ביקורת ספרותית על לנצח את מלאך המוות מאת ג'וש באזל
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 14 ביולי, 2017
ע"י yaelhar


#
אחרי הצטברות של כמה ספרים בעלי נושאים קשים ומורבידיים, החלטתי להוציא מהפורמלין את הספר הזה, ששמרתי בדיוק למצב הזה. זה ספרו הראשון של ג'וש באזל, ובלי לדעת קראתי קודם את ספרו השני "יצור פרא" ונהניתי מאד (אם כי אני מניחה שהייתי נהנית יותר אם הייתי קוראת אותם בסדר הנכון.)

דוקטור פיטר בראון הוא רופא בבית חולים בניו יורק. הוא גם בעל עבר חריג ושווה סיפור, למרות שהוא בתחילת שנות ה-30 שלו. העבר שלו מתחיל בינקותו, ממשיך בערכים הומניים אותם ספג ובבחירותיו אחר כך. דוקטור בראון הוא אדם חריף שכל, בעל כושר אבחנה והתעלמות מוחלטת מפוליטקלי קורקט. הוא אומר ישירות דברים שאחרים מתפתלים סביבם ואומרים ברמיזות. הוא ציני, חף מגינוני סטטוס, ותענוג לקרוא מה שהוא אומר.

רבים מאיתנו הם בוגרי "האנטומיה של גריי" סידרה בה הכירורגים (כולם רופאים, כולם חתיכים, כולם רהוטים, כמובן) במעט הזמן שנשאר להם בין התאהבויותיהם איש ברעהו (זה ביטוי. יש שם גם אהבות בין גברים לנשים...) הם מצילים חיים של מטופלים, כה רחומים, דמעות בעיניהם כשהם שומעים סיפור עצוב של חולה, יושבים בלילה ליד מיטתו של החולה "שלהם", אין שם בכלל סניטרים - רק רופאים (ומעט אחיות הנחשפות רק אם איזה רופא מתאהב בהן) וזו סידרת מדע בדיוני נהדרת, שראיתי באדיקות והיא מתארגנת לעוד המון עונות. (או שאולי ככה זה בסיאטל, מי יודע...) הספר הזה, בניגוד לסידרה הזאת, שייך לזן הכי מציאותי של רופאים. בתיאורים שלו יש מה שכולנו מכירים מביקורים (ספורים, אני מקווה) של בתי חולים כחולים: חוסר התייחסות, רשלנות, טעויות במתן תרופות, רופאים שמשחקים אותה סגנו של האל, כיסוי תחת ושחיקה.

ג'וש באזל הוא דוקטור לרפואה שכתב את הספר בזמן ההתמחות שלו בבית חולים. הוא גם יהודי, מסתבר. התייחסותו ליהודים, יהדות וישראל היא אחת הבודדות שקראתי בלי לזוז בכיסא באי נוחות.(רמז - ללא קשר למוסד מופלא וכל יכול...) הוא יודע לכתוב באמינות רבה על דברים שלא ייתכנו. היה לי כייף לקרוא כל מילה ומשפט בסיפור, בין אם הסכמתי לדעתו או לא. לשם שינוי - סופר אמריקאי שההומור שלו אינו הומור פטישים, ומבהיר את דעויו בחריפות ובבוטות.
שם הספר מתורגם נאמן למקור אבל בעברית זה יוצא סתמי. "Beat the reaper" מתייחס ל"קוצר" שהוא כינויו של המוות. אבל בעברית אין לנו כינויים יצירתיים למוות, ושם הספר אינו מבטא את ייחודו. מילא. נהניתי מאד גם ככה.16 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גלית (לפני 10 חודשים)
אנתרופולוגים??? איבדת אותי....

יש והיו תוכניות על כבאים ופרמדקים שזה קצת כמו רופאים,
חיילים? המון סדרות,בעיקר על יחידות עילית, אבל שום אמא לא חולמת שהילד שלה יהיה גנרל....רופא או עו"ד זה כן!
עם מקצועות בהם יש סיכון אישי כמו חייל או כבאי יותר קשה לנו להתמודד.
yaelhar (לפני 10 חודשים)
גלית - צודקת.
אבל יש עוד מקצועות המייצרים דרמות ונוגעים לחיי אדם (כבאים, חיילים, אנתרופולוגים לדוגמה)

אני חושבת שהסיבה לעניין הרב בשוטרים ורופאים היא ההימשכות לפתולוגי, חולני, א-נורמלי.
גלית (לפני 10 חודשים)
יעל חיים ומוות מייצרים דרמה בלי מאמץ. חוץ מזה אלו דמויות מיראות ומוערכות בתרבות (אם לא תאכל יבוא שוטר,ובאיזה עוד מקצוע קוראים לך בתואר בלי חוק שיחייב אותך לזה ? )
yaelhar (לפני 10 חודשים)
גלית, את צודקת.
נראה שחוץ מעל שוטרים הכי הרבה סדרות הן על רופאים. מעניין למה.
גלית (לפני 10 חודשים)
האוס ,האנטומיה וסקרבס כל אחד מז'אנר שונה,( סקרבס גאונית דרך אגב- לעשות קומדייה מצחיקה ועם דרמה שנוגעת בך ואכפת לך מה הגיבורים עושים ,לא קורה הרבה. חברים עולה בדעתי אבל שם החיים היו קלים לתסריטאים בסקרבס הם משחקים עם האבסורד ,מלהטטים עם סלאפסטיק בלי לשעמם בלי להיות וולגריים ועדיין שומרים על ריאליזם רפואי)
אני עד היום מחבבת את E.R עזבו אותי ממקדרימי ד"רוס any day.
yaelhar (לפני 10 חודשים)
בר אם כך אנחנו מסכימות לפחות על הסדרות...
yaelhar (לפני 10 חודשים)
סקאוט - ספרים, סרטים וסדרות
נוטים להציג מחלות כמשהו רומנטי. בסדרות אדם מתעורר מניתוח ששיסף את קרביו והוא נראה טוב, מחוייך, מודה לרופאיו... זו לא המציאות, כולם יודעים. ועדיין זו חשיבה רומנטית: הרופא "מסלק" את המחלה, והכל טוב.

בספר הזה יש יותר מרמז למצב האמיתי - מה שצריך להשתבש, ישתבש. גם לא מה שצריך. בתי חולים גורמים ליותר מחלות מאשר הם מרפאים... דברים כאלה.
בר (לפני 10 חודשים)
יעלהר את צודקת לגמרי.
ובאשר ל"האוס", לדעתי זאת סדרה מדהימה וכמובן בהשוואה לאנטומיה של גריי מנצחת בהליכה
סקאוט (לפני 10 חודשים)
אני לא צפיתי באנטומיה של גריי אז אני לא כל כך מבינה למה כוונתך ברומנטיים. התיאורים מחרידים מאיזו בחינה? מפורטים יתר על המידה?
yaelhar (לפני 10 חודשים)
תודה רבה, live
yaelhar (לפני 10 חודשים)
רב תודות, מסמר עקרב.
ראיתי פרק או שניים של סקראבס, ולא התחברתי. לעומת זאת סידרה רפואית יוצאת מהכלל היתה "האוס" המנוחה.
yaelhar (לפני 10 חודשים)
תודה רבה, סקאוט.
רק להזהירך שהחלקים "הרפואיים" בספר הזה הם די מחרידים. ולא רומנטיים באופן אמין.
yaelhar (לפני 10 חודשים)
חן חן, בר.
למה לנו מציאות, למה? מהמעט שהייתי בבתי חולים (לא בתור רופאה) החיים שם - לצוות הרפואי ובודאי לחולים - קשים והרבה פעמים מייאשים. לא עדיף סידרה כזו, שכולם יפים ויפות ובחלק הרפואי הם פותרים בהינף איזמל בעיות בלתי פתירות, ואם מת להם חולה, תמיד יש פרק חדש בו הם יצילו שניים. עדיף בהחלט על המציאות.
yaelhar (לפני 10 חודשים)
תודה רבה, שונרא!
הרבה פרטים חסרים בתיאור הסידרה הזאת. אבל היא מתבססת על תסריטאים מאד יצירתיים, שלמרות שיש להם מעט רופאים בסידרה - כל אחד מהם נתקל באסונות אישיים שיספיקו לעשרה.כך שבאופן שיוויוני לגמרי כל אחד שם כבר נפגע מירי/טבע/נשרף ו/או הציל מישהו שנשרף/ נפגע בתאונת דרכים/נחטף/נשדד/ושכל אנשים קרובים. לפי דעתי זה מאד יפה שרופאים לוקחים על עצמם התמודדות אישית כזו באסונות, לא?
רחלי (live) (לפני 10 חודשים)
לא שותפה לכותבים כאן מהסיבה שאין לי מושג מהי הסדרה הזו, אבל נהניתי מהביקורת
מסמר עקרב (לפני 10 חודשים)
גם אני אהבתי מאוד את הניתוח הציני שלך על האנטומיה, בעיקר כשגם אני, בעוונותיי, חסיד של המופרכות האמריקאית הזו... סדרת בית חולים אחרת שמאוד אהבתי ושמביאה את הדברים מזווית אחרת, צינית, הומוריסטית וקצת מטורפת, היא סקראבס. מכירה?
סקאוט (לפני 10 חודשים)
תודה על הסקירה! אני אשים אותה ברשימת הקריאה שלי מכיוון שאני מאוד אוהבת ספרים שעוסקים ברפואה.
בר (לפני 10 חודשים)
אין ספק שהאנטומיה של גריי זו פשוט עוד טלנובלה נחמדה שלא מייצגת עניין קלוש ממה שבאמת קורה במציאות. אני פרשתי בעונה 9 כשאחת הדמויות האהובה עליי מתה... זה כבר היה יותר מידי בשבילי.
מאחר ואחי הגדול נמצא כרגע בשנת סטאז' בבית החולים אני בהחלט מוצאת עניין בספרים מהסוג הזה אבל לא מספיקה להגיע אליהם. בינתיים יש לי את סדרת הדוקו-ריאליטי "המתמחים" בערוץ 2 שמייצגת מעט יותר טוב מהאנטומיה של גריי את מה שקורה בכותלי בית החולים.
אני אישית מצאתי בה עניין רב.
תודה על הביקורת הנפלאה
שונרא החתול (לפני 10 חודשים)
איך אני אוהבת את הניתוחים הציניים שלך, במיוחד כשהם על מנתחים רציניים כמו אלו מהאנטומיה של גריי.
רק פרט אחד חסר בניתוח שלך, הכמויות. כל בית החולים המשוכלל והמפואר שלהם מתבסס על נוירוכירורגית אחת פסיכית (היו שניים אבל מקדרימי נרצח ע"י התסריטאים), רופאת ילדים אחת שהיא קטועת רגל אבל זזה יותר מהר מבולט, קרדיולוגית אחת שכמובן קשורה בקשרי משפחה טלנובליים לרופאים האחרים ועוד 5-6 רופאים רב-תחומיים וכל יכולים שמתזזים בבית החולים בהתאם לצרכי התסריטאים.
וגם הספר נשמע בסדר.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ