ביקורת ספרותית על קציצות מאת אילן הייטנר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 20 בדצמבר, 2008
ע"י עתליה


אני מתייחסת לספר הזה כמראה של ראשו של האדם האורבני הישראלי המצוי המודרני; למרות שזו מראה לא מחמיאה שלא הולכת לשום מקום, מטבע היותי מחבבת כל דבר שאני מסוגלת לחוש הזדהות איתו, גם לספר הזה כמו רבים אחרים, טובים ושפחות טובים, הרגשתי חיבה כלשהיא.
אריאל הרווק בן השלושים ומשהו קופץ ממערכת יחסים קצרה ובלתי משמעותית אחת לשניה, בעודו שואף למצוא את האחת, זו שאיתו יבלה את כל שארית חייו... בעוד הוא עושה זאת אנחנו נחשפים למחשבותיו ומושגיו על אהבה, המשתנים תדירות עקב נסיונו הגובר והולך. כשהוא סוף סוף מוצא מערכת יחסים רצינית ומחליט להשתקע, הכל נופל כמו בניין קלפים יחד עם האמון שלו באהבה, ומכאן ואילך העלילה ממשיכה לזרום בטבעיות עד לסוף שהותיר אותי אופטימית בנוגע לטבעה האמיתי של האהבה הפתלתלה, עוד סיבה שגרמה לי לחבב את הספר, אולי מעבר למגיע לו...
לעיתים נראה שהוא חסר פואנטה ולא מוביל לשום מקום. אין באמת התמקדות במשהו מסויים והכתיבה נוטה לקפוץ מרגש לרגש, מחשבה למחשבה, אנקדוטה אחת לאחרת, מה שמציק כשמדובר בספר עלילתי אבל מלטש את האפקט העוזר להרגיש כאילו מדובר באדם בשר ודם, כאילו לקחו את שרשרת המחשבות המהירה והמשתנה מראשנו שלנו והעלו על נייר.
כמו כן היה כנראה מתבקש איזשהו תיאור, גם אם מהיר ולא מתעמק, של מערכות יחסים רבות מחייו של אריאל, ולו רק כדי להעמיק את המסר שהוא מאוכזב מאהבה, כמעט מיואש ומתוסכל מרוב ניסיונותיו הכושלים איתה; לעומת זאת בחר הסופר, בהחלטה שהיא מוזרה לטעמי אך גם מעניינת, לתאר רק את מערכת היחסים הקצרצרה והלכאורה בלתי משמעותית האחרונה שהיתה לאריאל לפני זו בה הספר עוסק... לא הבנתי את הסיבה לכך אבל מצד שני כל הספר נראה ממבט בגדול כחסר פואנטה וחוקיות במקצת, כאילו נלקח מאיזשהוא יומן אישי או, כמו שכבר ציינתי, היישר מראשו של אדם תל אביבי ממוצע.
בקיצור, מדובר בספר לא משמעותי במיוחד שנקרא בימים אחדים וחצי נשכח, בערך כמו מאורעות שגרתיים הפוקדים את חיינו, עוברים בקצב ונשכחים באותה מהירות. עד עתה לא קראתי ספר אחר של אילן הייטנר, כמו 'חכמת הבייגלה ו'מלך החומוס ומלכת האמבטיה' המפורסמים, אך מקריאה של 'קציצות' נדמה שהוא כותב לישראלי הממוצע ויוצר בכך ספרים שהם בעיקר חביבים וקריאים... כך גם הספר הזה, שמומלץ אך ורק למי שמחפש חוויה מקומית בלתי משמעותית במיוחד, המעלה על הכתב את מה שרובנו מרגישים וחושבים.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ