ביקורת ספרותית על ארצות התן מאת עמוס עוז
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 11 בנובמבר, 2017
ע"י asheriko


אני לא חסיד גדול של עמוס עוז. בשום אספקט. את ההצלחה שלו בארץ אני זוקף בעיקר להיותו יקיר הממסד התרבותי שהכתירו כנביא ודובר של צד אחד במפה הפוליטית ודאג לקדם אותו באגרסיביות עוד משנות ה-60. את ההצלחה שלו בחו"ל אני זוקף לאותה מכונת תעמולה שדאגה לדחוף קדימה ולקדם את היקירים לה ולעוד פרט שיווקי גאוני שיצא כך במקרה - השם שלו.

השם עמוס עוז באנגלית (ושפות אחרות ) AMOS OZ יוצר קונוטציה מיידית עם THE WIZARD OF OZ. זה נשמע אחרת לגמרי ונותן לשם נופך של מיסתורין.

כשאנחנו נותנים שמות לדברים, גם לבני אדם, אנחנו משפיעים עליהם ובהקשר של בני אדם יכולים אפילו לעצב להם את העתיד. אם תחשבו על זה, זה יהיה לכם ברור מאליו. במינימום אנחנו יכולים יכולים להשפיע על איך שהסביבה תגיב אל בעל השם.

אם ניקח את זה לקיצון - כמה מכם חושבים שאדם שנקרא צ'ארלי חממי יזכה לאותן ההזדמנויות שיזכה התאום שלו שגדל באותה סביבה בדיוק ונקרא גיא הלר ? יש יוצאים מן הכלל, זה נכון אבל בגדול מתן שמות - גם בשיווק מוצרים וגם לבני אדם משפיע על העתיד של מקבל השם.

גם לשם עמוס, שם סטנדרטי בעברית, יש סקס אפיל אחר לגמרי באנגלית. בכלל שמות של נביאים נשמעים טוב יותר באנגלית. שם נוסף שאף הורה שפוי בדעתו לא יתן לבן שלו בארץ אבל נשמע טוב באנגלית - כלב - KALEB. אולי בגלל קדמת עדן של סטיינבק...

קוראים לי אשר, בארץ זה אומר ש-9 מתוך 10 אנשים ששומעים את השם שלי לפני שפגשו אותי ישר חושבים "ערס", גם אם לשניה אחת. כשגרתי ולמדתי בארה"ב לעומת זאת, בכל פעם שהמרצה היה מקריא את השם שלי כ-ו-ל-ם היו מסתובבים לראות מי זה בעל השם הכל כך ....אקזוטי.

לגבי הספר -
קראתי 3-4 ספרים של עוז במהלך השנים, וזה ללא ספק המוצלח ביותר. אני לא חסיד גדול של סיפורים קצרים בעברית כי אני לא חושב שיש סופרים מוצלחים במיוחד בתחום הזה בארץ אבל הספר הזה הוא פשוט מעולה. כל הסיפורים פה מצויינים ומעל כולם נמצא הסיפור האחרון (שלא נכלל בהוצאה המקורית) שנקרא "על האדמה הרעה הזאת" - זה סיפור מתקופת התנ"ך שכתוב פשוט מעולה. הנוף המדברי, רוח התקופה והתפאורה הכללית מהנים מאוד אם תצליחו לשים בצד את האג'נדה הפוליטית האינפנטילית שמסתתרת בין השורות.
רוב הסיפורים עוסקים בהתיישבות העובדת עם הצצה חטופה לתל אביב של פעם. הם עמוסים תאורים מרהיבים של רוח התקופה ויוצרים את החשק להזמין מכונת זמן מעלי אקספרס ולבקר במקומות ואירועים המתוארים בין דפי הספר. הספר מלא וגדוש מיניות שעומדת להתפוצץ בכל רגע, למשל הסיפור שבו אשה בשלה, מושכת, ומעט אכזרית פוגשת את הגבר הצעיר שעומד להנשא לבת שלה ומנסה לפתות אותו או הסיפור על נערה שמנסה לפתות גבר שהיא אינה יודעת שהוא אביה. אני לא אעשה לכם ספויילרים לסוף של הסיפורים הללו. תצטרכו לקרוא בעצמכם.

יש עוד המון סיפורים כאלה בקובץ, כולם מוצלחים, מפולפלים ומהנים לקריאה.

אם לקרוא רק ספר אחד של עוז - אז את זה.
25 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
asheriko (לפני שנה ו-2 חודשים)
חני - אני לא אנטי דת או מסורת אבל חילוני למהדרין.
asheriko (לפני שנה ו-2 חודשים)
כרמליטה - לדעת אישה, אותו הים . אנ'לא דתי בכלל. לגבי השמות של החיות - נקודה מעניינת באמת. הניחוש שלי - כי מדובר בחיות אצילות ו/ או טורפות. בערבית גם שגור השם נימר שפרושו נמר וזה אולי מחזק את ההסבר שלי. דרך אגב השמות וולף (זאב) וליאון (אריה ) שגורים גם בשפות אחרות.
חני (לפני שנה ו-2 חודשים)
נכון! כנראה שרק אני ראיתי את האושריקו חח. לעיניננו אז אשר, כמו כרמליטה הקונטציה היא של אדם שומר מצוות.
אני הורדתי את ה - ה' עוד כשהייתי קטנה. זה היה כבד עלי אך הכל עניין של הרגשה. לאותיות יש משקל רוחני כך אני מאמינה.
כרמליטה (לפני שנה ו-2 חודשים)
אלו עוד ספרים קראת של עוז?
גם אני איני ממעריצותיו ואת הספר הזה לא קראתי.
אם לקרוא רק ספר אחד של עוז - מבין אלו שקראתי הייתי ממליצה על "סיפור על אהבה וחושך".

שמות -
* לי השם "אשר" מעלה דווקא קונוטציה של אדם דתי....
* לא נתקלתי בארץ בשם פרטי כָלֵב, אבל לפני שנים, בכתבות על שמות מוזרים תמיד הוזכר השם חמור, שניתן לילד מסכן אחד. (על הדרך - עוד שם פרטי שזכור לי מאותן כתבות "קפא"י - קופת פועלי ארץ ישראל).

* שנים אני מנסה למצוא הסבר מדוע בחרו לתת לאנשים שמות חיות כמו: אריה, צבי, דב, זאב אבל לא ניתנו שמות אחרים כדוגמת שועל, סוס, תן ולוויתן.
למישהו יש הצעה?

asheriko (לפני שנה ו-2 חודשים)
תודה חני,
רק ש... זה אשריקו ASHERIKO לא אושר כי קוראים לי אשר
חני (לפני שנה ו-2 חודשים)
לגמרי נכון לגבי השמות! למרות שלאחרונה אני שומעת שמות גלי ושני
גם לבנים וגם לבנות. זה בהחלט מבלבל.
כן חושבת שלשם עמוס יש סקס אפיל וכן חושבת
את אותו דבר שאתה חושב לגבי אשר. אך אושריקו
הוא סיפור אחר לגמרי. שם חבוייה המילה אושר + י' ששייכת לאלוהות...
שמחה שאהבת את הסיפורים הקצרים של עמוס.
asheriko (לפני שנה ו-2 חודשים)
יעל - בכיף
פואנטה - בהצלחה
רויטל - תודה , לכי על זה
דוידי - בהזדמנות. קראתי את "לדעת אישה" שמאוד אהבתי ואת "אותו הים" שאהבתי פחות.
דוידי (לפני שנה ו-2 חודשים)
נראה לי שקצת נסחפת, שמות הם לא עד כדי כך חשובים... לעניינננו אני חושב שהמוקדמים של עוז מצויינים, אז אם לא קראת את עד מוות ובאור התכלת העזה... ואפילון מיכאל שלי הם מאוד שווים. מה שנכתב אחרי מנוחה נכונה הרבה פחות טוב חוץ מסיפור על אהבה וחושך והים הזה, המעניינים. אגב בספרים הראשונים שלו כמעט אין דעות פוליטיות אם זה מה שמדאיג אותך...
רויטל ק. (לפני שנה ו-2 חודשים)
ביקורת מצויינת, ועכשיו, לראשונה, בא לי לקרוא את הספר.
איזה מזל שקראתי אותה בדיוק כשהייתי אצל ההורים שלי, שלהם יש את הספר.
פואנטה℗ (לפני שנה ו-2 חודשים)
תיאוריה מעניינת. אני אנסה, לאחרונה התאהבתי בסיפורים קצרים.

יעל, אשר בן חורין מאשר את הדימוי באופן רשמי:
https://www.youtube.com/watch?v=ZJi-AaWt7o4
yaelhar (לפני שנה ו-2 חודשים)
הצחקת אותי עם אשר=ערס
כי הדימוי שיש לי לשם - בזכות האדם היחיד הלא וירטואלי שהיכרתי - הוא אנגלוסכסי. כשאני חושבת על השם הנדיר הוא תמיד נהגה עם מבטא אמריקאי. ולגמרי חנון (-:

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ