ביקורת ספרותית על המרוקאים מאת דניאל בן סימון
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 22 באפריל, 2017
ע"י עמית לנדאו


"אנחנו המרוקאים יש לנו הבנה וזיקה נפשית לכל מה ששייך למרחב הזה.. אנחנו חיים עם הערבים אלפיים שנה ולמדנו לחיות איתם כמו עם משפחה. אנחנו מדברים את שפתם, אוהבים את שירתם ואנחנו חלק בלתי נפרד מתרבותם העשירה. אנחנו המרוקאים, היתרון שלנו הוא המזג המאוזן וראיית החיים המתונה. אין בנו אותה פנאטיות שאתה מוצא אצל היהודים שבאו מאירופה. כאן לא היתה אנטישמיות ולא היתה שנאת יהודים כמו באירופה. מה שאני רוצה לומר הוא שיש בנו יסוד נפשי שאין בו טראומות. וזה מאפשר לנו ראיית עולם מפוייסת. יבוא יום וייבחר אצלכם ראש ממשלה ממוצא מרוקאי. אז אולי תתגשם הפנטזיה של חסן השני, אללה ירחמו, וישראל והעולם הערבי יחיו בשלום."

הציטוט הזה, מפיו של סרז' ברדוגו, ראש הקהילה היהודית של מרוקו אשר כיהן כשר התיירות וכן כשגריר המלך למשימות מיוחדות, סוגר את ספרו היפה של העיתונאי דניאל בן סימון. בבסיס הספר האוטוביוגרפי הזה עומדות שתי מוטיבציות הקשורות זו בזו: האחת היא ההתמודדות עם הקרע אותו חש בן סימון כישראלי-מרוקאי שעבד בעיתונים 'דבר' ו'הארץ' וכיהן כח"כ המזוהה עם מדיניות יונית מובהקת מטעם 'העבודה', ואשר ספג ביקורת גלויה ופחות גלויה מבני הקהילה שבה נולד על כך. והשניה היא ניסיון שלו להבין לעומק מדוע הקהילה אותה זכר מימי בחרותו במרוקו כקהילה מתונה במיוחד מבחינה דתית ומבחינת יחסיה עם הערבים, שינתה את פניה שנים רבות לאחר ההגירה לישראל.

בין השאר עולות בספר דמויות מרשימות כמו הרבנים יוסף משאש ורנה-שמואל סיראט, שמתינותן הדתית מפתיעה, ודמויות טראגיות כמו אביו של בן סימון, שהיה מרוקאי בכל רמ"ח אבריו ומעורה בחברה הלא-יהודית, שהגיע לארץ רק כדי להיות קרוב לילדיו וכאן דעך לאיטו, וקשיש מוסלמי אלמוני בן הכפר טינר'יר שלמרגלות הרי האטלס, שעשרות שנים אחרי עזיבת היהודים עדיין זוכר בגעגועים לאיזו משפחה היתה שייכת כל חנות במרכז המסחרי המקומי, ומבכה את עזיבתם הפתאומית בלילה אחד.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
עמית לנדאו (לפני שנה ו-3 חודשים)
"מחשבות", זה ספר יפה, אבל בסופו של דבר ספר זכרונות פשוט- לא משהו מיוחד מבחינה ספרותית. ובכל זאת הוא חשוב לקריאה. "לי יניני", תודה. הנושא קיים וכואב, ואני חושב שזו הדרך של בן סימון להתמודד עם זה.
לי יניני (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה על הביקורת הזו. את דניאל בן סימון אני אוהבת לשמוע כאדם ללא כל קשר לדיעותיו. השד העדתי... מעצבן אותי.
הגיע הזמן שנצא מהדבר הזה.

הצלחת להעביר בביקורת שלך את רוח הדברים אבל לא ניראה לי שאקרא.
מחשבות (לפני שנה ו-3 חודשים)
למה נמנעו עוד כוכב או שניים?3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ