ביקורת ספרותית על החוק הראשון של טן - הבלש‭ ‬טֶנזינג‭ ‬נוֹרבוּ #1 מאת גיי הנדריקס
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 6 במרץ, 2018
ע"י מסמר עקרב


גיבור ספר המתח הזה, טן נורבו, רחוק מאוד מדמות הבלש החוקר הטיפוסי שמצטייר לנגד עיניי. לא תמצאו כאן איזה גיבור מסוקס ומחוספס, ציניקן בעל לב זהב, עם אישיות מתוסבכת ונטייה להרס עצמי, שמצליח להתגבר על כל הרעים ולהשליט סדר בעולם לפי איזו מתכונת הוליוודית מנצחת.

מצד שני, טן נורבו הוא ממש לא איזה למך חנון שהפושעים שמים אותו ללעג ולקלס. טן הוא ממש לא פראייר. אז מה הוא כן, מיסטר טן? טן הוא בלש צמחוני ממוצא טיבטי שנוהג לעשות מדיטציה. הוא מניח אבנים, חול ושמן זית כדי ליישם את עקרונות הבודהה, הוא נוהג לתרגל נשימות עמוקות ונכונות תוך התבוננות מתמדת אל נבכי נפשו, וכשהוא טרוד מכדי לספור נשימות, הוא מוצא שהקשבה לשאון מכוניות מרוחק ולצפצוף צופר אקראי משמשת לו מעין ערוץ עירוני לשלווה, בעיקר כשהוא מוסיף לרעשים העירוניים את רשרוש העלים העדין ואת תקתוקו של שעון הקיר. ואם אתם ציניקנים כמוני וכל זה נשמע לכם זיבול מוח ניו-אייג'י , אז בספר זה בכלל לא פתטי כפי שזה עלול להישמע. אולי בגלל אישיותו הכובשת של טן, אולי בשל חוש ההומור הדק והשנון שלו, אולי בגלל החתול השחור, הענק והמקסים שלו, שעונה לשם "טנק". וגם כשטן מְתַקְשֵׁר עם טנק באמצעות מחשבות, זה נעשה בצורה חביבה ומחויכת - "אני מכבד את הטורף שבך, אבל בתור טובה אישית, אתה מוכן בבקשה לשחרר את הציפור? טנק מצמץ בעיניו ולא זע. שלפתי את התותחים הכבדים ושיגרתי טלפתית לטנק תמונה ברורה שבה הוא פותח את לסתו ומניח לשללו לעוף. הוא עשה זאת והיה די מדושן עונג מכל התקרית."

אז בין תרגול נשימה נכונה למדיטציה, טן חביבנו עוסק גם בפתרון תעלומה בלשית. ראשיתה כאשר מבקרת בביתו אשתו הקודמת של בעל הבית הקודם שלו, ואשר נרצחת ממש יום לאחר מכן. מכאן מתפתחת פרשת מתח מסועפת (מדי, לטעמי) שבה נמצא בין השאר חיבור בין המאפיה האיטלקית, חווה לגידול חזירים וכת משונה בשם "מקדש ילדי גן העדן", כולל התמכרות לגורו שעומד בראשה.

אז אם אתה קורא שמחפש ספר מתח עצבני, עתיר אקשן, מרדפים, מכוניות מתפוצצות וראשים כרותים עפים באוויר (טוב, קצת הגזמתי) לא הגעת למקום הנכון. אבל אם אתה מחפש ספר מתח מינורי וחביב, שהגיבור העומד בראשו מעניין יותר מהתעלומה אותה הוא חוקר, קח את טֶן‭.
39 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני 9 חודשים)
מדיטציה דווקא חביבה עלי - אליה הגעתי דווקא דרך הספורט, כעת היא משמשת לי איזון בין הסביבה הרועשת שלי, לשלווה שאני מחפש.
מסמר עקרב (לפני 9 חודשים)
חני, תודה רבה. כשקראתי את הספר חשבתי עלייך. נראה לי שהספר יכול להתאים לך. האופי הניו אייג'י האותנטי שלו והתעלומה הבלשית הקלילה, שהיא באמת מסיחת מחשבות, עשויים למצוא חן בעינייך.
חני (לפני 9 חודשים)
ניו אייג'י יכול לעזור בכמה פתרונות של הנפש או של הרוח, העיקר להשאר בריאים דן וכל מה שיכול להביא אותך לשם הרי זה משובח.
נשמע מהסקירה היפה שהספר הוא מסיח מחשבות מושלם.
מחשבות (לפני 9 חודשים)
אני יוצר מתח? שאני אמות.
מסמר עקרב (לפני 9 חודשים)
חגית, אכן מתח לייט. נראה לי שאת עשויה לאהוב אותו.

פואנטה, חוק קח-טן הוא הגדרה קולעת... ודווקא נראה לי שכדאי לך לקחת את טן. הוא קצת מזכיר לי באופי שלו את מארק מ- "היער של דנטה". שניהם חריפים, סרקסטיים ושנונים, שניהם רדופי שדים מעברם ובשניהם בולט איזה מאפיין ייחודי - האחד פסיכיאטר עיוור והשני נזיר בעברו, והדמויות המיוחדות של שניהם מהווים בסיס לספרי מתח שונים וייחודיים.
פואנטה℗ (לפני 9 חודשים)
אז מה החוק הראשון של טן? חוק קח-טן?
אני אוותר. מספיק לי המתח המינורי והחביב שיצר כאן מחשבות כשמחק את התגובות שלו.
חגית (לפני 9 חודשים)
מסמר, האם זה ספר מתח לייט, כמו שגם אני אוהבת? או שהוא טרחני?
אבל, ראשית, אני חייבת לסיים את משימת הקריאה שעומדת לפניי כעת. כתבת יפה את טן.
מחשבות (לפני 9 חודשים)
אני מחקתי את התגובות שלי. אם מישהו סקרן, אשמח לפרט בפרטי.
מסמר עקרב (לפני 9 חודשים)
מחשבות, התגובה שלך נמחקה. הספר הזה הוא בדיוק האנטיתזה של "לבד בתיאטרון המוות", כך שאני לא בטוח שהוא יתאים לך.

שונרתי, בסדרת המקור באנגלית יצאו חמישה ספרים. אם לא יתרגמו את הספרים הבאים בסדרה, זו באמת תהיה פדיחה להוצאה. מזכיר לי קצת את סדרת הפקד קונרד סייר של קארין פוסום, אף היא יצאה בכתר. בסדרת המקור יצאו עשרה ספרים, אך לעברית תורגמו שלושה בלבד, ולא לפי הסדר. וכך נמצא את "הכלה ממומביי" (החמישי בסדרה), "המבשר" - המוכר לנו היטב (העשירי בסדרה) ו- "אל תביט לאחור" (השני בסדרה) – כשכל השאר לא תורגמו כלל.

אנקה, תודה רבה. הספר מתרחש בתחום המציאות ואין בו אלמנטים מז'אנר הפנטזיה. אני מאוד רגיש לפנטזיה...

כוורן, שום סתלבט. טעות אנוש ותו לא. או שלא.

פפריקה, תודה.

אפרתי, חייכת אותי כהוגן. אבל את יודעת, דווקא כל העושר הספרותי הזה מאוד מתסכל. המבחר כל כך עצום והכול זמין ומונח לפניי, קורץ ומזמין לקריאה. לעתים אני מתלבט במשך זמן כה רב איזה ספר לקרוא, כשלמעשה בזמן הזה הייתי יכול לקרוא כבר ספר שלם...

זש"י, תודה רבה. והכוורן לא נראה כמו פואנטה. תיכנס להיסטוריה ותנקה את נתוני הגלישה, כולל קבצי Cookie, ואז תוכל לראות את התמונה החדשה של פואנטה.

סקאוט, תודה רבה!
סקאוט (לפני 9 חודשים)
מסמר, מה יש לך לומר להגנתך?! אפרתי, שמסמר יפצה אותך ויתן לך ספרים חינם חח

סתם. מסמר, אתה יודע את זה אבל גם אם לא, דע לך שאנחנו אוהבים אותך ואת הביקורות המקסימות שלך!!
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 9 חודשים)
ביקורת נהדרת. למחשבות אפילו נעלמו המילים.
ולמה כוורן נראה (וגם מתנהג) כמו פואנטה?
אפרתי (לפני 9 חודשים)
אותי שכנעת, גורם לי הוצאות כספיות, בעוד אתה יושב לך שאנן בספרייה וקורא על חשבון הציבור. בפרשת 10,000 אני אהיה עדת מדינה.
מחשבות (לפני 9 חודשים)
שונרא החתול (לפני 9 חודשים)
כוורן, אם כבר אתה מצטט אותי לפחות תיתן קרדיט. ותצטט עם סימני פיסוק נאותים.
ולא כל סימן פיסוק שזז קצת מהמקום הוא מחווה או סתלבט או קנוניה. לרוב הוא בסך הכל סימן פיסוק שזז קצת מהמקום.
פַּפְּרִיקָה (לפני 9 חודשים)
נשמע מסקרן.
הכוורן (לפני 9 חודשים)
אם אתה ציניקן כמו שאתה מעיד על עצמך , אז הרווח בסימני הפיסוק במשפט "כל זה נשמע לכם זיבול מוח ניו-אייג'י , אז..." הוא בקטע של סתלבט עלי ? כי זה כבר ממש לא נראה תמים - קודם החתולה , עכשיו אתה . למרות שאני מריח פה קנוניה נגדי , זה די משעשע אותי . אבל אם תרקמו קנוניה נגד החברים/ות שלי , זה יהיה כבר פחות משעשע .
אנקה (לפני 9 חודשים)
אתה כותב יפה בלי ספק אבל הספר נשמע לי מתח על סף הפנטזיה ??
שונרא החתול (לפני 9 חודשים)
אבל אין הבלש טנזינג נורבו 2 אז איך זה שזה כבר הבלש טנזינג נורבו 1?
יומרני קצת. ואם טנזינג 1 יהיה פלופ האם גם אז יהיה טנזינג 2?
מחשבות (לפני 9 חודשים)

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ