ביקורת ספרותית על ההיסטוריה הקצרה של כמעט הכל מאת ביל ברייסון
הביקורת נכתבה ביום שני, 10 ביוני, 2019
ע"י נצחיה


מה דעתכם על ספר אחד שמכיל את כ----ל ההיסטוריה, את כל הפרה-היסטוריה, שמסביר את כל ההיבטים של העולם שאנחנו חיים בו, איך הכל נוצר, ואיך הגענו לכאן בכלל? אפשר לקרוא לו "החיים, היקום, וכל השאר". נכון שנשמע רעיון טוב? החיים קצרים, העבודה מרובה, ולמי יש כוח ללמוד גם אסטרופיזיקה, גם גיאולוגיה, גם ביוכימיה, גם אבולוציה וגם פרה-היסטוריה? אין זמן. ספר אחד, קצר מספר ממוצע של קן פולט, שיביא אלינו הכל, נשמע נהדר. אז זה מה שמנסה לעשות ביל ברייסון בספר "ההיסטוריה הקצרה של כמעט הכל". להתחיל משאלות היקום יצירת היקום, הגודל, הכוכבים, הפלנטות. להכינס בזום אל כדור הארץ ולנסות לענות על שאלות התנאים ליצירת החיים ואיך בדיוק הם התחילו. ומשם לכל השאר - מהחיים הבסיסיים שנוצרו אל המגוון הגדול שהתתח, ואל הצלע הצדדית, הצרה, של האבולוציה, שהובילה איכשהו אל אבינו הקדמון, ההומו-סאפיינס.

נתחיל עם קצת חישוב: אם ניקח 559 עמודים של ספר מודפס, בהנחה שיש בממוצע 250 מילים בעמוד, ואם נדע שהספר מדבר על היקום, וגיל היקום הידוע היום הוא 4.5 מיליארד שנים, נקבל בחישוב מהיר שיש בספר בערך מילה ל- 32,000 שנים.
ביל ברייסון משתמש בהמון פריטי מידע מהסוג הזה, של גדלים שנמדדים במספרים ממש ממש ממש גדולים, ועם המחשות שיסבירו לנו באמת עד כמה המספר הזה גדול. זה נחמד לי שאוהב את זה, אבל לוחשים לי באוזניה שרוב האנשים לא ממש אוהבים שמדברים אליהם במספרים. הם מעדיפים דברים אחרים. למשל לדבר על אנשים שעושים דברים. וגם את זה ברייסון מביא - סיפורי המדענים שחקרו במהלך הדורות את סודות היקום. אלה מהם שמפורסמים וידועים, ואלה שההיסטוריה נוטה לנטוש בצידי הדרך, וברייסון חופר וקצת מרים אותם. בניגוד להרבה ספרי מדע פופולרי שעושים את זה, איכשהו מתחת הפריזמה של ברייסון הסיפורים האלה הופכים להיות אנושיים וחמים ולא רכילותיים וצהובים, ומובאים בהומור.
מעבר למספרים ולסיפורים, מביא ברייסון מידע. מה אנחנו יודעים על העולם. אלא שהחלק הזה בספר הופך להיות קצת מאכזב. ההסברים המדעיים של ברייסון נוטים להיות שטחיים למדי, וזה במסגרת הז'אנר. הוא מעמיק יותר כשהוא רוצה לתאר את הדברים שבהם אין למדע תשובות. כלומר מה אנחנו יודעים שאנחנו לא יודעים. וזה הופך להיות, ככל שהספר מתקדם, להיות מייאש משהו.

עם זאת הספר נהיר וברור, הומוריסטי מאוד, ויכול להוות פתח התחלה למי שרוצה להעמיק וללמוד יותר.
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
עמיחי (לפני 6 ימים)
נשמע טוב.
תודה רבה.
מחשבות (לפני שבוע)
מאחר ואני באמת לא הולך ללמוד גאולוגיה ואסטרופיזיקה, הספר הזה היה מספק מאוד, מרתק, משעשע ומענג.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ