ביקורת ספרותית על סיפורים מים הדרום מאת רוברט לואיס (לואי) סטיבנסון
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 2 בנובמבר, 2018
ע"י בוב


Robert Louise Stevenson - South sea stories


בשבוע שעבר סיימתי את אחד מטיולי המסעות היפים שערכתי בחיי. המסע חולק למעשה ל-2 ואת חלקו הראשון עשיתי שנה שעברה. הטיול היה חוצה ישראל בקיאק לאורך החופים של ים תיכון. בשנה שעברה חתרתי מראש הנקרה עד נתניה והשנה, בשל צפי לרוחות דרומיות, במשך חמישה ימים חתרתי מחוף זיקים הגובל עם רצועת עזה עד נתניה. אני באמת יכול להעיד היום שאין חוף במדינת ישראל לאורך ים תיכון שלא ראיתי (וזה כולל את החופים שהצריכו תיאומים בטחוניים כדי לחצותם). מעבר למסע עצמו שהיה מדהים בצורה יוצאת מן הכלל, אם מבחינת משטר רוחות, תנאי הים שהיה ללא גלים וצלול, חברת האנשים המושלמת, החוויות הנצברות והשינה בכל יום על חוף אחר (שבדרך כלל היה פראי), המסע הזה מסיים גם את המסעות בארץ שמצריכים מעבר ליום אחד של חתירה כדי לסיימם. עשיתי בעבר את סובב כינרת (4 ימים), ואת חלקו הצפוני של ים המלח (יומיים) שהיה אחד הטיולים הלוגיסטים והמאתגרים שיצא לי לעשות אי פעם (את הטיול הזה עשיתי פעמיים בגלל שבפעם האשונה לא הצלחתי לסיימו). בכל אופן המסע הזה היווה שחרור וחופש מוחלט עבורי. אקסטזה והתעלות גופנית ורוחנית אשר מעבר למסע החיצוני חותרת למסע פנימי.
למה אני מספר לכם את כל זה? מכיוון שלפני הטיול הייתי צריך ספר שילווה אותי במסע הזה. לא שיש יותר מידי זמן פנוי לקריאה, כי במהלך היום חותרים ועורכים הפסקות על חופים שונים. לפרק תיק עמיד מים שמקובע בקשרי חבלים לקיאק כדי להוציא ספר לא נמצא במכלול האופציות. אבל כששכבתי בערב בתוך האוהל על מזרון טיולים איכותי, מכורבל בתוך שק שינה ומאחורי יום חתירה מתיש, ארוחת ערב טבעונית ועשירה, שיחות שרק מסע יכול להפיק ומספר לא מבוטל של כוסיות ווסקי, ספר הוא תבלין נהדר לפני השינה שמסיים יום שכזה בנשיקת לילה טוב. יצא שכרגע אני בעיצומו של פרוייקט קריאת כל המחזות של אוריפדס (אחד משלושת הטרגיקונים הגדולים של יוון העתיקה). עד עכשיו קראתי את 'מדיאה', 'הקיקלופ' (מחזה סטירים עליו גם כתבתי ביקורת), 'הרקלס' ו'מבקשות החסד'. הנושאים הכבדים והזוועות הטרגיות לא התאימו לי לטיול. הייתי צריך הפסקה למשהו אחר. והנה אני מסתובב בספרייה, מחפש ספר קליל (גם מבחינת משקל ונפח שהיוו אתגר בפני עצמו לכל הקשור לציוד שאמור להינשא עימי בקיאק במשך השבוע), והנה נחו עיניי על ספר מאת רוברט לואי סטיבנסון, סופר ההרפתקאות המפורסם. יוצר 'אי המטמון', 'דוקטור ג'קל ומיסטר הייד' וגם זכור לי מסיפור בשם 'היהלום של הראג'ה' שהיה מעולה ובעל תבנית סיפורית מאוד מעניינת, ואם זה לא מספיק השם היפנט אותי, קרא לי, 'סיפורים מים הדרום'. והרי הטיול היה לסיים את חלקו הדרומי של חוצה ישראל בקיאק. נראה כאילו המוֹירות (אלות הגורל) בכבודן ובעצמן שלחו לי את הספר לידיים. אחרי הכל, מה הסיכוי שדבר כזה יקרה? לא, אני לא הופך למיסטיקן, אבל כיף לי להשתעשע במחשבה הזו.
הספר עצמו היה בדיוק מה שרציתי. ללא פילוסופיה עמוקה, פשוט סיפורים טובים, מלאי דמיון וכישרון כתיבה. תענוג. הספר ללא ספק סיפק את נשיקת הלילה טוב שייחלתי לה.
אני לא מרבה לשתף בביקורת שאני כותב תכנים מחיי האישיים (עשיתי זאת פעם או פעמיים), אלא יותר מתמקד בספרות עליה אני כותב. עכשיו, כגילוי נאות של תחושה בסוף השורות הללו, אני שמח שעשיתי כן בביקורת זו. זו הייתה הביקורת שהכי נהנתי לכתוב ולספר על חוויותי.
27 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני חודשיים)
בוב - את הענף הכרתי דרך בני, שאחרי השירות הצבאי מצא בקיאק שלווה גדולה ושיקום, הוא נסע לניו זילנד להתמחות בחתירה בנהרות (מים לבנים), ובאוסטרליה בגלשן הנועד לגלי ים. לכן מאוד התחברתי למה שאתה מתאר במסעות הקיאקים.
בוב (לפני חודשיים)
עמיחי, תודה. נסה בספריות העירוניות. שם מצאתי את שלי.
בוב (לפני חודשיים)
רץ, אני לא משתייך לשום מועדון. יש לי קיאק יחסית קטן ופשוט. הוא עושה הכל אך לא מצטיין בשום דבר. הדגם שקניתי נקנה מתוך אילוץ וקושי באיכסון של משהו גדול יותר. הוא משמש עבורי למסעות, ספורט, גלישת גלים וככלי תחבורה, סימון ועוגן כשאני יורד לצלילות חופשיות.
יצא לי לפני שנים לערוך מסע קיאקים בניו זילנד, אך זה היה הרבה לפני שבאמת נתפסתי עמוק לנושא הזה. באיטליה יצא לי לעשות טיולון נחמד של מספר שעות, אך לא יותר מזה.
יש לי מספר רעיונות עם קיאק לחו"ל שהייתי מאוד מעוניין ליישם. נקווה שאצליח להגשימם יום אחד.
עמיחי (לפני חודשיים)
סקירה יפה ותודה על השיתוף.

כבר הרבה זמן שאני מחפש את הספר הזה ולא מוצא.
רץ (לפני חודשיים)
יופי של ספורט הוא הקיאקים, לאיזה מועדון אתה משתייך, האם אתה יוצא גם לחול?
נעמי (לפני חודשיים)
בוב, ברכה משעשעת בהחלט, אני מקווה שהפער לא רחוק מיד ;)
צולל בים, צולל באוויר, קורע את הים וקורא ספרים עתיקים נלהב, אכן שילוב מעניין.
Tamas (לפני חודשיים)
אשריך!
בוב (לפני חודשיים)
תודה חמדת.
חמדת (לפני חודשיים)
בוב -התענגתי .
בוב (לפני חודשיים)
אנקה, שמח שהצלחתי להעשיר פה במעט ידע. אנסה לשלב להבא מעולמות אחרים שמעסיקים אותי.
בוב (לפני חודשיים)
נעמי, גם אם אזרוק פה ושם פירורים הפרופיל יהיה רחוק מהמציאות. לפני זמן מה נתקלתי בברכה נורא מצחיקה שמתמצתת את הרעיון שאני מנסה להעביר. והברכה נוסחה כך:
"אני מאחל לך את החיים בהם אתה מציג את עצמך בפייסבוק"
בכל אופן, מכיוון שציינת חשק לצלילות במים,אזרוק עוד פירור, גם את זה אני עושה. יש לי רשיון 2 כוכבים אבל התחום שאני מעדיף הוא צלילות חופשיות.
בוב (לפני חודשיים)
Pulp_Fiction, אם מוטיב המים דיבר אלי אז מזל שנתקלתי בספר הזה ולא מצאתי את עצמי עם ' בולו גולו לא רוצה לעשות אמבטיה' :-)
אנקה (לפני חודשיים)
תודה בוב, לימדת אותי משהו. הלוואי והייתי ימאית אמיצה ללא חת והייתי חותרת גם אני בקיאק.
אני שמחה שלפחות אתה נהנית ואם יוצא לך אחרי מסעות כאלו להביא ביקורות מקסימות כאלו
אז המשך בתחביב הנפלא הזה.
נעמי (לפני חודשיים)
נשמע תענוג ועושה חשק לצלול למים, רעיון מיוחד למסע לא שגרתי בארץ, או לא מאד מדובר / מוכר, לפחות לי.
יאללה, תזרוק לנו מידי פעם פירורים עד שנוכל להרכיב לך תמונה :)
בוב (לפני חודשיים)
yaelhar , תודה רבה. אני בטוח שיש פה מגוון אנשים עצום עם תחומי עניין מרתקים מעבר לעולמם הספרותי. אישית אני מאוד מחובר לעולם התחביבים שלי הגולש למרחבים שונים מאוד זה מזה. ולמרות שמקור פרנסתי מרתק בפני עצמו, אני משתדל לאזן את חיי ולהנחיל לילדיי עד כמה שאני יכול את העולמות הללו.
Pulp_Fiction (לפני חודשיים)
אולי לא שמעת על הספר אבל מוטיב המים דיבר אליך:-). תמשיך לעשות חיל גם בסימניה וגם בחיים!
בוב (לפני חודשיים)
זה שאין לנקוב בשמו, תודה רבה.
בוב (לפני חודשיים)
Pulp_Fiction, המוירות הן התת מודע שלי? לא יודע, אולי. לא זכור לי ששמעתי על הספר לפני שפגשתיו בספרייה.
בוב (לפני חודשיים)
חני, תודה רבה על התגובה. לא צריך להגיע עד קרואטיה ואקוודור כדי לצבור חוויות. יש המון מקומות בארץ שעוצמת החוויה בהם העפילה על כל מסע שחוויתי בחו"ל. ובאשר לחסר בפיראטים בביקורת שלי, אם היית רואה אותי במסע היית מבינה שאני הוא הפיראט :-)
בוב (לפני חודשיים)
אנקה, מתוך נסיון בטיולים קודמים, למדתי שאין דבר כזה תיק חסין למים לחלוטין. כך לפחות חשבתי עד לטיול הזה. קניתי תיק יבש שעשוי מחומר מאוד איכותי ובעל קיבולת תכולה של 240 ליטר. שום רטיבות לא נכנסה הפעם וגם לא לחות. הוא הגיע בדואר יום לפני שיצאתי לטיול!
בקשר לדימוי קליפת האגוז, יש בזה משהו. במיוחד כאשר הים סוער. דרך אגב, יש לי מפרש קטן שכאשר יש רוחות מספיק חזקות ובכיוון הנכון, השימוש בו הוא חוויה מופלאה.
בוב (לפני חודשיים)
Rasta, תודה.
בוב (לפני חודשיים)
סוריקטה, תודה רבה על התגובה. נעים לשמוע.
בוב (לפני חודשיים)
Tamas, יש כבר רעיון למסע בשנה הבאה. התכנון הוא לעשות את חוצה ישראל באופניים. המסלול הקלאסי אמור לערוך 21 יום. כך שגם את המסע הזה אני סביר להניח יאלץ לחלק למקטעים.
אבל ללא קשר למסעות שעורכים מספר ימים, טיולים חד-יומיים שמצריכים לפעמים רק הגעה ללינה בלילה שלפני על מנת לנצל יציאה עם שחר, אני עורך לפחות פעם בחודש. וכאלו שמצריכים רק מספר שעות בודדות אפילו פעם בשבוע.
בוב (לפני חודשיים)
סקאוט, תודה על התגובה. מקווה שהצלחתי להעביר משהו מהחוויה, כי לא ממש פירטתי על נקודות, מצבים ומקומות שנקלתי אליהם, אלא יותר ניסיתי להעביר בקווים כללים את רוח המסע.
yaelhar (לפני חודשיים)
מה שלימדת אותי בביקורת המרתקת שלך
הוא שיש פה אנשים שחווים סוגי חוויות שלא שיערתי. לא שמחר בבוקר אקנה תרמיל ומקל או מגפי-דייגים וסירה. אבל נהניתי מאד לקרוא.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני חודשיים)
מקסים כתבת. לפעמים סיפורים אישיים מוסיפים הרבה לביקורת.
Pulp_Fiction (לפני חודשיים)
נשמע כמסע מרתק . גם אני היום לוקח ספר לכל מקום, הגם שאני יודע שאולי לא יהיה לי הרבה זמן לקרוא בו. ואולי "המוירות" הן בעצם התת - מודע שלך?
חני (לפני חודשיים)
יש סקירות כאלה כמו שלך שקיימת חוויה גם בין השורות.בוב זה ממש טיול חוויה שקוראים עליה בדרך כלל באקוודור או קרואטיה.
זה ממש לחזור להיות ילד צופים.
אתה ורסטה תיאמתם סקירות. רק שאצלך אין פירטים
רק חווית אושר צרופה.
אנקה (לפני חודשיים)
איך אתה מצליח להעביר ציוד בקיאק מבלי שיירטב הציוד? כבוד ליורדי הים בקיאקים. זה נשמע לי כמו הפלגה בקליפת אגוז :)
Rasta (לפני חודשיים)
נפלא!
סוריקטה (לפני חודשיים)
וזו ביקורת שמאד נהניתי לקרוא. מקסים.
Tamas (לפני חודשיים)
חתיכת מסע מרתק, יש כבר אתגר חדש?
סקאוט (לפני חודשיים)
ואו, בוב, ביקורת טובה מאוד! נהנתי לקרוא את חווייותייך. הרגשתי כאילו אני קוראת ספר מסעות. למרות שאני לא טיפוס של טיולי שטח בכלל, גרמת לי לרצות לערוך טיול שכזה. נשמע מאתגר ומעניין כאחד. כל הכבוד!

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ