ביקורת ספרותית על טווס בחדר מדרגות מאת גלית דיסטל אטבריאן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 6 בנובמבר, 2017
ע"י מרגולת


******* הסקירה מכילה ספויילרים*******

איזה ספר! מטלטל. חזק. עוצמתי.
ספר עוצר נשימה במובן שהיה לי קשה לעכל ולהכיל אותו. אפשר להגיד אפילו שהספר הזה זיעזע אותי ולכן לדעתי הוא לא מיועד לבעלי לב חלש.
הספר מספר את קורות חייהם של שלושה אחים ישראלים- איב-חווי, סאני ולורן שגדלו עם הורים מתעללים ומזניחים בצורה מזעזעת. בספר אנו רואים את ההשלכות הקשות של הילדות הכואבת שהם חוו, עליהם, על ההתנהגות שלהם ועל היכולת שלהם ליצור (או לא ליצור) מערכת יחסים זוגית ומשפחתית.
לאורך כל הספר הרגשות הכי חזקים שליוו אותי היו עצב עמוק וכאב חד שמפלח את הבטן והנשמה.
הלב שלי נשבר על איב- חווי, על לורן, על סאני, על רחלי אשתו של סאני והכי מכולם כאב לי על טובה- קשרל הילדה בת ה-5. ליבי יצא אליה ואל כל הדמויות המיוסרות והעצובות ששקועות עמוק בתוך הרפש שלהן, בתוך הבדידות הכאב והצלקות ששורטות להן את הנפש.
היחידים שלא התחברתי אליהם ולא הרגשתי אף טיפה של חמלה כלפיהם היו לבנה ומיכאל עמיזדה ההורים שלהם. להפך, הרגשתי כעס וסלידה קשה כלפיהם. התקשתי להכיל את ההורות הלקויה שלהם. את השתיקה הרועמת של האם והשותפות שלה לדבר עבירה. את ההתעללות הקשה והמזעזעת של האב.
אלו דברים שבהחלט לא נתפסים בשכל הישר והאנושי.
כן אציין ואומר, שלמרות כל הכאב והעצב האינסופי המתוארים בספר, יצאתי עם תחושה של תקווה מסוימת ואף אופטימיות, ש"כל עוד הנר דולק אפשר לתקן" ו"שמעט מן האור דוחה הרבה מהחושך".
אין מה לומר, הספר הזה נוגע. נוגע עמוק בתוך הנשמה, והוא בהחלט נגע בי, בצורה הכי כואבת שאפשר ולא רק מכיוון שאני במקצועי עובדת סוציאלית, אלא כי הספר הזה הוא פשוט חזק ועוצמתי ולא נראה לי שאפשר להשאר אדישים לאחר קריאתו. הוא מסוג הספרים שנשארים איתך ומהדהדים בתוכך הרבה מאוד זמן אחרי הקריאה.
עוד אציין שהספר הזה הוא לא מהנה בלשון המעטה, אפשר להגיד אפילו שהקריאה בו גרמה לי לסוג מסוים של סבל, לאי נוחות ולרגשות קשים כפי שתיארתי לעיל, לכן קחו זאת בחשבון וקחו אוויר לפני שאתם באים לקרוא אותו. אני בכל אופן לא מצטערת לרגע שקראתי אותו.
הדבר היחידי שהפריע לי בספר הוא הכתיבה, משהו בכתיבה לא זרם לי. הדמויות המספרות משתנות מפרק לפרק ואפילו מפסקה לפסקה ללא הודעה מראש, דבר שהקשה על שטף הקריאה והיו קפיצות של זמן-עבר, הווה שיצרו תחושה של בלבול ולכן הספר מקבל ממני רק 4 כוכבים
קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ