ביקורת ספרותית על ההיסטוריה הקצרה של כמעט הכל מאת ביל ברייסון
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 14 בדצמבר, 2018
ע"י מחשבות


פרופורציות. זה העניין.
הנה, למשל, משנודע למי שנודע שהמרחק שלנו מהשמש הוא 150 מיליון ק"מ ולכן חם, הוא הלך והמציא את המזגן. פשוט עד כדי כך. אנחנו משכללים את זה ביצירת המרחקים הקצרים ביותר בין המזגן בבית למזגן באוטו ומשם למזגן בעבודה. ואם אין מזגן בעבודה? זה הזמן להחליף עבודה. 150 מיליון ק"מ בלבד זה בהחלט חם ומסרטן.
ההיסטוריה הקצרה של כמעט הכל הוא ספר מאלף. מניוטון ועד איינשטיין, מהאבל, מנדלייב, אבוגדרו, קפלר, הבנתם את הרעיון, היו ממש אנשים שטרחו ובדקו מה הולך בשכונה. הם לא קיבלו דברים כמובנים מאליהם ומאז יש לנו גיאולוגיה, אסטרופיזיקה, כימיה, פיזיקה, תרמודינמיקה, מטאורולוגיה ותחזיות שאינן קולעות.
ביל ברייסון קרא את כולם, שמע על כולם ואף טרח להביא לקדמת הבמה מדענים נשכחים בזמנם הם. כאחד שקרא הכל על הכל (ברייסון, לא אני), החיבור שהביא לנו רחב אופקים, מצחיק (עד כמה מצחיק תוכלו להווכח בעצמכם בעמודים 115 ובמשך 9 עמודים מופרעים, וכן במשך הספר כולו), מאיר עיניים ויש בו מִזְרָק מידות כזה שהחושים שלנו מסרבים לקלוט ואז או שאנחנו מגחכים או סתם משועשעים. גם לי בא פתאום לזרוק לכם מידה ברוח הדברים: לנו באמת נוח לחיות ממש בין 15-25 מעלות צלזיוס. פחות מזה קר מדי ויותר מזה מזיעים. כשנהפוך את זה לקלווין, זה נע בין 288-298 מעלות ומכאן שמשרעת הטמפרטורות הנוחות לנו היא רק 3.47%. פלא שאנחנו מפונקים?
ברייסון אינו עוסק באמונות הבל, אם כי הוא בהחלט מזכיר אותן לעיתים. הוא צולל לגרעין הקשה (הארד קור, בעברית) של המדע ומוציא עבורנו את הערמונים מן האש. המעשיות החביבות בספרי הדת לאורך ולרוחב היום מקבלות אור חדש: אפלה מוחלטת. בואו ניקח את גיל כדור הארץ. קחו כמה שתרצו, אבל זה לא התשע"ט, אלא תשעטו יותר לכיוון המיליארדים, ארבעה מיליארד ליתר דיוק. ומה היה לפני כן? אתם שואלים שאלת קיטבג. טוב, לפני כן היתה נקודה סינגולרית. תתמודדו.
האם הספר שווה לכל נפש? בהחלט שווה לכל נפש חפצה. הוא קריא, משעשע וצלו"י (צריך לסמן וי, שקראנו) לגמרי. צריך לקרוא כדי להאמין שהקיום האנושי תפס בדיוק את הכוכב הנכון. במילים אחרות, הכוכב שלנו הצליח בתרכובותיו הכימיות להפיק בני אנוש, שהרבה יותר מאוחר השכילו לחקור ולכתוב על כך ספר. תן וקח הוגן והקרדיטים במקומם מונחים.
חייב רגע להחזיר אתכם לעניין הפרופורציות. בנקודה מסויימת שנגעה לגזי החממה, למרות שהספר עדכני מאוד, לא התקבלה תשובה חד משמעית האם גזי החממה באמת אשמים בפגיעה באטמוספירה והאם רק אנחנו, העצלנים מהמזגן, אשמים. התחמקות שלא לשם התחמקות. לגבי דברים אחרים, ברייסון בהחלט מביא תשובות מאירות עיניים לשאלות מן ההפטרה. זה לא שמחקר נוסף לא ישפוך אור ויגדיל דיוק בשקל תשעים, מדובר בהמלצה תמידית למחקר נוסף, אף כי מה שמופיע בספר, יהא זה איינשטיין או כומר חובב אסטרונומיה, די בו להעמיד באור מגוחך ממש סכסוכים על דת, גבול וטריטוריה. ודי לחכימא ברמיזא.
או אז מגיע ברייסון למוצא האדם, ותניחו לרגע לקופים בשקט. זה יותר בעניין הצבים. אבל אולי ישמח אתם באמת לדעת שהיו סוגי אדם שונים, אבל זה בו אנחנו הכי גאים הוא ההומו סאפיינס, האדם הנבון ומוצאו, נו נחשו? נכון, מישראל. זה אולי נראה לכם לא הגיוני שיש אדם נבון בישראל, אבל היה.
זוכרים את המזגן שבהתחלה? מתברר בכלל שאנחנו בעידן קרח. לא היתה תקופה בהיסטוריה בה היו כיפות קרח בקטבים. בעידן קרח מלא גם בקו המשווה היו סימנים לקרח. אם אין עידן קרח, הקטבים נקיים אף הם.
כאמור, הספר קריא מאוד, זורם ומרתק. יש הטוענים כנגדו שברייסון עצמו אינו מדען ואם הוא נתקל בנושא מורכב, הוא חוסך אותו מהקורא, שאולי יתקשה להבין וחבל על ההסבר. יש הטוענים גם בביקורתם, שאם רוצים לקרוא על מדע ממש, יתכבדו בספר על או מאת איינשטיין או הוקינג. וזה בדיוק העניין, שהקורא האינטליגנטי דווקא ירצה להרחיב את אופקיו, אך לא ירצה להתמקצע בתורת היחסות. הכל יחסי בחיים.
25 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Mira (לפני שבוע וחצי)
מחשבות ביקורת מצויינת. ספר שכיף לקרוא בלי להתעמק ממש לעומק. רעיון מיולה לרכישה.
י. ווליס (לפני ארבעה שבועות)
כמי שקרא לא מעט על מדע פופולארי, חייב לומר שתיאור התא כאן - מהמשובחים שקראתי והמרתקים ופוקחי העיניים. מסתבר שהקשר בין תרשים התא המוכר משיעורי ביולוגיה וספרי מדע פופולארי, למציאות, דומה בערך לקשר בין ציור האטום המוכר לאטום עצמו...
מחשבות (לפני חודש)
במיוחד להדיוטות שגם אוהבים ליהנות ולא להרגיש שזה עלבון לאינטליגנציה. וברור שיש לי חוש הומור, רק שאין לי ממש סיבות לצחוק.
סקאוט הסקוטית (לפני חודש)
יופי! סקירה מענגת ומשעשעת. אהבתי את הקריצה המשעשעת לגבי אדם נבון בישראל.
מחשבות, יש לך הומור! מי היה מאמין! ועוד אחד חינני. שאפו!
אז בגדול,מדובר בספר שהוא מיועד לקהל הרחב? להדיוטיות בתחום המדע?
מחשבות (לפני חודש)
יש החווים ידע חדש כהתגלות ויש אחרים כאיום. זה נשמע לפעמים כמו פוליטיקה, אבל זה הטבע האנושי.
בת-יה (לפני חודש)
למה להתחיל מהמזגן? האדם, ואפילו יותר מכך - חווה, חקרו מהיום שבו עמדו על דעתם. הם אמנם לא הגיעו למסקנות גדולות,
אבל אי אפשר לפסול את הרצון שלהם.
היו אלה דתיים פנאטים שהחליטו שמה שהם עשו זה חטא.
ולא חסרים גם היום מורים ש'דוחפים' לנו את סיפור גן עדן כמשהו אסור. כאילו כל ידע חדש סופו עונש.
מחשבות (לפני חודש)
Pulp, קדם את היום בו תשעט אליו. עונגדול צפוי לך.
רץ (לפני חודש)
מעניין מאוד וכתוב היטב
Pulp_Fiction (לפני חודש)
זה מסוג הספרים שאני מחבב. כתבת מעניין ומשעשע. אולי אשעט לכיוון הספר הזה באחד הימים.
מחשבות (לפני חודש)
אירית, זה ספר מהנה ושווה שיהיה בבית. עכשיו הספר עבר לבתי בת ה-22, שאני מודה שטעיתי מאוד בחינוכה. קוראת ספרים על איינשטיין, ספרים על תורת הקוואנטים ושמחה לקבל את הספר הזה. הבלי העולם ממנה והלאה.
מחשבות (לפני חודש)
מסמר, לא אחת עברה השאלה הזו בראש שלי. פתאום החיבור המבריק של יובל נח הררי נעשה מעט חיוור.
מסמר עקרב (לפני חודש)
ביקורת מקסימה.
המצאת המזגן הזכירה לי - יכול להיות שיובל נח הררי קרא את הספר הזה לפני שהוא המציא את "קיצור תולדות האנושות"?
אירית (לפני חודש)
מחשבות ידידי כתבת מעולה מפתה מרתק ומסקרן וכבר אני מוסיפה לרשימה עבורי ועבור חתני הסקרן והדעתן. תבורך . ושבת שלום.
השתכנעתי.
מחשבות (לפני חודש)
לדעתי, מתנה ראויה ביותר.
Tamas (לפני חודש)
מעולה. באת בול בזמן עם אחלה רעיון למתנה. תודה.
עמיחי (לפני חודש)
מצוין, מחשבות, תודה רבה.
גם סקירה מצוינת ומהנה, גם אחלה המלצה.

הערה קצרה בנוגע לגיל כדור הארץ - רק דתיים אדוקים שלא ממש בעניינים יחשבו שכדור הארץ בן 5779 שנים.
כבר לימדנו רבנו ישעיה ליבוביץ שהתורה אינה ספר מדע אלא חיבור דתי, וכמובן שכך סברו כבר הרמב"ם (מורה נבוכים, חלק ג') וממשיכיו, ויש רגליים לסברה שאף חז"ל הבינו שהעולם עתיק לאין ערוך ממה שעולה על פי ה"חשבון" של ספירת השנים במקרא.
חני (לפני חודש)
סקירה נהדרת על הבוקר בלי מזגן יש אח ובלי אח יש מדורה ובלי מדורה יש
שמש . ובלי טורנדו יש שלג ואיגלו וקרחונים נמסים.
וכתבת נפלא.
מחשבות (לפני חודש)
תודה. מחמאות על הבוקר. יופי.
yaelhar (לפני חודש)
אותי שיכנעת.
ביקורת נהדרת. כתובה יפה, ממצה ובעיקר אהבתי את שפע ההומור.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ