ביקורת ספרותית על השקרנית והעיר מאת איילת גונדר-גושן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 6 בפברואר, 2019
ע"י yaelhar


#
קראתי את הספר הזה בזכות שני דברים: ספרה הראשון "לילה אחד, מרקוביץ'" שמאד מאד אהבתי, והביקורת המרתקת של שונרא שקטלה את הספר בחן רב, ויחד עם זאת גרמה לי להסתקרן לגביו (תודה רבה!)

הספר הזה עוסק בשקרים "תדמיתיים" אצל אנשים חלשים. היא בת 17 שאף אחד לא מבחין בה: לא יפה ולא מכוערת. לא רזה ולא שמנה. לא שנונה, לא חכמה ולא טפשה. סתם מישהי הנמצאת ברקע. מה שהכי גרוע שיש לה אחות צעירה יפהפייה מהממת, שלעולם אין מתעלמים ממנה. הוא בן 17 – בן יחיד, רזה, בישן, מתבודד. לא מכיר את החוקים החברתיים. הוא שקוף בחברה שלו. אף אחת לא שוקלת אפילו להיות החברה שלו. מה שהכי גרוע שיש לו אבא שהוא "גבר גבר" שהפך לאגדה. היא בת 88, חיה ב"דיור מוגן", לא מכבר מתה החברה הכי טובה שלה, שמילאה את ימיה הבודדים, היא ענתה לשיחת טלפון לא לה, ובבת אחת השילה מעצמה את הדמות הבודדה לטובת דמות אחרת, בעלת משמעות.

לא חושבת שנושא הסיפור הוא הטרדה מינית, או בידוי ראיות לכאורה. נושא הספר הזה הוא שקרים, ליתר דיוק – שקרים שבמחדל. זה קורה כשאנשים מקבלים רושם מסויים שאינו "האמת" ומגיבים על פיו. האדם היודע את האמת לא תכנן את ההתרחשות אך הוא מפיק טובות הנאה מההתייחסות השגוייה ומניח לאחרים להמשיך לחשוב באופן השגוי. הוא לא שיקר באופן אקטיבי (כלומר לא המציא את הסיפור) אך יכול להיות שאלה המרגישים שרומו ונוצלו יכעסו עליו יותר מאשר על שקרן "אקטיבי".

הספר כתוב היטב. סיגנונה של גונדר-גושן הוא תערובת של דימויים פיוטיים, אליגוריות ואירונייה. לצורך הסגנון והעברת המסר היא משעבדת את הסיפור. פה טמון הכשל של הספר. הוא מתרחק מהמציאות כפי שאנחנו מכירים אותה עד כדי צרימה: משטרת ישראל היא משטרה יעילה וזריזה ומגיבה במהירות האור??? בית הנשיא מזמין לטקס כלשהו מישהי שתכונתה הראוייה לציון היא שהיא כמעט נאנסה??? מתבגר דחוי ועלוב אוזר עוז ועושה מעשה-רמבו??? זקנה רמאית מטיפה מוסר לבת-עשרה שהיא בקושי מכירה???
למרות הכשלים הבלתי מבוטלים בסיפור, אהבתי את הספר והסכמתי עם המסר שלו: לשקר אולי אין רגליים אבל הוא מתגמל, לעתים, את אומרו יותר מאמירת האמת, שזכתה משום מה לרייטינג גבוה בתרבות השקרנית שלנו.
29 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Tamas (לפני שבוע וחצי)
יעל, צודקת, רק שיש כאלה שפשוט שכללו זאת לדרגת אומנות ממש, אפרופו תרבות שקרנית. לא יודעת אם יצא לך לראות את תוכניתו של חיים אתגר, ״המתחזים״,המקרים שם של אנשים החיים חיים שלמים של שקר ומפילים ברשתם אנשים תמימים, פשוט לראות ולא להאמין.
yaelhar (לפני שבוע וחצי)
רחלי - מה שנקרא "שקר לבן" מטרתו, בדרך כלל, לא להלבין פני הזולת. להבדיל משקר "רגיל" שמטרתו להשיג טובות הנאה למשקר.
ולגבי שקר שמתגלה - את יודעת רק על אלה שהתגלו. אולי הם רוב השקרים ואולי מיעוטם. אי אפשר לדעת כמה שקרים לא התגלו כלל ומה הנזק שגרמו.
yaelhar (לפני שבוע וחצי)
תודה רבה, Tamas
חלק מהשקרים שאנחנו חווים מתגלים גם בלי אפו של פינוקיו, כי הם מסופרים בחוסר-כישרון, לא לוקחים בחשבון עובדות סותרות או כי יש לנו ניסיון חיים שמלמד אותנו מהו שקר.
רחלי (live) (לפני שבוע וחצי)
יעל, היום כשמאחוריי לא מעט ק"מ, הקמטים כבר החלו לבצבץ אני יכולה לומר את זה, השקר מתגלה מ לצערנו, ואני באמת אומרת את זה בצער אנשים משקרים מתוך הרגל, ממש ככה.
אפילו בראיונות עבודה שזה הכי הזוי בעיניי, מתיישבת בחורה מפליגה באמירות ואפילו מביאה אסמכתאות...אחרי יום אחד בלבד, בום טראח, השקר מתגלה, ואז מתחילות האמירות ההזויות האלו, זה שקר לבן...ואני תמיד נשארת המומה מזה לכל הרוחות שקר לבן? שקר זה שקר נקודה.
עם הילדים שלי אני תמיד אומרת עדיפה האמת ולא השקר למה? כי אתה נענש פעמיים, פעם אחת על השקר ופעם אחת על המעשה.
Tamas (לפני שבוע וחצי)
מעניין. חבל רק שאין לאנשים אף מתארך כמו של פינוקיו....גלאי שקרים מעולה.
yaelhar (לפני שבוע וחצי)
תודה רבה, בת-יה
ספרים וסיפורים הם עניין של טעם. היות והתפעלתי מאד מ"מרקוביץ'" והתעניינתי גם בספר הזה, אני לא חושבת שהם מיותרים. מובן שאני מדברת מנקודת ההסתכלות שלי בלבד.
yaelhar (לפני שבוע וחצי)
חן חן, רחלי!
השקר תמיד מתגלה... האמנם? אפשר להגיד זאת על השקרים שהתגלו. מה עם כל מליוני השקרים שלא התגלו? אנחנו לא יכולים אפילו להתייחס אליהם...
yaelhar (לפני שבוע וחצי)
תודה רבה, חני.
האמירות שאני אומרת בביקורות הן דעתי (ומובן שאני יכולה לטעות). זו דעתי על התרבות שלנו.

הספר לא נראה לי מסוכן לציבור משום בחינה, הוא פשוט תאר מציאות מסויימת ברגע מסויים.
yaelhar (לפני שבוע וחצי)
תודה רבה, Pulp_Fiction
מארק טוויין אמר שהאמת יקרה מפז וראוי לחסוך בה...
yaelhar (לפני שבוע וחצי)
תודה רבה,מחשבות.
נראה לי שהתייחסותנו לספרים קשורה יותר למטען שהבאנו מהבית, מאשר לכתוב בהם.
בת-יה (לפני שבוע וחצי)
על 'לילה אחד מרקוביץ' חשבתי שהוא בינוני, ומהביקורת שלך נשמע לי שגם הספר הזה לא משהו.
יותר מדי 'מישמיש' כמו שהיו אומרים בצעירותי.
רחלי (live) (לפני שבוע וחצי)
ביקורת נהדרת יעל, לא מסכימה שלשקר אין רגליים, לשקר יש רגליים ועוד אייך לא חשוב מתיי, לא חשוב אייך לבסוף תמיד הוא מתגלה...השקר הוא דבר שמעייף.
חני (לפני שבוע וחצי)
קשה לי עם האמירה "תרבות שקרנית שלנו". יש הרבה אמת בסביבה שלנו תלוי מה אנחנו בוחרים לראות. הרי מי שחי עם האמת שלו
לא רץ ברחבי העיר עם שלט.
נראה לי שספרים כאלה מסוכנים לציבור תדמיתית. כי המסרים מעוותים ועלולים לקחת אותם ברצינות.
הסברת יפה את דעתך בעניין.


Pulp_Fiction (לפני שבוע וחצי)
האמת היא כמו זהב יש ממנה מעט בעולם, לכן היא יקרה.
תודה, זה היה מעניין.
מחשבות (לפני שבוע וחצי)
ניסיתי את מרקוביץ' וממש לא אהבתי.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ