ביקורת ספרותית על לחוץ חתונה מאת עומר ברק
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 18 בפברואר, 2017
ע"י טרי


עומר ברק כתב קומדיה רומנטית מוצלחת ביותר בשם "לחוץ חתונה". קראתי את הספר בשקיקה כשאני תוהה למה התכוון כשהגדיר את הספר כ"קומדיה רומנטית" וכך הוא כותב באתר שלו: "קומדיה רומנטית היא לא סוגה. היא לא ז׳אנר. היא - כשהיא עשויה היטב, כמובן - אומנות".

קהל קוראים שמבין שבידיו ספר שמייצג את הקומדיה הרומנטית (וראה סרטים שמתאימים לכותרת "קומדיה רומנטית") מנחש כבר מה יהיה הסוף (כמובן - הפי אנד).
אז איך גורמים לקהל קוראים או צופים [בסרט] כזה ללכת שבי אחרי סיפור שהם כבר יודעים את הסוף? איך גורמים לקהל לדמוע ולהתרגש מסיפור שנדמה שכבר סופר אלפי פעמים?

עומר ברק מסביר -
"כי אף פעם לא התייחסו לזה ברצינות, זה למה.
כלומר, עד עכשיו".

לטענתו - אפשר לכתוב קומדיה רומנטית בישראל. זה דורש התאמות, זה דורש שינויים, זה דורש המון מחשבה מקורית וגם הרבה שוקו ומרשמלו, אבל חייבים לעשות הקרבות. כמי שמעביר סדנאות ללימוד העקרונות לבניית קומדיה רומנטית וספרות קלילה מצליחות, הוא מספק כמה טיפים:
ראשית לכל, מבקר ספרות או מי שמעוניין ללמוד לכתוב קומדיה רומנטית חייב ללמוד איך בונים דמוית מעניינות, ומהם שבעת השלבים שחייבים להיות בכל קומדיה רומנטית. סופר שמעוניין להצליח חייב לכוון את העלילה שלו כך שתהיה סיפור האהבה הישראלי הגדול בכל הזמנים; ליצור ספר שכולו סיפור אהבה שטרם סופר.סיפור קליל.

אני ניהנתי מהספר. הרעיון הבסיסי שלו מאוד מקורי. לכן היה קשה לי להניח אותו מהיד וסיימתי לקרוא אותו תוך חצי יום. בצד היה לי דף נייר ובו רשמתי לפניי סיטואציות בלתי אפשריות משפטים מהשיח שהתנהל בין הדמויות ומחשבות שרצו בראשה של הדמות המרכזית - גבר רווק שלחוץ להתחתן עד הגיעו לקיל שלושים. משפטים וחילופי דברים שנונים בין הדמויות, מחשבות הומוריסטיות שהגיבור של הספר - אדם - גלגל בראשו לא חסרות. והדמויות מייצגות חתך מאוד אופייני לקהל הישראלי. אמו של אדם מייצגת אפיונים של ה"אם הפולניה"; הציניות המאפיינת את הישראלי המצוי באה לידי ביטוי ביחסים בין אדם וחברו הטוב, ערן, וגם בין אדם ובין ירדן - חברתו הטובה ביותר של אדם.

בקיצור, על מנת להתרשם מהאפיונים של הקומדיה הרומנטית נוסח ישראל כדאי מאוד לקרא את "לחוץ חתונה". הספר הוא בהחלט דוגמא מצויינת לכך.
בשלב הבא, מי שמעוניין להשתלם במיומנות יצירת קומדיה רומנטית שתותיר רישומה בקהל הקוראים ותזכה למקום של כבוד ברשימה רבי המכר ראוי שיירשם לסדנא שעומר ברק מעביר.

מומלץ - ספר מהנה, מרגיע ומבדר.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ