ביקורת ספרותית על יד אחות מאת נאוה מקמל-עתיר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 6 בפברואר, 2018
ע"י תושיקספר מרגש, מעניין, כתיבה נעימה, תענוג!
הסיפור מתרחש בתל אביב בסוף העשור השני של שנות האלפיים ומספר את סיפור חייהן של ארבע נשים. ארבע הנשים לא מכירות אחת את השנייה אך המאורעות השונים בחייהן יקשרו אותן זו בזו. בנוסף, מובא כאן סיפורה המרתק של רחל המשוררת שקשור לאחת הדמויות בסיפור. הסיפור משלב הווה ועבר, דמיון ומציאות.
סיגי – בחורה בת 25. היא עזבה את בית הוריה הדתיים ועברה לעיר הגדולה לנסות את חייה כחילונית ובתקווה למצוא אהבה. היא מוצאת עבודה כמנקה בספריה ומגלה שהחיים החילוניים לא פשוטים כמו שחשבה.
רגינה – קשישה ניצולת שואה, אישה בודדה. היא עובדת כתופרת. היא חיה חיים משעממים ושיגרתיים עד שאישה בשם סווטלנה דופקת על דלת ביתה וגורמת לסערה בחייה.
סווטלנה – שוהה בלתי חוקית שמגדלת ילדה בת חמש. היא מואסת בחייה הקשים בארץ ומחליטה לעשות מעשה שישפיע חזק על חייה ועל חיי רגינה הקשישה.
אופירה – מנהלת חנות לבגדים יד שנייה שירשה מאביה. יום אחד היא מצטרפת לחברתה לסיור בתל אביב וכאשר היא מבקרת בבית ברחוב בוגרשוב ושומעת שרחל המשוררת גרה בעליית הגג שלו בשנים האחרונות של חייה, משהו ניצת בה. היא מחליטה שהיא חייבת להבין מה כל כך מושך אותה לדמותה של רחל. אופירה תעבור מסע ארוך ובו היא תגלה להפתעתה שיש קשר בינה לבין רחל המשוררת שקשור גם לתלמידתה האהובה של רחל בבית הספר לנערות עזובות בירושליים.
דרך חקירתה של אופירה אנו למדים על סיפורה העצוב של רחל, שהיא בעצם הגיבורה החמישית בספר. רחל הייתה אישה בודדה מאד וסבלה ייסורים קשים בעקבות מחלת השחפת שממנה נפטרה.
המחברת משלבת מציאות ודמיון, הכתיבה יפהפייה. בספר באים לידי ביטוי הכוח הנשי, האומץ, התמיכה זו בזו, התקווה, אהבת החיים והארץ והרצון של כולן לזכות באהבה. כל הגיבורות קשורות זו לזו והקשר מתגלה לאט לאט במהלך הסיפור. בהתחלה קצת קשה להבין מי הדמויות ואיך הן קשורות אך מהר מאד זה מתבהר והספר נקרא בנשימה אחת.
מה הקשר בין ארבע הדמויות? מה הקשר של אופירה לרחל המשוררת?
תקראו ותגלו, סיפור מרתק ומרגש. ממליצה בחום!
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סקאוט (לפני שנה ו-2 חודשים)
הספר ברשימתי כי אני מאוד אוהבת את כתיבתה של נאווה. אחרי הספר "שקופה", אני חייבת לשים ידי על שאר ספריה.
לי יניני (לפני שנה ו-2 חודשים)
אני מוכרחה לקרוא את הספר הזה ... מאוד אוהבת את הכתיבה של נאוה מקמל עתיר תודה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ