מחכים שהוא ימות" (עמוד 86). החקירה מובילה אותו למבוך מסוכן של מרמה ושחיתות, המאיים לא רק על כבודו אלא גם על חייו.

תרגום הספר רהוט וקולח. פיקאר מתגלה כבלש שקשה שלא לחבב והסיפור עצמו שובה לב. מותח ומומלץ בחום.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני שבועיים)
וכמובן חמישה כוכבים זוהרים.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ